Çözüldü R5 2600 sistem aniden kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

0gretmen

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: B450m-k İşlemci: Ryzen 5 2600 - Ekran Kartı: RX590 Sapphire Nitro+ 8 GB - Ram: 16GB Corsair 3000 mHz
Meslek
Öğretmen
Bilgisayarım 2 monitöre bağlı. Oyun oynarken aniden 2 görüntü ve ses gidiyor. Fanlar ise normalden daha gürültülü bir şekilde çalışmaya başlıyor. Power veya reset tuşu ile kapatmaya çalışınca kapanmıyor. Power tuşuna basılı tutarak anca kapatıyorum sonra tekrar açınca normal bir şekilde açılıyor. Isınma kaynaklı olmadığını düşünüyorum. Sürekli kontrol etmeye çalışıyorum ama eminim diyemem. Belki aniden ısınıyordur. Düne kadar bir sıkıntı yoktu.
*Not: Çok nadir bazen ekran ve ses git gel yapıyordu ama dert etmemiştim geri düzeliyordu. Böyle bir kaç saniye sürdüğü de oluyordu, kapatıp açmak zorunda kaldığım da oluyor.
**Not: Ekranlarımdan biri televizyon. Biri ise normal LG marka bir monitör. LG olanı orijinal HDMI ile bağladım ve 2. ekran olarak kullanıyorum.
TV ise dandik bir marka ve orta yollu bir HDMI ile bağlı. Daha önceden VGA ile dönüştürerek kullanıyordum o zamanlar sanki daha fazla ekran git gel sorunu yaşamaktaydım.

Sistem ile biraz bilgi vereyim

PSU: High Power 500W 80+ Bronze Kırmızı Fanlı PSU Güç Kaynağı
MB: ASUS AMD B450M-K B450 DDR4 3200 MHz OC VGA GLAN 4*Sata RYZEN 16X
CPU: AMD RYZEN 5 2600 3.9GHz 65W Wraith FAN AM4+
GPU: Sapphire RX 590 8G D5 NITRO+RADEON OC 11289-01-20G

Arkadaşlar yapmam gereken testler ve paylaşmam gereken bilgiler olursa lütfen söyleyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
RAM'lerin sağında olması lazım EZ Debug yazar. Tam emin değilim ama vardır mutlaka.

Kontrol ettim böyle bir LED paneli veya bölümü göremedim. Zaten bir tek ekran kartının socketinin clips kısmında bir ışık var turuncu başka bir şey yok. Anlam veremedim işlemciyi zorlayınca herhangi bir kapanma olmuyor. Sadece GPU'yu zorlayınca oluyor. Her oyunda da kapanmıyor anlayamadım. Az önce tekrar işlemci macunu yeniledim bir kart yardımı ile güzelce ince bir tabaka yaptım. Yine FurMark yaptığımda biraz dayandı ama 20 30 saniye sonra kapandı.
Bahsettiğim tek ışık ekran kartının clipsinin içinde yanıyor.

16248159155671168640333552187248.jpg

@Recep Baltaş sayın hocam müsait olup görürsen bir bakiversen net bir şey yapamıyorum öylece bakakaldım.
Konuyla ilgilenen sayın arkadaşlar, sorunu çözdüm.
PSU, kablo veya yazılımsal bir sıkıntı yok.
RX 590'ın içinde termal ped yerine macunsu bir kalıp bulunuyor bileşenlerin üzerinde. Ben bunun macununu yenilerken açınca bazı yerlerde kopma ve tam soğutamama sorunu oluşmuş sanırım. Açıp çok dikkatli bir şekilde oturttum macununu da yeniledim sorun çözüldü. Tekrar birkaç gün test edeceğim gerekirse yeniden bir konu açarım.
RX 590 çok açılıp kapatılmaya uygun bir kart değil bence elinizde fazladan ped yoksa ve tecrübeniz az ise benim gibi çok açmamaya çalışın :)

Herkese teşekkürler.
Ayarlar > sistem > güç ve uyku > ek güç ayarları > güç düğmelerine yapılacakları seçin > şu anda kullanılmayan ayarları değiştire tıklayıp hızlı başlatmayı kapatın.
Ben böyle düzelttim.
Hızlı başlatma kapalı.

