R5 2600 OC'tan sonra PC açılmıyor

karpuzcu420

Decapat
Daha fazla  
İşlemci (R5 2600) oyunlarda çok ısınıyordu bende bu forumda sordum ve undervolt yapmam gerektiğini söylediler. Bana şu videoyu önerdiler. BIOS ekranında yaptığım işlemler sırasıyla şöyle: CPB modu disabled yapmak, CPU Ratio'yu 42.00 yapmak, Powernow'u disabled yapmak, CPU Core Voltage'ı +0.20 v yapmak. Bunları yaptıktan sonra Save and Exit'e tıklayıp çıktım. Sonra PC siyahi bir ekranda takılı kaldı. Power tuşuna basılı tutup kapattım, güç kablosunu çıkardım kasayı açıp baktım ama hiçbir şeyi değiştirmedim sonra tekrar güç kablosunu takıp açmayı denedim ve bu sefer anakart ekranı gözüktü ama sonra yine kara ekran oldu. Sonra kapatıp yeniden açtım bu sefer BIOS'a girdim eski ayarlarına geri döndürmek istiyordum ama CPB modu enabled yapamıyordum. bende hiçbir değişiklik yapmadan çıkayım dedim ama yine anakart ekranında kaldı. PC kapatıp açtım ve yine siyah ekranda kaldı anakart ekranı bile çıkmadı. Sizce ne yapmalıyım bu PC'yi aldığımdan beri burada açtığım üçüncü konu sanırım son çare garantiye götürmek. Anakart: BIOSTAR B450MH 3200MHz (OC) DDR4 AM4 mATX.

@Amanita solda ki Apex giriş ekranında 90 dereceye ulaştı oyunda ise 82-83 dereceye sabitlendi. Sağdaki Valorant onda da giriş ekranında 85 dereceye ulaştı oyunda ise 81 dereceye sabitlendi. İki oyunu da 5-10 dk training mod da oynadım. (Apex oynerken biraz kastı). MSI Afterburn programında fan hızını 60 yapıp girdim. Dediğin fanı alırsam ne kadar düşer sence?

Dosya Ekleri

• IMG_20210817_214944.jpg
    IMG_20210817_214944.jpg
    245,8 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20210817_213333.jpg
    IMG_20210817_213333.jpg
    227 KB · Görüntüleme: 16
Klimasız ortamda çalıştırıyorsan stok soğutucu için normal sıcaklık değerleri. Afterburner ile değil BIOS'a gir oradan güzel bir fan eğrisi yap 70 derecede %100 çalışacak şekilde. Kasanı da belirt. 10-15 derece daha serin çalışacaktır diye düşünüyorum.
BIOS sıfırlandığı için RAM hızın da normale dönmüştür BIOS'tan XMP'yi de aç.
Yeni bir soğutucu alıncaya kadar daha serin çalışsın dersen CPB'yi kapatabilirsin.

Kasa Aquarius 5A. Fan eğirisi nasıl yapılıyor tam olarak? %100 yaptığımda çok gürültülü olmaz mı? Dediğin ayarları yaptıktan sonra PC yine açılmamazlık yapmaz değil mi?

@Amanita BIOS'ta fan eğrisi ayarlarını aradım ama bulamadım. Benim anakartta öyle bir ayar olmayabilir mi yoksa BIOS mu güncel değil?

Son düzenleme:
Kasa Aquarius 5A. Fan eğirisi nasıl yapılıyor tam olarak? %100 yaptığımda çok gürültülü olmaz mı? Dediğin ayarları yaptıktan sonra PC yine açılmamazlık yapmaz değil mi?

@Amanita BIOS'ta fan eğrisi ayarlarını aradım ama bulamadım. Benim anakartta öyle bir ayar olmayabilir mi yoksa BIOS mu güncel değil?

Msi anakart kullanıyorum benim biosta hardware sekmesinin altında bulunuyor fan ayarları. 4 tane adım var her adımda fan hızının yüzde kaça çıkacağını belirliyorum. 40 derecede %30, 50 derecede %45, 60 derecede %70, 70 derecede %100 gibi.

Geri
Yukarı