R5 2600 sabit hızda çalışıyor

Vardalii

Decapat
Arkadaşlar merhaba. Benim sorunum işlemcimin biraz ısınmasıydı. Bende biraz araştırma ile işlemcimin fazla voltaj aldığını gördüm BIOS'tan. Bilgisayar açıldığında BIOS'ta 53 derecelerde geziyordu ve 1.3v Volt ve üstü civarlarında geziyordu. Ayarlardan Core performance Boost seçeneğini kaldırdım voltaj değerleri normale döndü ama bu sefer frekans hızı 3.4 GHz'de sabitlendi. Ben bu ayarı yapmadan önce de işlemcim 3.6 GHz'i geçmiyordu nedense, Core performans Boost kapalıyken işlemcimin frekansını nasıl arttırabilirim overclock yapmadan, mesela masaüstünde 3.9 GHz çalışmasına gerek yok kendini yormasın işlemci ama oyunlarda 3.8, 3.9 GHz görsün istiyorum. BIOS'tan CPU Core raitio ayarını kendim arttırabiliyorum fakat genelde PC donuyordu bende ellemedim hiç. İşlemci voltajını arttırsamda Ryzen Master uygulamasından sabit gördüm frekans, hızını ama belki tam yapamamışımdır bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum :)

Sistemim.

MSI RTX 2060 Ventus OC.
R5 2600 stok fan.
ASUS Prime B450 anakart.
8 GB 3000MHz G.Skill RAM.
650W Power Supply.

Son düzenleyen: Moderatör:
En düşük işlemci durumunuz büyük ihtimalle %90'da.
CPB'yi açıp güç ayarlarından en düşük işlemci durumunu %5'e çekmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde işlemciniz sistem boştayken tam yükte çalışmayacaktır.
1592213751623.png

CPB ayarını tekrardan açtım fakat işlemcim hala aynı durumda. AIDA64 stress testinde bile 3.6 GHz'i geçmedi. Sourunun voltaj kaynaklı olduğunu sanıyorum fakat nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum
Ryzen Master programında AIDA64 stress testinde işlemci voltajının 1.25V üstüne çıkmadığını gördüm ayrıca.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı