R5 1600 işlemciye OC işlemi yapamıyorum

Karperion

Kilopat
Daha fazla  
Ben Ryzen 5 1600 işlemcime biraz OC uygulamak istiyorum. Stok hızı 3.2GHz. Anakartımda ön ayarlı olarak voltaj yükseltilip 3.4GHz olarak değiştirilmiş, ancak ben bu ayara müdahale edemiyorum, müdahale etmek için tek bir seçeneğim var Auto moda almak, bu da 3.2GHz olarak düşürüyor ve bir daha BIOS ayarlarını sıfırlamadan tekrar 3.4 yapamıyorum, izin vermiyor. Sorun nedir?

Sistem imzamda mevut.
Telefonda görünmüyor. Asus hakkında pek bilgim yok ama AI Tweaker kısmından, CPU Ratio yazan kısma değer vermeniz lazım. Değere göre de CPU voltajdan, voltaj vermeniz lazım. Bunları yapmadan PBO'yu kapatmanız lazim. Şunu soyleyim stok fan varsa yapma, kendi acımdan soyleyim, o PSU varken bence hiç kalkışma.

Tamam değeri değerler defaulta aldığımda değiştirilebiliyor. Şimdi 34.00 olan değeri 3.6GHz hız için kaç yapmam gerekiyor? 36.00 mı?

O ayarları elleme öncelikle BIOS güncel değilse güncelle ve BIOS ayarlarını sıfırla BIOS'a girdiğin menüde sol üstte bir yer var profile 1 yapacaksın orayı sadece başka bir ayarla oynama.

Kaç GHz istiyorsan ona göre CPU ratio'yu ayarla, mesela; 3.9GHz için 39 yazacaksın ve voltajı 1.25V olarak ayarlayacaksın. Prime95 ile Small FFTs testini 10Dk yap. Sistem kapanmazsa biraz daha voltaj düşürürsün, kapanırsa voltajı biraz artırırsın. PBO'yu kapatmayı unutma, izin vermezse auto yazan yerleri manuel ya da override yazarsa ona getirmen lazim.

Offset modu açıp otomatik yapsam, aynı işi görmüyor mu?
Kaç GHz istiyorsan ona göre CPU ratio'yu ayarla, mesela; 3.9GHz için 39 yazacaksın ve voltajı 1.25V olarak ayarlayacaksın. Prime95 ile Small FFTs testini 10Dk yap. Sistem kapanmazsa biraz daha voltaj düşürürsün, kapanırsa voltajı biraz artırırsın. PBO'yu kapatmayı unutma, izin vermezse auto yazan yerleri manuel ya da override yazarsa ona getirmen lazim.
PBO ayarını bulamadım.
Tamam buldum

Sistem imzamda mevut.
22.İmzamdaki sistem diyerek sistemi konuda belirtmemek ceza nedenidir. İmzanız değişebilir. Her soruda sisteminizi yazmak zorundasınız. Benzer şekilde imzalara referans gösterilemez.

Technopat sosyal kurallarını okumanız dileğiyle...

22.İmzamdaki sistem diyerek sistemi konuda belirtmemek ceza nedenidir. İmzanız değişebilir. Her soruda sisteminizi yazmak zorundasınız. Benzer şekilde imzalara referans gösterilemez.

Technopat sosyal kurallarını okumanız dileğiyle...
Alışkanlık olmuş düzelteceğim, kuralları tabi ki okudum. Uyarı için teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı