R5 1600'e maksimum kaç GHz OC yapılmalı?

kaan2001

Picopat
Daha fazla  
Merhaba dostlar. Sıcaklık değerleri ile başlayayım.

Boşta:

646F5F10-4E10-460B-B982-A27A2EAD3743.jpeg

Stress testi:

EC490A68-A05E-472A-BB40-A2608914FAAD.jpeg

Sıcaklıklar gayet iyi olduğu için sağlam bir OC yapılır diye düşünüyorum. Kaç GHz'e kadar çıkmalıyım. Bu işlemciyi bilen ya da kullanan varsa öneri sunarsa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu işlemciyi kullanıyorum. Uzun süre 3.6GHz'de kullandım aşırı zorlanma durumlarında yeniden başlama durumu gerçekleşti. Bu yüzden 3.5,5GHz'e almanı öneririm.

Öncelikle, OCCT'nin işlemci testi bir işe yaramıyor. Prime95 veya AIDA64 FPU ve CPU + FPU + cache testleri yap. İşlemciyi böyle zorlarsın ancak.

İkinci olarak, anakart, soğutucu, PSU, kasa, termal macun nedir?

Öncelikle, OCCT'nin işlemci testi bir işe yaramıyor. Prime95 veya AIDA64 FPU ve CPU + FPU + cache testleri yap. İşlemciyi böyle zorlarsın ancak.

İkinci olarak, anakart, soğutucu, PSU, kasa, termal macun nedir?
Merhaba.
MSI B450M PRO VDH PLUS
Cooler Master ML120L V2 (2Fanlı kullanıyorum)
Corsair VS550 550w 80+ PSU
Sharkoon TG5 ARGB Pro
Cooler Master Mastergel Maker Nano R2
Kasa Hava Sirkülasyonunu en iyi şu şekilde yakaladım :
14DD3C41-EF65-4CA9-BAFE-9CC3512DB379.jpeg

Önde 3x120mm ve üstte 3x120mm fan kullanıyorum. Sıvı soğutucuda 2x120mm fan bulunmakta.

Sıcaklıklardan memnunum. 4.0 GHz 'e kadar çıkmak istiyorum ancak sorun yaşar miyim ?

Anakart tamam, soğutucu aslında pek iyi değil ama push n pull ile iyi çalışır ve yeterli o işlemci için. Macun tamam, kasa meh, PSU eğer sarı değil gri etiketli ise daha iyi.

Öncelikle, dediğim Prime95 veya AIDA64 testlerini yap. Asıl sıcaklıkları görelim maksimumda. Prime95 daha zorlayıcıdır belirteyim, 15 dakika falan yeter.

Anakart tamam, soğutucu aslında pek iyi değil ama push n pull ile iyi çalışır ve yeterli o işlemci için. Macun tamam, kasa meh, PSU eğer sarı değil gri etiketli ise daha iyi.

Öncelikle, dediğim Prime95 veya AIDA64 testlerini yap. Asıl sıcaklıkları görelim maksimumda. Prime95 daha zorlayıcıdır belirteyim, 15 dakika falan yeter.

Tamamdır. Prime 95 ve AIDA64 testini yapıp sıcaklıkları tekrar yolluyorum size bittiginde.

Tekrardan merhaba her iki programdan da CPU stress testi yaptım Max gördüğüm sıcaklık 43 derece oldu. Ayrıyeten evet PSU gri etiketli.

cpu test aida64.png

Son düzenleme:
Ben bu işlemciyi 3.9GHz'de kullandım 4GHz'ye hiç alamadım sorunlu olduğu için çıkaramıyordum ama 3.9 da bayağı stabil bir şekilde çalıştırmıştım.

Ben bu işlemciyi 3.9GHz'de kullandım 4GHz'ye hiç alamadım sorunlu olduğu için çıkaramıyordum ama 3.9 da bayağı stabil bir şekilde çalıştırmıştım.

Sıcaklıklardan ötürü 4.0'ı stabil yakalarım diye düşünüyorum ama sorun cikar mi diye korkuyorum. Yaza kadar idare etmesi gerek çünkü beni. RX 6600 XT e geçeceğim için yaza kadar idare edecek kadar beslesin diye yapacağım. Yazın da değişeceğim işlemciyi. Biliyorum yine darboğaz olacaktır ancak illaki etkisi olacaktır.

43 derece mi maksimum? Prime95'te? İmkansız derecesinde zor ama burada sormam gereken şey: CPB kapalı mı yaptın bu testleri?

Sıcaklıklardan ötürü 4.0'ı stabil yakalarım diye düşünüyorum ama sorun cikar mi diye korkuyorum. Yaza kadar idare etmesi gerek çünkü beni. RX 6600 XT e geçeceğim için yaza kadar idare edecek kadar beslesin diye yapacağım. Yazın da değişeceğim işlemciyi. Biliyorum yine darboğaz olacaktır ancak illaki etkisi olacaktır.

4GHz ile 3.9 GHz arasında çok fazla bir performans farkı yaratacağını düşünmüyorum çünkü Ryzen 5 1600 internette de bayağı olay olmuş işlmeci çoğu kişi 4GHz de çalıştıramıyordu ben bakarken.

Geri
Yukarı