R5 1600X ve RX 580 sistem ani kapanma sorunu

.javaw

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, birkaç hafta önce yeni sistem topladım. Montajda testlerde herhangi bir sorun çıkmadı. Fakat bazı oyunlarda (örneğin Cities Skylines, Firewatch) oyuna girdikten birkaç dakika sonra bilgisayar aniden kapanıyor. Bazen tekrar güç tuşuna basmama rağmen tepki gelmiyor. Birkaç saniye bekledikten sonra tekrar bastığımda açılıyor ve bir anda çok fazla ses çıkıyor -tahminimce fan sesi çünkü sanki hızlanma sesi gibi -. Ses de birkaç saniye sonra gidiyor. Oyun içinde ısı değerleri normal. İşlemci en fazla 55 derece. Ekran kartı en fazla 65 derece. GPU, CPU kullanımı ve FPS değerleri de gayet normal. Bir defa -bilgisayarı çok yoğun kullandığım bir günde- GTA V'te aynı şekilde kapanma sorunu oldu fakat açmak için beklememe gerek kalmadı.

Sistemim:
- İşlemci: Amd Ryzen 5 1600X 4.0/3.6GHz 19MB AM4 95W
- İşlemci Soğutucusu: Xigmatek Dark Knight (Geçiçi)
- Anakart: Asus Prime B350M-A
- Ram: Kingston Fury Black 8GB 2x4G HyperX D4 2666 MHz
- Ekran Kartı: Sapphire RX580 4GB OC Pulse D5 256B
- HDD: Seagate 1TB Barracuda 3.5'' 7200 64MB
- SSD: 120GB Kingston HyperX Fury SATA 3
500/500MB/S
- Kasa + PSU: Aerocool Aero 800 600W Usb3.0 Atx Kasa 80+Bronze
- İşletim Sistemi: Windows 10

Son düzenleyen: Moderatör:
Test etme imkanım şuan yok ama bana daha çok PSU sorunu gibi geldi. BIOS güncellemesi ve diğer tüm driver güncelleştirmelerini yapmıştım alakası olabilir mi ?

Mesajınızın ilk kısmını okuyunca, aşırı ısınma sonucu kapanma olayı gibi görünüyor. Ama "ısı değerleri normal" demişsiniz. Bu sıcaklık değerlerine hangi programla baktınız acaba? Aida64 programı ile CPU ve GPU stres testi yapıp sıcaklık değerlerini kontrol ediniz.

İşlemciye overclock yaptıysanız ısınmasa bile kapanabilir. Overclock yaptıysanız orjinal haline geri alın, aynı hatayı verip vermediğini kontrol edin.

Bilgisayar düzgün bir şekilde kapanmadığı zaman ilk açılışta fanlar en yüksek hızda başlar, sonra anakart sıcaklık değerlerini algılayınca fanlar yavaşlar. Bunda anormal bir durum yok.

Sıcaklık değerlerine bakarken MSI Afterburner,CPU Temp. ve AMD'nin adını hatırlayamadığım bir programı kullandım.
Stres testi yapmadım ama ilk iş stres testi yapacağım. Işlemciyi de şuan OC yapmadım.

Mesajınızın ilk kısmını okuyunca, aşırı ısınma sonucu kapanma olayı gibi görünüyor. Ama "ısı değerleri normal" demişsiniz. Bu sıcaklık değerlerine hangi programla baktınız acaba? Aida64 programı ile CPU ve GPU stres testi yapıp sıcaklık değerlerini kontrol ediniz.

İşlemciye overclock yaptıysanız ısınmasa bile kapanabilir. Overclock yaptıysanız orjinal haline geri alın, aynı hatayı verip vermediğini kontrol edin.

Bilgisayar düzgün bir şekilde kapanmadığı zaman ilk açılışta fanlar en yüksek hızda başlar, sonra anakart sıcaklık değerlerini algılayınca fanlar yavaşlar. Bunda anormal bir durum yok.

Hocam yaptığım 2 dakikalık stres testinde;
Ekran kartı: Maksimum 75 derece
İşlemci: Maksimum 53 derece / CPU kullanımı kısmında %100 'e ulaştı
Ramler: Maksimum 37 derece
Anakart: Maksimum 45 derece
Testi sürdürecektim fakat program yanıt vermeyi durdurdu.

Merhaba Sorununuz ekran kartı kaynaklı olabilir veya PSU oyunlar açılınca sistemi yeteri kadar besleyemiyor olabilir.

Not: Ocak ayında Asus RX480 almıştım ve dediğinize yakın bir sorun alıyordum. Sistemde daha önce R9380 vardı bir sıkıntı yoktu benim test etme şansım olduğu için 380'ni terkar takınca sıkıntı kalmıyor Asus RX480'ni takınca oyunlarda kapanıyordu. 1 Saatlik stres testi yapmıştım herhangi bir sıkıntı çıkmamıştı ama oyun açınca kapanıyordu sistem. Ertesi gün Asus kartı vatan'a götürüp MSI RX480 ile değiştirdim sorun yaşamadım altı aya yakın kullandım.

Aida64 ile CPU ve GPU'yu ayrı ayrı test ediniz. Sadece CPU için stres testi yapınız, en az 30dk devam etmesi lazım. Sonra sadece GPU için stres testi yapınız. Yine 30dk devam etmesi lazım. Burada sıcaklık değerlerine bakmayacağız, 30 dakikayı hata vermeden tamamlayabiliyorlar mı diye bakacağız.

Örneğin CPU testi sırasında hata vermedi ama GPU testi sırasında hata verdi. Sorun büyük ihtimalle GPU'da diyebiliriz. İkisinde birden hata verirse veya ikisinde de hata vermezse sorun PSU veya anakart olabilir.

Sorunun kaynağını kesin olarak belirlemenin yöntemi, bütün parçaları tek tek muadilleriyle değiştirip denemek. Yazılımsal testlerden aldığımız sonuçlarla anca "şu olabilir, bu olabilir" diye tahminde bulunabiliriz.

Merhaba Sorununuz ekran kartı kaynaklı olabilir veya PSU oyunlar açılınca sistemi yeteri kadar besleyemiyor olabilir.

Not: Ocak ayında Asus RX480 almıştım ve dediğinize yakın bir sorun alıyordum. Sistemde daha önce R9380 vardı bir sıkıntı yoktu benim test etme şansım olduğu için 380'ni terkar takınca sıkıntı kalmıyor Asus RX480'ni takınca oyunlarda kapanıyordu. 1 Saatlik stres testi yapmıştım herhangi bir sıkıntı çıkmamıştı ama oyun açınca kapanıyordu sistem. Ertesi gün Asus kartı vatan'a götürüp MSI RX480 ile değiştirdim sorun yaşamadım altı aya yakın kullandım.

Hocam bende garip olan küçük çaplı oyunlara girince aniden kapanması. Ekran kartını zorladığım oyunlarda 2-3 saate varan rahat oynama süresi ile sadece bir kere kapanma yaşadım. Sorun ekran kartındaysa bende sizin dediğiniz gibi değiştirmeyi düşünüyorum.

Hocam bende garip olan küçük çaplı oyunlara girince aniden kapanması. Ekran kartını zorladığım oyunlarda 2-3 saate varan rahat oynama süresi ile sadece bir kere kapanma yaşadım. Sorun ekran kartındaysa bende sizin dediğiniz gibi değiştirmeyi düşünüyorum.
Hocam elinizde eski bir Ekran kartı varsa sistemi birde onu takarak çalıştırın. Eğer bir sıkıntı olmazsa ekran kartındadır sıkıntı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı