R5 1600 ve RX 570 sistem verimli çalışmıyor

Uğur Ergin

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, merhaba.
Başlıkta da belirttiğim gibi sanki bilgisayarımda bir performans düşüklüğü, hantallık var ya da ben öyle hissediyorum.
Örneğin Opera tarayıcısını açtığımda açılıp yüklenmesi 10-15 saniye sürüyor ve pek memnun değilim açıkçası. Formatta çözüm olmadı.
İnternetten izlediğim performans videoları da keza öyle. Benimle aynı donanıma sahip kişilerden daha düşük FPS değerleri alıyorum.
Acaba donanımlarım artık ömrünü mü doldurdu yoksa yazılımsal bir problem mi var; nasıl anlayabilirim?
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sistemim:
Sapphire Pulse RX 570 4G.
Ryzen 5 1600.
Crucial 4 GB 2133MHz DDR X2.
Gigabyte A320M-S2H AMD A320 AM4 DDR4 3200MHz.
High Power 500W 80 + Bronze kırmızı fanlı güç kaynağı (HPE-500BR-A12s)
Seagate 3.5" 1 TB desktop HDD ST1000DM003 SATA 3.0 7200 RPM hard disk.
Seagate Barracuda 500 GB ST3500413as hard disk.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM`in MHz`sinin alakası var ama o kadar da fazla yok sizin MHz`niz iyi. Benim dediklerimi yapın ilk olarak olmazsa yeni SSD denersiniz.
Anakartı yaklaşık 5 Ay önce aldım diğer sürücülerim de güncel zaten.
Konun başında belirttiğim gibi format attıktan sonra yine çok bir şey fark etmedi
MSI Afterburner ile sicakliklara bakar mısın?

Değerleri takip/osd başlığına bakman yeterli olacaktır.

resim_2021-07-24_230729.png

Red Dead Redemption 2

Son düzenleme:
Anakartı yaklaşık 5 Ay önce aldım diğer sürücülerim de güncel zaten.
Konun başında belirttiğim gibi format attıktan sonra yine çok bir şey fark etmedi

Eki Görüntüle 1117329
Red Dead Redemption 2
Herhangi bir sorun gözükmüyor. Bana kalırsa sorun HDD ve düşük frekanslı Ram.

Normal değerler. RAM frekansı ile sorun yok. SSD`ye geçin sadece Opera`nın 10-15 saniyelik açılmasının sürmemesi için. RAM frekansı ile sorun yok yine söylüyorum değiştirmenize gerek yok.
Peki sizce
bu konudaki arkadaşın aldığı FPS ile benim aldığım FPS arasındaki fark sizce neden kaynaklanıyor?
Aynı ayarları denememe rağmen FPS arada 15-20 civarına düşüyor ortalama 35 civarı gösteriyor.
Acaba bu aradaki FPS fark RAM miktarı ile ilgili mi?

Şu an değerler bu durumda, sizce normal mi?
Eki Görüntüle 1117349

Grafikler nedir ona göre yorumlamak istiyorum.
Peki sizce.
Bu konudaki arkadaşın aldığı FPS ile benim aldığım FPS arasındaki fark sizce neden kaynaklanıyor?
Aynı ayarları denememe rağmen FPS arada 15-20 civarına düşüyor ortalama 35 civarı gösteriyor.
Acaba bu aradaki FPS fark RAM miktarı ile ilgili mi?

Evet RDR2 RAM gerektirir 8 GB RAM'in var onda 16 var ve frekansı yüksek olabilir.

RAM bir tane 8`lik alıp 12 GB ile deneyin. Eğer fazla artmazsa bilmiyorum cidden neden olduğunu. Birde kendinize göre ayarları yapmayı deneyebilirsiniz. Başkasında farklı olabilir ayarlar sizde farklı olabilir. Adamda yüksekse siz orta-yüksek karışımı yapmayı deneyin.

Ram`i en az 8 yapın ve bir SSD alın. SSD şu operanın 10-15 saniye sürmesini çok düşürür ve RAM`de oyunlarda FPS`inizi arttırabilir.
SSD fps arttırmaz sadece yükleme ekranlarını ve işlemleri hızlı yapar okuma hızı yüksek olduğu için fps düşüşlerine sebep olmaz ekran kartı, işlemci ve ram yeterli olduğu halde drop yapıyorsa hdd den kaynaklı olabilir, işletim sistemi windowstan olabilir, korsan yazılımlardan olabilir ve optimizasyonu kötü oyunlarda olabilir eğer diyer oyunlarda drop sıkıntısı yoksa ets2 gibi oyunlar pubg fs19 gibi dandik oyunlarda bu çok olur .

SSD fps arttırmaz sadece yükleme ekranlarını ve işlemleri hızlı yapar okuma hızı yüksek olduğu için fps düşüşlerine sebep olmaz ekran kartı, işlemci ve ram yeterli olduğu halde drop yapıyorsa hdd den kaynaklı olabilir, işletim sistemi windowstan olabilir, korsan yazılımlardan olabilir ve optimizasyonu kötü oyunlarda olabilir eğer diyer oyunlarda drop sıkıntısı yoksa ets2 gibi oyunlar pubg fs19 gibi dandik oyunlarda bu çok olur .
Okuma probleminiz var gibi? SSD FPS arttıracak demedim zaten Opera`nın 10-15 saniye sürmesini düşürür RAM arttırır FPS dedim.

Geri
Yukarı