R5 2600 sistem donuyor ve ısınıyor

OzgurCagan

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, birkaç gündür bilgisayarımda bir problem yaşıyorum. Fortnite'ta en en düşük ayarlarda 90 FPS zor alıyorum. Valorant'ta en düşük ayarlarda ve 4:3 çözünürlükte 100 FPS göremiyorum ama bilgisayarım gayet iyi. Bu sabah açtığımda bilgisayarı fanlar tam çalışmaya başladı ve CPU 90 dercenin altına düşmediğini fark ettim. Hiçbir yük altında değildi bilgisayar ve gerçekten inanılmaz ısınma problemleri yaşamaya başladım Forza Horizon 4 oynarken 98 derecenin altına inmiyor. Valorant'ta bile 90 derecenin altına inmiyor. Tek çözüm sizce format mı? Birazdan içini açıp tozları temizleyeceğim. Aslında çok da olmadı. En son 3-4 ay önce komple söküp temizlik yapmıştım. Bilgisayar özelliklerim:
  • RX590 Nitro+.
  • Ryzen 5 2600.
  • 16 GB RAM.
  • 240 GB Adata SSD.
  • 1 TB Seagate HDD.
  • Windows 10 Pro
  • MSI B450 anakart.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsettiğiniz sıcaklıklar çok yüksek. İlk önce karsperksy ile tam arama yapın. Sisteminiz kaç yıllık bilmiyorum fakat termal macun değişimi yapılması gerektiği açıkça ortada. Ben yerinde olsam temiz bir format atar sürücülerimi en baştan kurar öyle tekrar kontrol ederdim.

Bilgisayar 2.5 yıllık termal macunu eski evet ama bu durum birden olmaya başlaması normal değil.
Avast ile tarama yaptım sorun düzeldi sayılır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar 2.5 yıllık termal macunu eski evet ama bu durum birden olmaya başlaması normal değil.
Avast ile tarama yaptım sorun düzeldi sayılır.

Ben Kaspersky öneriyorum. Virüsden dolayı bu problemler sık yaşanabiliyor. Geçen forumda aynı sorunu yaşayan olmuştu. 1 virüs yüzünden.

Geri
Yukarı