Eki Görüntüle 1085339
Hocam bunu bulabildim çok bilgili değilim bu konu hakkında.

Bu konu hakkında çok araştırma yaptım birçok kişi yeteceğini söylemişti, ben de biraz buradan kıstım açıkçası. Sorun buradan kaynaklı ise hiç düşünmeden değiştiririm. Bu sisteme yakıştırabileceğin güzel bir ürün önerebilirsin.

Hocam şöyle dene istersen FurMark testinden GPU zorla. Eğer orada da giderse sorun psudadır. Benim düşüncem PSU çünkü RX590 için önerilen PSU 750 Watt çünkü çok fazla güç çeker. PSU ve CPU stress testine sok.
Hocam şöyle dene istersen FurMark testinden GPU zorla. Eğer orada da giderse sorun psudadır. Benim düşüncem PSU çünkü RX590 için önerilen PSU 750 Watt çünkü çok fazla güç çeker. PSU ve CPU stress testine sok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

500W yeterlidir NITRO+ RX 590 8G G5

Yukarda arkadaşın dediği testi yapabilirsin. OCCT indirip öncelikle ekran kartını test et, ardından güç kaynağı ve en son da işlemci testi yapabilirsin. Eğer hiçbirinden problem almazsan ve internette gezerken de problem yaşarsan ve anakart üzerinde CPU ışığı yanarsa işlemciye odaklanabiliriz.

Kernel Power 41 hatası : Güç kesilmesi demek, elektrik gitmesi vs diyebiliriz kısacası. Sonuç olarak donanımsal bir arızanın sebep olduğunu göstermez. Kablonuzu çekseniz bile yine bilgisayar açıldığında Kernel Power yazar.

Furmark testini başlattıktan 15 saniye içinde ekran ve ses gitti.
Bu tamamen sistemin gitme olayını daha önce yaşamadığımı ve sisteme ek hiçbir şey yapılmadığını belirtmek isterim tekrardan.
Şüphem var sizlere sorayım. Ekran kartının macunu kurumuş olabilir mi? Bununla bir alaka kurulabilir mi? Bir de video paylaşayım sizin için belki fayda sağlar.

Furmark testini başlattıktan 15 saniye içinde ekran ve ses gitti.
Bu tamamen sistemin gitme olayını daha önce yaşamadığımı ve sisteme ek hiçbir şey yapılmadığını belirtmek isterim tekrardan.
Şüphem var sizlere sorayım. Ekran kartının macunu kurumuş olabilir mi? Bununla bir alaka kurulabilir mi? Bir de video paylaşayım sizin için belki fayda sağlar.
Büyük ihtimalle PSU yetmiyor. Benim sistemim de RX 570 var ben 650W kullanıyorum sorun yok. Bence 650W PSU ile dene.

FurMark testini başlattıktan 15 saniye içinde ekran ve ses gitti.
Bu tamamen sistemin gitme olayını daha önce yaşamadığımı ve sisteme ek hiçbir şey yapılmadığını belirtmek isterim tekrar.

Hocam direk PSU 590'lık sisteme 550 Watt hele bronz gitmez...
Eki Görüntüle 1085339
Hocam bunu bulabildim çok bilgili değilim bu konu hakkında.

Bu konu hakkında çok araştırma yaptım birçok kişi yeteceğini söylemişti, ben de biraz buradan kıstım açıkçası. Sorun buradan kaynaklı ise hiç düşünmeden değiştiririm. Bu sisteme yakıştırabileceğin güzel bir ürün önerebilirsin.

İleriye dönük istiyorsan Gold 750 Watt alabilirsin. Ayrıca PSU çok önemli bilinmeyen marka alma. Keşke 550 Watt alsaydın o bile seni kurtarırdı.

Son düzenleme:
Şimdi olayları daha iyi anlamak adına biraz sorgulayıcı tavrımı maruz görün ve şu olaya biraz daha derinlemesine bakalım. 3 yıldır bu sistemi kullanıyorum. Hep 1080p fhd takıldım oyunlarda ayarları maksa çektim. Yani demedim ki hiç dur şundan kisayim bundan kisayim. 3 yıldır hiç problem yokken. Şu an yaşıyorum.
PSU ömrü mü bitti?
Az önce furmarkta 720p HD olarak test yaptım sonuna kadar gitti fakat o da sonunda kapandı. Ki ben hiç 720 ye düşürmem bile ama orda bile patladı. Bu testleri daha önceden yaptığımda hiç patlamamıştı. Userbenchmark tan da sürekli bakıyordum bir olay olduğunda. Emin olmak için OCCT de deneyeceğim. az önce bir surumunu yükledim ama hata verip duruyor bu programı nasıl kullanacağım?
500W yeterlidir NITRO+ RX 590 8G G5

Yukarda arkadaşın dediği testi yapabilirsin. OCCT indirip öncelikle ekran kartını test et, ardından güç kaynağı ve en son da işlemci testi yapabilirsin. Eğer hiçbirinden problem almazsan ve internette gezerken de problem yaşarsan ve anakart üzerinde CPU ışığı yanarsa işlemciye odaklanabiliriz.

Kernel Power 41 hatası : Güç kesilmesi demek, elektrik gitmesi vs diyebiliriz kısacası. Sonuç olarak donanımsal bir arızanın sebep olduğunu göstermez. Kablonuzu çekseniz bile yine bilgisayar açıldığında Kernel Power yazar.
Nette gezerken bir sorun olmuyor. Test ettim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar örnek olsun diye çektim. Kapanma ve sonrası ile ilgili net bilgi olsun diye. PC geri açılma reset alma durumuna girmiyor.

Sorun anındaki ısı değerleri.
Ekran kartı 81
CPU 61 derece
Ben bunları bu zamana kadar normal olarak hep aldım bir dert olarak görünmüyor.

Son düzenleme:
PSU'dan kaynaklı bir problem olsaydı sistemin direkt kapanması gerekirdi diye düşünüyorum. Testi ekran kartı üzerinden yaptıysanız eğer bir ekran kartı driverı üzerinden ayarları kısmayı deneyebilirsiniz, tabir olarak bilmiyorum MHZ değerlerini kısıp ekran kartına güç bindirmeyi biraz da olsa azaltıyor link vs neredeydi hatırlamıyorum. Güç bindiğinde sistem kapanıyor görünüyor. PSU ve ekran kartı üzerinden gitmek lazım. Dilerseniz önce OCCT programı ile sadece PSU'yu test edip sonuçları paylaşın, ardından da ekran kartına test yapın. Sadece ekran kartında test yaparken kapanıyorsa ayarlardan biraz kısarak denemek lazım.

Bir bilgisayarın neden kapandığını neden bu hale geldiğini somut bir şekilde gösteren bir şey yok mu? Atıyorum ısınma olunca nasıl bir hata veriyor.
Bir video daha paylaşıyorum sizinle OCCT güç testi. Ne zaman kapatmam gerek bu testi kendi mi kapanacak anlayamadım.
PSU'dan kaynaklı bir problem olsaydı sistemin direkt kapanması gerekirdi diye düşünüyorum. Testi ekran kartı üzerinden yaptıysanız eğer bir ekran kartı driverı üzerinden ayarları kısmayı deneyebilirsiniz, tabir olarak bilmiyorum MHZ değerlerini kısıp ekran kartına güç bindirmeyi biraz da olsa azaltıyor link vs neredeydi hatırlamıyorum. Güç bindiğinde sistem kapanıyor görünüyor. PSU ve ekran kartı üzerinden gitmek lazım. Dilerseniz önce OCCT programı ile sadece PSU'yu test edip sonuçları paylaşın, ardından da ekran kartına test yapın. Sadece ekran kartında test yaparken kapanıyorsa ayarlardan biraz kısarak denemek lazım.
OCCT-20210627-161332-PowerSupply.png

Video yüklenirken genel olarak kontrol etmeniz için bunu paylaşayım.
Isı değerleri test esnasında;
CPU: 94
GPU: 82
Bu da hemen ardından 3D testinin (sanırım ekran kartı) sonuçları:
OCCT-20210627-162358-GPU3D.png

720 p ayarlarda furmark testi yaptım bir sıkıntı olmadı. Öğlen saatlerinde o da dayanamamıştı bu arada.
Hemen ardından 1080p preset testi yaptım 3 saniye geçmeden kapandı ekran ve ses.

Dosya Ekleri

• 720p furmark.jpg
    720p furmark.jpg
    363,1 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı