R5 2600 RX 460 darboğaz olur mu?

snowshade35

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, işlemcim ve ekran kartı arasında darboğaz olur mu? Mesela Valorant oynarken ani FPS düşmeleri oluyor. Örneğin CoD Warzone oynuyordum aşırı derecede FPS düşmesi yediğimden dolayı oyunu sildim. AC Odyssey oynarken genelde bir sıkıntı olmuyor ama bazı oyunlarda darboğaz yiyorum. Mesela ekran kartım tek fanlı ve bu yaz aylarında çok hızlı dönüyor. Sıcaklıktan dolayı olabilir mi acaba? Sistemimi şöyle yazayım;

MSI B450 GAMING Plus anakart.
MSI RX 460 4 GB 128Bit DDR5 ekran kartı.
8 GB DDR4 3000MHz RAM G.Skill.
SSD yok sistemimde.

2600 ve 2060 darboğz yapmıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
her oyunda yapmıyor ayrıca attığınız videoda ara sıra gözlemleyin darboğaz yapıyor

Hayır öyle bir şey yok sadece GPU kullanım değerine bakarak darboğazı anlayamazsınız ekran kartı 100'e yakın işlemcide tavana vurmadığı sürece darboğaz olmaz.

İşlemci de GPU'da %100 kullanım değerine sahipse dar boğazı kim yapacak

İşlemcinin kullanım değeri ne kadar düşük olursa sistem o kadar rahat öalışıyor demektir.
Arkadaşlar darboğaz demek işlemcinin %100 kullanılıp ekran kartının daha düşük bir yüzdede kullanılmasıdır.

GPU kullanım değeri %99 olduktan sonra CPU düşük değerlerde çalışıyorsa demek ki rahat rahat takılıyor. Ekran kartına yetebiliyor. Tamam işte sorun yok

Hayır öyle bir şey yok sadece GPU kullanım değerine bakarak darboğazı anlayamazsınız ekran kartı 100'e yakın işlemcide tavana vurmadığı sürece darboğaz olmaz.

Söylediğiniz bu durum her zaman geçerli değil, örneğin yine bahsi geçen R5 2600, RTX 2070 Super veya 2080 gibi bir kartla 1080p'de çalıştırıldığında işlemci her daim %100 kullanımda olmayacağı gibi GPU kullanımı da darboğazdan dolayı bir o kadar dalgalı olur.

GPU kullanımı %99-98 seviyelerinde olup, CPU kullanımı %100'de de olsa darboğazlık bir durum söz konusu değildir, ama tabii ki ilerleyen süreçlerde reel anlamda CPU'nun besleyebileceği üst limit ekran kartlarından çok daha güçlü bir GPU takılmak istendiğinde bu %100 kullanım darboğaza sebebiyet verme olasılığı bir hayli yüksek olacaktır, aradaki dengeyi yakalamak çok önemli.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı