R5 2600 GTX 1660 sistem ısındığında fanlar hızlanmıyor

mberketoprak

Centipat
R5 2600, MSI GTX 1660 Super Ventus OC XS, HyperX 16 GB 3200 MHz RGB RAM donanımları bulunan bir bilgisayar topladım yaklaşık 4 ay önce. Bilgisayarımda toplandığı günden beridir bir fan sorunu var fakat yoğunluktan gidemedim.

Sorunu buraya yazıyorum; kasadaki fanlar bilgisayarla optimize olarak çalışmıyor. Yani oyuna vb. girdiğimde kumandadan kendim hızlandırmak zorunda kalıyorum. Bazen unutuyorum kumandadan hızlandırmayı ve fena bir şekilde ısınıyor. Kumandanın üzerindeki "Fan Auto" tuşuna basınca fanlar duruyor. Bugün OCCT indirdim ve bir Power testi yaptım. Daha ilk saniyede Power crashed sorunu aldım. Bununla bağlantısı olabilir mi? Kasa: Vento VG04FE.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle OCCT'nin son sürümlerinde crash sorunu var onu önemsemeyin.

Fanlarınız anakarta değil fan kontrolcüsüne bağlı ve oyuna girdiğinizde cpu ve gpu fanı hızlanır ama kasa fanlarını manuel olarak yönetmek zorundasın. En azından ben öyle yapıyorum. Sorunu çözen varsa denerim ben de.

Isınmadan kastınız kaç derece? Size sıcak gelebilir ancak fanların hızlanması için yeterli sıcaklık değildir belki.

OCCT'nin güncel sürümleri sorunlu, Power testi çalıştırır çalıştırmaz çöküyor. 6.2.2 sürümünü deneyin.
Örneğin şuan occt'den ekran kartınu %100'de çalıştırıyorum, ekran kartı 70 dereceye geldi fakat fanlar halen daha hızlanmadı. Tekrar belirtmemde fayda vardır ki kumandadan "Fan Auto" tuşuna basınca kasanın ön fanları duruyor.
Anakarta bağlı olmadığı için manuel olarak yapmak zorundasın. SpeedFan üzerinden hızlandırıp oyuna girebilirsin.
Anakarta nasıl bağlarım?
Örneğin şuan occt'den ekran kartınu %100'de çalıştırıyorum, ekran kartı 70 dereceye geldi fakat fanlar halen daha hızlanmadı. Tekrar belirtmemde fayda vardır ki kumandadan "Fan Auto" tuşuna basınca kasanın ön fanları duruyor.

Anakarta nasıl bağlarım?
Daha doğrusu hangi girişe hangi kabloyu bağlayacağım?

Örneğin şu an OCCT'den ekran kartınu %100'de çalıştırıyorum, ekran kartı 70 dereceye geldi fakat fanlar halen daha hızlanmadı. Tekrar belirtmemde fayda vardır ki kumandadan "fan Auto" tuşuna basınca kasanın ön fanları duruyor.

Anakarta nasıl bağlarım?

Anakarta bağlarsan RGB kontolünü kaybedebilirsin ve uzaktan kumandan çöpe çıkar.

Sysfan kısmına takarsan çalışır ama ya 4 sysfan olacak ya da fanların kablolarını birleştirip sysfan yerine takacaksın.

Benim bir arkadaşım inventus üzerinden aynı kasayla bilgisayar topladı. Inventus toplayıp göndermişti ve onda aynı sorun yoktu. Hem RGB kontrolünü sağlıyordu hem de fanlar optimize çalışıyordu. İkisini de düzgün yapmamın bir yolu yok mudur?

Geri
Yukarı