R5 1600 AF'den R5 5600X'e geçiş

Kreinnar

Hectopat
10 aydır R5 1600 AF kullanıyorum ve bugün R5 5600X'e geçtim. Bu konuda başlıktan yola çıkarak aslında genel bir yanılgıyı düzeltmek istiyorum.
Bildiğiniz gibi oyunlar asıl gücünü ekran kartından alır. İşlemcinin ise besleyip beslememesi önemlidir ve genelde işlemci kullanımından bu yorumu yaparlar ama bu bence çok doğru bir sonuç vermiyor. Önceden sadece şüpheleniyordum fakat bugün kendim de denemiş oldum. Ve asıl şaşırılacak kısım bu farkların sadece RX 5500 XT 4 GB gibi bir giriş segmenti ekran kartında yaşanmış olması. Evet herkes bilir bunu, R5 1600 AF çok rahat besler bu ekran kartını ama işin aslı öyle olmuyor.

İki farklı türde örnek vereceğim şimdi:

1- Aynı FPS'i almama rağmen oluşan akıcılık. Bunun için The Crew 2 oyunundan bahsedeceğim. Bu oyunda 2 işlemci de %15-25 arası kullanılıyor ve ikisi de 60 FPS veriyor ama %1 ve %0.1 farkı gözle bile hissedilecek seviyede fark etti. 60 değil en az 75FPS gibi oyun şu anda.

2- Daha önce sosyalde konusu da açtığım Far Cry 3 örneği. Bu oyunda da 60 FPS'i zar zor alıyordum ve ekran kartı ile işlemcinin tamamen yetmesine rağmen neden değerlerin böyle olduğunu sormuştum. Bazıları eski oyun normaldir falan demişlerdi ama gelin görün ki hangi ayara getirirsem getireyim (En stabil şekli için yüksek-efektler düşük ayarını kullanıp %80 60FPS alıyordum) çok fark etmeyen ve stabil olmayan oyunu en yüksek ayarda 75-85 FPS'te stabil bir şekilde oynamaya başladım. İki işlemci de %20-30 kullanılıyor.

Bu sonuçlar dediğim gibi böyle bir giriş seviyesi bir ekran kartında bile böyle yüksek performans farklarına yol açtı. Bu arada Far Cry 3'te parantez içinde yazdığım ayarlarda 60 stabil oynayamazken yeni işlemci ile 100 FPS'e kadar çıktı oyun.

Teknik kısımlarını es geçersem de direk tak çalıştır şeklinde yaptım ve hiçbir sorun yok. Sadece BIOS ekranında RAM'leri tekrar 3200 MHz'e getirdim ve SAM'i açtım o kadar. En büyük sorun ise işlemci 3'te 1 oranında daha az enerji tüketse de gücünden dolayı oyunlarda 5-6 derece daha sıcak çalışıyor. Render yaparsam kaçları göreceğimi merak ediyorum :D.

İyiymiş. Ben de 1500X ile 5500 XT 8 GB kullanıyorum ama genellikle AAA oyun oynuyorum. İşlemci özellikle rekabetçilerde daha çok fark yaratıyor. Benim de aklımda var bir B550 ve Ryzen 5000 yükseltmesi. SAM açılınca ne oluyor RDNA kartlar buna dahil miydi RDNA2 diye kalmış aklımda.

İyiymiş. Ben de 1500X ile 5500 XT 8 GB kullanıyorum ama genellikle AAA oyun oynuyorum. İşlemci özellikle rekabetçilerde daha çok fark yaratıyor. Benim de aklımda var bir B550 ve Ryzen 5000 yükseltmesi. SAM açılınca ne oluyor RDNA kartlar buna dahil miydi RDNA2 diye kalmış aklımda.
Asıl performans farkı için 5000 işlemci serisi, 500 serisi anakart ve RDNA2 kartları istiyor. Anakartınız sanırım B450 değil değiştireceğinize göre. Daha rekabetçi oyunlara bakmadım. O oyunlarda genelde 144 alıyordum ama yine %1 ve %0,1 değerlerinde büyük bir fark ve akıcılık bekliyorum.

Asıl performans farkı için 5000 işlemci serisi, 500 serisi anakart ve RDNA2 kartları istiyor. Anakartınız sanırım B450 değil değiştireceğinize göre. Daha rekabetçi oyunlara bakmadım. O oyunlarda genelde 144 alıyordum ama yine %1 ve %0,1 değerlerinde büyük bir fark ve akıcılık bekliyorum.

Ben rekabetçi oynamadığım için pek o kısma bakmıyorum. Böyle Cyberpunk 2077 veya RDR2 gibi oyunlar daha iyi olur. Anakart B350.

Ufak bir işim çıktı. Az sonra Cyberpunkta da deneyip sonuçları paylaşabilirim.

Bu benim son kaydım, burada dursun. %1 ve %0.1 yok ama ayarlara göre ekran kartı kullanım değerleri ve özellikle düşük ayarlar açısından karşılaştırmak iyi olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu benim son kaydım, burada dursun. %1 ve %0.1 yok ama ayarlara göre ekran kartı kullanım değerleri ve özellikle düşük ayarlar açısından karşılaştırmak iyi olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Görünür FPS'ler arasında pek fark yok hatta aynı ekran kartı kullanımında daha fazla MHz hızına rağmen çok hafif daha düşük FPS'ler aldım. Bunu oyunun hala daha stabil olmayışına ve haritadaki farklı konumlarımıza da verebiliriz ama önceki oynamama göre akıcılık hissiyatı çok daha iyi ve anlık droplardan eser yok. İşlemci farkı olarak da en yüksek ayarda %30'la başlayıp en düşük ayarda %40 daha az kullanılıyor. En fazla %50 civarına çıktı en düşük ayarda.

@Kreinnar benimki 8 GB modeli o FPS farkının olmasını bundan sebeptir malum oyun VRAM fazla kullanıyor. O droplar oyunun dakik başı otomatik kayıt yapmasından sebep oluyordu, onu kapattım ve droplar gitti. Akıcılık hissinin artmasına sevindim güzel bir işlemci almışsın değerdi bu yükseltmeye. Benim anakartım uyumlu olsa düşünürdüm ama bu halde 4000 TL masraf anakart ile beraber. 😐

Geri
Yukarı