R5 1600 sistem düşük FPS

Xburak.cetin

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 5-6GÜN önce yeni ekran kartı aldım. Önceki model RX580'di hiçbir sıkıntı yoktu şimdi aldığım kart GTX 10708 GB, 1070'e geçtiğim günden beri oyunlarda Ultra'da bile %70-80 kullanıyor. Bazen işlemci ile aynı yüzdeye düşüyor, FPS'de süreKLI40-50'de ani 60-70 oluyor hemen düşüyor. Sabit değil, RX580 ile orta ayarlarda 60FPS oynadığım NFS Heat'da 1070 ile aynı ayarlarda 45FPS alııyorum. Normalde Ultra'da 60-70 vermesi lazım. Sizce bu sıkıntı işlemci darboğazı mı yoksa RAM'den kaynaklı mı? Çözebilirsek çok mutlu olurum.

Sistemim:
Ryzen 5 1600.
ASUS Dual GTX 1070 8 GB.
XPG 8 GB 3000MHz CL16 RAM.
MSI A320M PRO-VH Plus. Anakart.
Hadron HD412/10 500W PSU.
128 GB Adata SU 630 SSD.
500GB Seagate 7200RPM HDD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşımdan satın aldım oda yayıncı 1.5 senedir kullanıyordu vidasının üstünde garanti kağıdı bile çıkarılmamış içi hiç açılmamış fakat termalleride açılmadıgı için hiç değişmemiş 80 derecede çalışıyor oyunda bunun ile bir alakası olur mu?

Onun sisteminde FPS değerleri nasıldı biliyor musunuz? Afterburner üzeriden fan ayrlarını yukarı çekerek biraz daha soğuk çalışmasını sağlayabilirsiniz ancak FPS düşürecek kadar ısındığını sanmıyorum.

GTX 1070 ekran kartına, R5 1600 darboğaz gelir. AMD işlemciye AMD ekran kartı aynı Marka'dan çıktığı için, RX 580'de yüksek performans aldınız. Elinizde hala RX580 varsa, onu kullanın derim.

Ben başka testlere baktığımda 1080'lerle kullanılıyor o yüzden bana saçma geliyor işlemci darboğazı.
Onun sisteminde FPS değerleri nasıldı biliyor musunuz? Afterburner üzeriden fan ayrlarını yukarı çekerek biraz daha soğuk çalışmasını sağlayabilirsiniz ancak FPS düşürecek kadar ısındığını sanmıyorum.

Bende öyle düşünüyorum arkadaşımdada Ryzen 5 2600 vardı sıkıntısız kullanıyordu 1600 ile arasında neredeyse hiç fark yok ama.

Ben başka testlere baktığımda 1080'lerle kullanılıyor o yüzden bana saçma geliyor işlemci darboğazı.

Rahat olun darboğaz yapma imkanı yok. Ya kartta bir sorun var ya da yazılımsal bir sorun var. Ama yine de RX580'den GTX 1070'e geçmek saçma geldi bana. Fazla fark yok. FurMark testi yapar mısınız? Kaç FPS alıyor orada.

Arkadaşımdan satın aldım oda yayıncı 1.5 senedir kullanıyordu vidasının üstünde garanti kağıdı bile çıkarılmamış içi hiç açılmamış fakat termalleride açılmadıgı için hiç değişmemiş 80 derecede çalışıyor oyunda bunun ile bir alakası olur mu?

Doğru bende öyle düşündüm aynı marka RAM'den alıp 8x2 Dual Channel RAM yapmak ıstıyorum bazı oyunlarda 20 FPS fark ediyor internetten araştırdım bir anlık FPS dususlerı falanda geçmiş olacaktır değil mi?
Evet, Ram'iniz 16 gb olursa daha iyi performanslar alacaksınız. İyi günlerde kullanın :)

Kartla ilgili herhangi bir sorun var ise darboğaza neden olur mu sizce yani bana bozuk bir kartmı sattı?
Rahat olun darboğaz yapma imkanı yok. Ya kartta bir sorun var ya da yazılımsal bir sorun var. Ama yine de RX580'den GTX 1070'e geçmek saçma geldi bana. Fazla fark yok. FurMark testi yapar mısınız? Kaç FPS alıyor orada.

Ya şimdi şöyle RDR-2'de High Ultra ayarda 50-60 alıyor 1070 RX 580 mediumda 50'yi geçemiyor her oyunda bayağı farkları var.
Evet, Ram'iniz 16 gb olursa daha iyi performanslar alacaksınız. İyi günlerde kullanın :)
sağolun

Yapacağım şimdi bilgilendireceğim sizi sağ olun.
Dargboğaz yok ki? İşlemci yüzde 99'da mı çalışıyor?

Hayır işlemci %60'ı geçmiyor bazen ekran kartı onun yüzdesine düşüyor yükseliyor yani çok dengesiz yüzdesi var ekran kartının.

Yapacağım şimdi bilgilendireceğim sizi sağ olun.

1080P 0X MSAA değerlerinde yapın ve arkadaş ile karşılaştırın.

Tamamdır.

Bir de şunu söyliyeyim monitörüm 1366X768 bu çözünürlüklte bir monitör ama oyunlarda 1080P ayarına alabiliyorum şimdi FurMark'ta 1080P yapıyorum ayarları 0xmsaa fulscreen açık olsunmu bir de ayarladıktan sonra GPU stress testemi basıcam yoksa aşağıda 4K-1440-1080-720 preset yazıyor onamı.
Ekran Görüntüsü (85).png

Merhaba dediğiniz testleri yaptım 10daklika boyuncu sonuçlar böyle var mıdır sıkıntı?

Son düzenleme:
FPS değerleri normal gibi hatta beklediğimden aşırı fazla almış. Garip. Sıcaklık çok ama FPS düşmesi olmamış hiç. Bu da sıcaklıktan dolayı sorun olmadığı manasına geliyor. Rica etsem bir de düşük FPS aldığınız oyunlardan birinde ekran fotoğrafı atabilir misiniz? Afterburner ile. GPU stress teste basacaktınız doğru yapmışsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı