R5 1600X Yükteyken Aşırı Isınması

Reppers

Hectopat
Arkadaşlar merhaba öncelikle sistemimi yazayım;
•RYZEN 5 1600x
•GALAX GTX 1070
•Gigabyte GA AB350 GAMİNG 3
•Corsair Vengeance RGB 2x8 DDR4 3000
•Cooler master Master Box Lite 5 RGB
•Cooler Master G750M RS 750 Yarı Modüler 750 +80 bronze PSU
•Dark freezer x120 işlemci soğutucu
•Adata SU800 256 GB SSD

Sistemi yeni topladım arkadaşlar, ardından AIDA64 ile sıcaklık testleri vs. yaptım. Resimleri aşagıda paylaşacağım. CPU sıcaklığım 65 dereceyi gösterdi maksimum. Testten sonra PUBG'de FPS, sıcaklık vs kaç diye gireyim dedim girmez olaydım. CPU 75 - 80 oldu. Direkt kapattım oyunu ve bilgisayarı 2-3 dk kapattıktan sonra geri açtım. Tekrar PUBG açtım ve 70-75 arası CPU sıcaklığında oynadım. Bana çok fazla aşırı geldi. Çogu arkadaşımda aynı işlemci var 55 derecelerde oynuyorlar o da işlemci hızını 4'e sabitlemişler.
Macunu fazlamı sürdüm diye kıllandım ama bir macun bu kadar etkilemez diye düşündüm. Zaten kasanın camını açıp radyatöre dokunduğumda radyatör yanıyordu sanki hiç soğutucu yokmuş gibi. Kasanın içinde hava sirkülasyonunu engelleyen bir şey de yok. Resmini alta paylaşacağım zaten birazdan. Bu konuda yardımcı olabilecek veya öneride bulunabilecek var mı?
•Sogutucum Dark Freezer x120
•Kasa Cooler Master Master Box Lite 5 RGB (1 Eksoz- 3 Önde olmak üzere 4 fan )

AIDA64 Testi:
test.png

Oyun başları:

2.jpg

Oyunun sonlarına doğru:

1.jpg

Kasanın iç durumunu da atayım hava dolaşımını engelleyen bir şey var mı diye bakarsınız;

29830765_928192344014793_1939670296_o (1).jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorununuzun soğutucudan kaynaklandığını zannetmiyorum kule tipi bir soğutucu kullanıyorsunuz ve gayet yeterli düzeyde.
Fanların yönünün de doğru olduğunu düşünüyorum. Hava dolaşımını etkileyecek bir faktör de gözükmüyor.
Benim şüphelendiğim şey fanın alt kısmının işlemciye tamamen temas etmemesi. Kule tipi soğutucularda bu sorun var mı bilmiyorum fakat aklıma gelen bu yönde. Tavsiyem fanı söküp tekrardan takmanız. Ayrıca termal macunu çok fazla sürdüyseniz alt kısımdan işlemcinin kenarlarına ilerleyebilir ve bu da ısınma sorunu yaratabilir.

Arkadaşlar sorunu bizzat arkadaşın yanına gidip çözdüm. CPU sogutucusunu montajlarken radyotörün altındaki yapışkan poşeti kaldırmamış ve dolayısıyla radyotör işlemci ile temas etmiyormuş.
Tahmin ettiğim gibi olmuş. Çözülmesine sevindim güle güle kullanın @Reppers :)

Sorununuzun soğutucudan kaynaklandığını zannetmiyorum kule tipi bir soğutucu kullanıyorsunuz ve gayet yeterli düzeyde.
Fanların yönünün de doğru olduğunu düşünüyorum. Hava dolaşımını etkileyecek bir faktör de gözükmüyor.
Benim şüphelendiğim şey fanın alt kısmının işlemciye tamamen temas etmemesi. Kule tipi soğutucularda bu sorun var mı bilmiyorum fakat aklıma gelen bu yönde. Tavsiyem fanı söküp tekrardan takmanız. Ayrıca termal macunu çok fazla sürdüyseniz alt kısımdan işlemcinin kenarlarına ilerleyebilir ve bu da ısınma sorunu yaratabilir.
Sıvı soğutma ile yarışan hava soğutmalar var lütfen :D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı