R5 1600X boşta 60-70 derece olması normal mi?

sarpkaia

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, iyi günler herkese.

İşlemcim Ryzen 5 1600X.
Anakartım X470-F
Sıvı soğutmam Xigmatek Scylla 120.
Ekran kartım 1070 Ti.

İşlemcim boştayken bile 60-70 seviyelerinde geziyor. Bazen 75 derecelere kadar yükseliyor, çok uzun süredir bu şekilde kullanıyorum bilgisayarımı. Zamanında Cooler Master'in MasterGel serisi bir termal macununu sürmüştüm belki sıcaklıklar düşer diye fakat nafile. Boşta 3700MHz de çalışıyor ve 1.3v güç çekiyor belki bu değerler anormaldir diye not etmek istedim. Sıvı soğutmam tek fanlı ve işlemciyle temas halinde olan kısmı cayır cayır yanarken radyatöre bağlanan iki borudan birisi sıcak, diğeri soğuk şekilde çalışıyor, iki borunun da ısınması gerekmiyor mu? Önceden CPU fanı radyatörden sıcak hava üflerdi şimdi serin serin hava üflüyor ve CPU fanını kasamın üst kısmına monte etmiştim hala da öyle belki de bu bir etkendir bilmiyorum. LoL oynarken birkaç maç sonra FPS düşmesi yemeye başlıyorum ve işlemcim 3700MHz'den 1600MHz'lere kadar frekans düşürüyor oyunumun kasma sebebi bu olmalı. İşlemcime stres test yaptığımda bilgisayarım kapanıyor problem ne olabilir lütfen yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcide ısınma sorunu olabilir. Özellikle sıvı soğutucuda bu değerler normal değil. Garantisi varsa teknik servise gönderin, hata kendilerinde olduğunda üst modelde gönderebilirler.

İşlemcide ısınma sorunu olabilir. Özellikle sıvı soğutucuda bu değerler normal değil. Garantisi varsa teknik servise gönderin, hata kendilerinde olduğunda üst modelde gönderebilirler.
Sistemimi dizeli yıllar oluyor 2018de almıştım galiba işlemcimi. Aklımda da hep yahu belki de benim işlemcime özeldir diye bir soru vardı açıkçası çünkü radyatörden sıcak hava çıkarken de işlemcim yüksek sıcaklıklarda çalışıyordu. AMD'ye yazsam bir yardımları falan dokunur mu acaba ne dersiniz?
Hocam boru tıkanmış olabilir, normal değil bu değerler. Muhtemelen borulardandır.
Baktırtacağım teşekkürler.
Normal değil. Stok fanla bile daha düşük sıcaklıklarda çalışması lazım. Soğutmanızı ve gerilimleri kontrol edin.
Gerilimle ilgili bilgiyi nereden edinebilirim, bir konu başlığı falan var mı buralarda?

Sistemimi dizeli yıllar oluyor 2018'de almıştım galiba işlemcimi. Aklımda da hep yahu belki de benim işlemcime özeldir diye bir soru vardı açıkçası çünkü radyatörden sıcak hava çıkarken de işlemcim yüksek sıcaklıklarda çalışıyordu. AMD'ye yazsam bir yardımları falan dokunur mu acaba ne dersiniz?

Baktırtacağım teşekkürler.

Gerilimle ilgili bilgiyi nereden edinebilirim, bir konu başlığı falan var mı buralarda?

Stok fanıyla da durum aynı mı?

Geri
Yukarı