Ryzen 5 1600 AF ve RX 570 sistemde FPS düşmesi

Forumcax

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar. Sistem 1 haftalık. GTA V - Mafia 3 gibi oyunlarda FPS düşmesi sorunu oluyordu. Daha sonra nesnelerin geç yüklendiğini fark ettim ve HD Tune testi yaptım. Değerler kötüydü. Kullandığım HDD oyun sırasında sürekli %100 oluyordu. Bende sorunun HDD'de olduğunu düşündüm ve SSD alana kadar idare edebilirim diye pek takmadım ama bugün CS-GO indirdim. Oyuna girdim. Yüksek ayarlarda 70-80 FPS aldım. Çok şaşırdım. En düşüğe aldım bu seferde 80-100 arası gitti geldi. Oyundan çıkıp Radeon ayarlarına girdim ve tüm seçenekleri kapattım (resmi eklerde mavcuttur). Oyuna tekrar girdim, ayarları en yükseğe aldım ve FPS 140-160 arası oldu lakin FPS düşmeleri yemeye devam ediyordum. Ayarları düşüğe aldım. FPS 220-240 oldu lakin FPS düşmesi devam ediyordu. Görev yöneticisinden diskime baktığımda disk yine %90'lardaydı. Belki sorun diskte de olmayabilir bilemiyorum. Benimki sadece tahmin. Bu arada RAM MHz değerim sabit bir şekilde tüm oyunlarda 1750 MHz. CPU-Z değerini atacağım RAM'im 2660 MHz olarak çalışıyor sistemde. Ekstra vermem gerek bilgi varsa lütfen söyleyin direk yazarım. Şimdiden teşekkürler.
Sistem özelliklerim:

• Gigabyte A320M S2H rev1.1.
  • AMD Ryzen 5 1600 AF 12nm.
  • MSI Armor RX570 4G OC Edition.
  • Hi level 8 GB RAM.
  • Wdc WD5000AVCS-632DY1 (500GB HDD)
Edit: GPU kullanımım 60-99 arası sürekli gidip geliyor, yazmayı unutmuşum.

fps drop.png
radeon önce.png
radeon sonra.png
hız.png
rastgele erişim.png
ekstra test.png
hdd sağlık.png
msi afterburne.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen sistemlerde en az 3000MHz ve çift kanal RAM öneriyoruz. BIOS'tan XMP açmayı deneyin ve en kısa zamanda bir 8GB daha ekleyerek 16GB yapın. 3000MHz yapmaya dikkat edin. Bu arada Ryzen 5 ile A320 anakart kullanmanız başlı başına hata. Öneriyi buradan aldığınızı sanmıyorum.

Ryzen sistemlerde en az 3000MHz ve çift kanal RAM öneriyoruz. BIOS'tan XMP açmayı deneyin ve en kısa zamanda bir 8GB daha ekleyerek 16GB yapın. 3000MHz yapmaya dikkat edin. Bu arada Ryzen 5 ile A320 anakart kullanmanız başlı başına hata. Öneriyi buradan aldığınızı sanmıyorum.
Yani sorun anakartta mı?

Yani sorun anakartta mı?
Değil ancak Ryzen sistemlerde Ram Mhz miktarı ne kadar yüksekse o kadar performans veriyor arkadaşın demek istediği bu, birde evet A320 anakart kullanmasaydınız daha iyiydi ancak bu oyun performansını bahsettiğim şekilde direk olarak etkilemez.Performans düşüşünüz Mhz olabilir.

Bir başka detay ise bu tür sistemlerde ayarları düşürdükçe işlemciye yük biner, dolayısıyla FPS artmaz çünkü Ryzen 5 1600AF'nin tekli çekirdek performansı çoklu çekirdek performansı kadar iyi değildir buna birde Ram Mhz miktarı eşlik eder ve drop yersiniz.

Ayarları olabildiğince yükseğe çekin ve öyle oynamaya gayret edin özellikle çözünürlüğü.
Misal bende de aynı sistem var, imzamdan görebilirsiniz.Kullandığım monitör eski olduğu için çağ dışı bir çözünürlük ile oynamak durumunda kalıyorum yani normal performansından daha düşük bir FPS alıyorum işlemciden dolayı.

Ramleriniz normalde kaç Mhz ise XMP ile o ayara çekin ve dediğim gibi olabildiğince yüksek ayarlarda oynayın.

Hocam eski dizüztü bilgisayarımda orta ayarlarda fps drop olmadan 60 70 fps oynuyordum. HP marka a8-7410 APU işlemcili dizüstü. Benim kullanığım sistemde fps drop yememin sebebi tek kanal 2660MHZ ram kullanmam mı yani? Dizüstüde tek kanal 8GB ddr3 1300MHZ civarı.
Not: Dizüstünün HDD değerleri bile şu an kullandığım HDD'den iyi.

Şimdi tekrar girdim oyuna. Değerlere baktım ve gpu kullanımı anlık %1'e düşüyor. Gpu sıcaklığı 58 derece, işlemci kullanımı %70'lerde. Gpu kullanımı düşmesinin sebebi ne olabilir?
Bu arada masaüstünde gezerken bile sistem kasıyor. Örneğin bir dosyaya gireceğim bir süre bekliyorum. Oyunların açılma hızı çok yavaş.

Şimdi tekrar girdim oyuna. Değerlere baktım ve GPU kullanımı anlık %1'e düşüyor. GPU sıcaklığı 58 derece, işlemci kullanımı %70'lerde. GPU kullanımı düşmesinin sebebi ne olabilir?
Bu dediğin %70 ihtimalle RAM kaynaklı.
Bu arada masaüstünde gezerken bile sistem kasıyor. Örneğin bir dosyaya gireceğim bir süre bekliyorum. Oyunların açılma hızı çok yavaş.
Bu da SSD olmadığı için.

Yeni birşey farkettim. Cpu-z deki ram markası ile, anakartıma takılı ram markası neden farklı görünüyor? Anakartıma Hi Level etiketli ram takılı. Bilgisayarcıdan aldık kendisi taktı (ben görmedim). Acaba bir sıkıntı mı var?

Yeni konular

Geri
Yukarı