R5 2600 sistem aniden kapanıyor

Berhan Çıra

Decapat
Yer
İstanbul/Beykoz
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bilgisayarımı 2019'un başlarında aldım ve şu anda 2022 yılının başlarındayız. yani hemen hemen eski bir bilgisayar çok değil ama.

PSU: Corsair VS550
GPU: Gigabyte RX 590
CPU: R5 2600
RAM: Ripjaws V 3000MHz 16 GB(8x2)

İşlemci "OCCT testinde" %100 yük altında 5 dakikalık testin sonucunda;
Min: 38 derece
Max: 95 derece

Ekran kartı ise %100 yük altında ve %100 fan hızıyla 5 dakikalık testin sonucunda;
Min: 36 derece
Max: 76 derece

Değerler bu şekilde. Sadece işlemci Max 95 kötü sanırım macunu değişmem gerekli onun haricinde bir sorun yok gibi gözüküyor ama bu bilgisayar neden kapanıyor? İşlemciden dolayı kapanıyorsa eğer test esnasında neden kapanmadı? PSU da bir koku yok her şey normal. Şahsen sorunun AMD'nin yazılımsal bir hatası olduğunu düşünüyorum. WattMan hatası veriyor zaten genelde PC kapandığında. Buna bir çözüm gerekli yardımcı olursanız mutlu olurum. Bir parça değişimi gerekli bulursanız ve önerirseniz de güzel olabilir, alma ihtimalim yüksek.

Biraz yanlış ifade etmiş olabilirim kusura bakma. PC donuyor ve sonra siyah ekranda kalıyor olacaktı doğrusu. Direkt şak diye kapanmıyor yani.
PSU olma ihtimali yüksek. WattMan elektrik kesintisinde bile veriyor. WattMan hatası daha çok bi anda PC donup kalıyor ve siyah ekranda kalıyor. Fakat sizde direk PC kapanıyorsa aklımıza ilk PSU ve anakart gelmekte.

Biraz yanlış ifade etmiş olabilirim kusura bakma. PC donuyor ve sonra siyah ekranda kalıyor olacaktı doğrusu. Direkt şak diye kapanmıyor yani.
O zaman WattMan büyük ihtimalle. Radeon'dan güç limitini %20 yapıp deneyebilirsiniz.

O zaman WattMan büyük ihtimalle. Radeon'dan güç limitini %20 yapıp deneyebilirsiniz.
Şu zamana kadar Radeon programını hiç kurcalamadım o yüzden bir bilgim yok. Sadece CS de blackbar veya stretch yapıyordum. Dediğiniz güç limitini nerden yapabilirim. Aynı programı kullanıyoruz sizinle söyleyebilir misiniz?

Şu zamana kadar Radeon programını hiç kurcalamadım o yüzden bir bilgim yok. Sadece CS de blackbar veya stretch yapıyordum. Dediğiniz güç limitini nerden yapabilirim. Aynı programı kullanıyoruz sizinle söyleyebilir misiniz?
Radeon > Performans > Ayarlanıyor

Aşağıda güç ayarlama var, oradan tiki açıyor ve akabinde alttaki Güç limiti (%) yazan yerden 20'ye getirip 1-2 gün test edin. Olmazsa 30'a getirin fakat daha üstünü pek önermiyorum.

Radeon > Performans > Ayarlanıyor

Aşağıda güç ayarlama var, oradan tiki açıyor ve akabinde alttaki Güç limiti (%) yazan yerden 20'ye getirip 1-2 gün test edin. Olmazsa 30'a getirin fakat daha üstünü pek önermiyorum.
1649085114279.png

Tam olarak bu şekilde olması gerekiyor sanırım. Yanlışlık varsa düzeltebilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı