R5 2600 OC'tan sonra PC açılmıyor

karpuzcu420

Decapat
Daha fazla  
İşlemci (R5 2600) oyunlarda çok ısınıyordu bende bu forumda sordum ve undervolt yapmam gerektiğini söylediler. Bana şu videoyu önerdiler. BIOS ekranında yaptığım işlemler sırasıyla şöyle: CPB modu disabled yapmak, CPU Ratio'yu 42.00 yapmak, Powernow'u disabled yapmak, CPU Core Voltage'ı +0.20 v yapmak. Bunları yaptıktan sonra Save and Exit'e tıklayıp çıktım. Sonra PC siyahi bir ekranda takılı kaldı. Power tuşuna basılı tutup kapattım, güç kablosunu çıkardım kasayı açıp baktım ama hiçbir şeyi değiştirmedim sonra tekrar güç kablosunu takıp açmayı denedim ve bu sefer anakart ekranı gözüktü ama sonra yine kara ekran oldu. Sonra kapatıp yeniden açtım bu sefer BIOS'a girdim eski ayarlarına geri döndürmek istiyordum ama CPB modu enabled yapamıyordum. bende hiçbir değişiklik yapmadan çıkayım dedim ama yine anakart ekranında kaldı. PC kapatıp açtım ve yine siyah ekranda kaldı anakart ekranı bile çıkmadı. Sizce ne yapmalıyım bu PC'yi aldığımdan beri burada açtığım üçüncü konu sanırım son çare garantiye götürmek. Anakart: BIOSTAR B450MH 3200MHz (OC) DDR4 AM4 mATX.

BIOS pilini çıkartın bekletip, tekrar takın.
5 dakika bekletin.

Dosya Ekleri

• 1629149027267.png
    1629149027267.png
    403,3 KB · Görüntüleme: 34
Hocam pili çıkararak veya kısa devre yaptırarak biosu sıfırlamayı deneyin, siyah ekranda kalması veya hiç açılmaması normal. İnternette gördüğünüz değerler size uygun olmayabilir, aynı model işlemciler arasında ufak performans farkları söz konusu.

UV yaparken tavsiyem saat hızını istediğiniz hıza getirin sonra voltajı override modunda tek tek azaltıp her seferinde 5dk prime95 testi yapın. Hata vermeye başlayınca iki tık yukarı voltaj verip yarım saat test yapın.

Hocam pili çıkararak veya kısa devre yaptırarak BIOS'u sıfırlamayı deneyin, siyah ekranda kalması veya hiç açılmaması normal. İnternette gördüğünüz değerler size uygun olmayabilir, aynı model işlemciler arasında ufak performans farkları söz konusu.

UV yaparken tavsiyem saat hızını istediğiniz hıza getirin sonra voltajı override modunda tek tek azaltıp her seferinde 5dk Prime95 testi yapın. Hata vermeye başlayınca iki tık yukarı voltaj verip yarım saat test yapın.

Override modu yok. +0.20 V, +0.40 V, +0.60 v gibi giden seçenekler var. Bir de Auto var işte.

Override modu yok. +0.20 V, +0.40 V, +0.60 v gibi giden seçenekler var. Bir de Auto var işte.

Kardeş sen BIOS sıfırladın mı? Sorunun çözüldü mü önce ondan bahset. Her şeyden önce anakartınız ileri seviye OC için uygun değil. Kaldı ki gidip Ryzen 5 3600 OC işlemini 2600'e uygulamışsın. İşlemcine zarar gelmediyse ona dua et. 4.2 GHz'e nereye OC yapıyorsun tüm çekirdekleri o anakart ve muhtemelen stok soğutucu ile... 3.8/3.9 deneyin en fazla. Voltaj konusu için de BIOS ekran görüntüsü atın Vcore değerini değiştirdiğiniz yeri. İçersindeki seçenekleriyle birlikte. Tabi bana kalırsa stok halde kullanın. Çok ısınıyorsa ve stok soğutucu kullanıyorsanız yeni bir işlemci soğutucu alın. Termal macunu eskidiyse macun yenileyin. Kasa havasız ise fan ekleyin ya da yeni kasa alın. Hiç birini yapamıyorsanız CPB yeterli olur. Diğer CPU Core ratio ya da Vcore voltage ayarlarına dokunmayın.

Kardeş sen BIOS sıfırladın mı? Sorunun çözüldü mü önce ondan bahset. Her şeyden önce anakartınız ileri seviye OC için uygun değil. Kaldı ki gidip Ryzen 5 3600 OC işlemini 2600'e uygulamışsın. İşlemcine zarar gelmediyse ona dua et. 4.2 GHz'e nereye OC yapıyorsun tüm çekirdekleri o anakart ve muhtemelen stok soğutucu ile... 3.8/3.9 deneyin en fazla. Voltaj konusu için de BIOS ekran görüntüsü atın Vcore değerini değiştirdiğiniz yeri. İçersindeki seçenekleriyle birlikte. Tabi bana kalırsa stok halde kullanın. Çok ısınıyorsa ve stok soğutucu kullanıyorsanız yeni bir işlemci soğutucu alın. Termal macunu eskidiyse macun yenileyin. Kasa havasız ise fan ekleyin ya da yeni kasa alın. Hiç birini yapamıyorsanız CPB yeterli olur. Diğer CPU Core ratio ya da Vcore voltage ayarlarına dokunmayın.

Henüz sıfırlamadım yarın yapacağım. Soğutucum Zalman cnps80G. Kasa mesh yapıda. PC daha 15 günlük termal macunu sürülü geldi. İşlemci birkaç gün öncesine kadar bu kadar çok ısınmazdı önceki açtığım konuya bakıp görebilirsiniz. Yani anladığım kadarıyla tek yapabileceğim cpb‘u kapatmak.

Son düzenleme:
CPB açık iken MSI Afterburner programı indir oyun içi istatistiklerini burada paylaş. Kullanım derecesine ve içinde bulunduğumuz yaz aylarına göre sıcaklık değerlerin normal olabilir. Yani o soğutucuyla ısınmaması mucize olurdu zaten. Stok soğutucusundan bile kötü olabilir. 90-95 derece aralığında değilse CPB de kapatmana gerek yok. Yine de daha serin çalışmasını istiyorsan kaliteli bir soğutucu al.
En azından bu işini görecektir.
Yani yeni aldığın sistemde CPB kapatmak mantıklı değil. Oyun performansında da düşüş olur. Sadece 3.4 GHz'de çalışacağı için.

CPB açık iken MSI Afterburner programı indir oyun içi istatistiklerini burada paylaş. Kullanım derecesine ve içinde bulunduğumuz yaz aylarına göre sıcaklık değerlerin normal olabilir. Yani o soğutucuyla ısınmaması mucize olurdu zaten. Stok soğutucusundan bile kötü olabilir. 90-95 derece aralığında değilse CPB de kapatmana gerek yok. Yine de daha serin çalışmasını istiyorsan kaliteli bir soğutucu al.
En azından bu işini görecektir.
Yani yeni aldığın sistemde CPB kapatmak mantıklı değil. Oyun performansında da düşüş olur. Sadece 3.4 GHz'de çalışacağı için.

BIOS pilini çıkarıp taktım ve PC'yi çalıştırdım tüm ayarlar sıfırlanmış gözüküyor. F10 atıp çıkayım mı?

Geri
Yukarı