Çözüldü R5 1600 AF sistem siyah ekran sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

GatilKuala

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, son iki belki de üç haftadır bu sorunu yaşıyorum bir anda oyundayken birden siyah ekrana atıyor ve reset falanda atmıyor siyah ekranda bekliyor ve klavye mousenin ışıkları gidiyor. PC'yi kapama tuşuna basıp kapatıp sonra tekrar açınca sıkıntısız açılıyor. Sorunu bir türlü çözemedim PC'yi temizledim söktüm baktım Benchmark yaptım her şey normal düzgün gözüküyor. PSU'nun gücü yetmez diyeceğim oda imkansız gibi bir şey. Aklımda iki tane şey var birinici dönüştürücüden mi kaynaklanıyor? Çünkü HDMI to VGA kullanıyorum ve biraz dandik sanırsam bir markası falan yok ama görüntüyü düzgün veriyor. Fakat oyuna girdiğim zaman ekranda hafif titremeler oluyor. Bir de siyah ekrana düşmeden önce ekranda hafif bir yeşil çizgi oluyor milisaniyelik bu da aklıma dönüştürücüden kaynaklığını düşündürüyor. İkinci düşündüğüm şey ise BIOS pilinden kaynakladığı çünkü 2-3 hafta önce BIOS pilini sökmüştüm belki ondanda olabilir. Soracak arkadaşlara söyliyeyim PC ısınmıyor yani ısınmadan dolayı bir kapanma söz konusu değil ne olur yardımcı olur kafayı yemek üzereyim. Haa bir de 4 gün önce RDR2'yi kurarken kapanmıştı benim de aklıma direk RAM geldi söktüm temizledim taktım bugün gene oldu. RAM'den dolayı da değil. Fakat şunu gördüm RAM'larim aynı marka model fakat RAM'larin DRAM üreticilerinin farklı olduğu gördüm bundan dolayı da kaynaklanıyor olabilir mi? Çünkü birazda şey gibi bazen RAM'lari söküp temizler takarsınız fakat PC açılmaz siyah ekranda kalırya işte onun.
Gibi oluyor.

Ram 1.PNG

ram 2.PNG

Sistemim.
RX 5500 XT Mech 4 GB OC.
Ryzen 5 1600 AF.
Corsair VS550 80+
G.Skill 8x2 3000MHz RAM.
ASUS B350M-A.

Çözüm
20H2'ye güncellesem belki geçer sorun deneyeceğim BIOS'u sıfırlayacağım ama sorunun hala bunlardan kaynaklandığını düşünmüyorum.

BIOS'u sıfırladım 20H2 sürümüne güncelledim bakalım ne zaman aynı sorunu yaşıyacağım inş çözülmüştür sıkıldım çünkü bununla uğraşmaktan.

Sorunu çözdüm bir geç de olsa :) Büyük ihtimalle overclocktan kaynaklanıyordu, voltaj ayarını düzgün yapamamışım. BIOS'u sıfırladım, temiz düzgünden bir işlemci frekansı ayarlaması yaptım, o günden beri bir daha siyah ekrana atmadı. Belki bu çözüm işinize yarar.
Bahsettiğiniz nedenden olabilir mi bilmiyorum. Dediğiniz gibi 2004'tekiler Login ekranında VS. sorun yaşıyorlar galiba.

Ben 20H2 ile 1600AF sistem kullanıyorum ve tıpkı sizin gibi birden siyah ekrana düşüp klavye ve fare gidiyor. 20H2 için Windows'tan kaynaklı olduğuna emin gibiyim ama 2004 için bir şey diyemeyeceğim. Ben iki gün önce 20H2'ye geçince olan bir sorun.

Bahsettiğiniz nedenden olabilir mi bilmiyorum. Dediğiniz gibi 2004'tekiler login ekranında VS. sorun yaşıyorlar galiba.

Ben 20H2 ile 1600 AF sistem kullanıyorum ve tıpkı sizin gibi birden siyah ekrana düşüp klavye ve fare gidiyor. 20H2 için Windows'tan kaynaklı olduğuna emin gibiyim ama 2004 için bir şey diyemeyeceğim. Ben iki gün önce 20H2'ye geçince olan bir sorun.

20H2'ye güncellesem belki geçer sorun deneyeceğim BIOS'u sıfırlayacağım ama sorunun hala bunlardan kaynaklandığını düşünmüyorum.
Bahsettiğiniz nedenden olabilir mi bilmiyorum. Dediğiniz gibi 2004'tekiler login ekranında VS. sorun yaşıyorlar galiba.

Ben 20H2 ile 1600 AF sistem kullanıyorum ve tıpkı sizin gibi birden siyah ekrana düşüp klavye ve fare gidiyor. 20H2 için Windows'tan kaynaklı olduğuna emin gibiyim ama 2004 için bir şey diyemeyeceğim. Ben iki gün önce 20H2'ye geçince olan bir sorun.

BIOS'u sıfırladım 20H2 sürümüne güncelledim bakalım ne zaman aynı sorunu yaşıyacağım inş çözülmüştür sıkıldım çünkü bununla uğraşmaktan.

Sorunu çözdüm bir geç de olsa :) Büyük ihtimalle overclocktan kaynaklanıyordu, voltaj ayarını düzgün yapamamışım. BIOS'u sıfırladım, temiz düzgünden bir işlemci frekansı ayarlaması yaptım, o günden beri bir daha siyah ekrana atmadı. Belki bu çözüm işinize yarar.

Çözüm
ryzen pc açılıyor görüntü veriyor 10 15 saniye siyah ekran hatası veriyor cpu ışığı yanıyorum pc güç baslı tutum pc kapatım yeniden açıyorum normal açılıyor bazen oluyor

Yeni konular

Geri
Yukarı