R5 2500U sistemde Linux'ta işlemci nasıl kısıtlanır?

Megumi Lisa

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Selam, bir sürü Linux dağıtımı denedim ancek hepsi arada rastgele donarak çöküyordu. İnternette araştırdığımda CPU kontrol edilmiyormuş ve bu yüzden sistem çöküyormuş. Ben CPU mu nasıl kısıtlıyabilirim?

Selamlar hocam, hangi linux dagitimlarini denemistiniz? Kullandiginiz Linux kerneli ile alakali bir sorun olabilir, bunu ogrenmek icin sordum. Bir de hangi islemciyi kullaniyorsunuz? Bilgisayarinizin ozelliklerini paylasabilir misiniz?

Edit: R5 2500U kullaniyormussunuz. :D Bilgisyarinizin diger ozelliklerini yazabilir misiniz?

Selam hocam, hangi Linux dagitimlarini denemistiniz? Kullandiginiz Linux Kernel'i ile alakali bir sorun olabilir, bunu ogrenmek icin sordum. Bir de hangi islemciyi kullaniyorsunuz? Bilgisayarinizin ozelliklerini paylasabilir misiniz?

Edit: R5 2500U kullaniyormussunuz. :D bilgisyarinizin diger ozelliklerini yazabilir misiniz?

Arch, Manjaro, Kali, Ubuntu, Mint kullandım.
Ryzen 2500U.
Radeon 535 2 GB.
235 GB M.2 SSD.
16 GB RAM.
Hocam kernelden de olabilir. Şu an LTS kerneli deniyorum ilk defa 1 saat kullandim olmadı şu ana kadar. LTS kernel benimki gibi eski GPU ve CPU'lar için daha mı iyi? Hem daha kararlı.

Arch, Manjaro, Kali, Ubuntu, Mint kullandım.
Ryzen 2500U.
Radeon 535 2 GB.
235 GB M.2 SSD.
16 GB RAM.
Hocam kernelden de olabilir. Şu an LTS kerneli deniyorum ilk defa 1 saat kullandim olmadı şu ana kadar. LTS kernel benimki gibi eski GPU ve CPU'lar için daha mı iyi? Hem daha kararlı.
LTS kernelleri genel olarak daha kararli ve performansli oluyor hocam. Sadece Nvidia ekran kartlarina ozel birkac istisna kernel surumu gordum bugune kadar, onun haricinde güncel kernel sürümünün oyun performansını vs etkilediğini görmedim.

Fakat Linux Mint'in kernel sürümü çok eski olduğu için problem yaratıyor olabilir. Sizin yaşadığınız problem sonradan çözülmüş bir problem ise Mint'in kerneline dahil etmemiş olabilirler. Ubuntu ve Mint genelde LTS sürüm kernel kullanır. Son durumunuz nedir? Son denediğiniz kernel ile probleminiz düzeldi mi?

LTS kernelleri genel olarak daha kararli ve performansli oluyor hocam. Sadece NVIDIA ekran kartlarina ozel birkac istisna kernel surumu gordum bugune kadar, onun haricinde güncel kernel sürümünün oyun performansını vs etkilediğini görmedim.

Fakat Linux Mint'in kernel sürümü çok eski olduğu için problem yaratıyor olabilir. Sizin yaşadığınız problem sonradan çözülmüş bir problem ise Mint'in kerneline dahil etmemiş olabilirler. Ubuntu ve Mint genelde LTS sürüm kernel kullanır. Son durumunuz nedir? Son denediğiniz kernel ile probleminiz düzeldi mi?

Hocam benim bu donma, çökme problemim SSD'den kaynaklida olabilirmiş başka forumlarda da gördüm. Gruba komut yazdim bakalim olacak mi yine. Bu arada LTS kerneldenden sonra yine oldu 1 kere.

Hocam benim bu donma, çökme problemim SSD'den kaynaklida olabilirmiş başka forumlarda da gördüm. Gruba komut yazdim bakalim olacak mi yine. Bu arada LTS kerneldenden sonra yine oldu 1 kere.
Arch kullaniyorum minti çok eskiden denemiştim şuan sadece saf arch

Yeni konular

Geri
Yukarı