R5 2600 sistem oyunlarda düşük FPS veriyor

Escobar.edit

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. Sizlere yaşadığım bir sorundan bahsedeceğim. Yaklaşık 1 sene önce bir sistem topladım bu sistemim ile oyunlarda güzel FPS'ler alıyordum ancak son 5 6 aydır oyunlarda FPS'lerim düşüşe geçti. Sistemimin herhangi bir yerinde arıza yok, tüm sürücülerim güncel, PC'mi her 3 ayda bir temizliyorum içi kirli değil. Sistemi ilk aldığım 2020 Eylül ayı GTA 5 ve Online olarak oynadığımda hikaye modunda 140, Online modda 60 70 FPS alırken ( Ultra ayarlarda), şu an aynı ayarlarla Online'de 45 50 FPS, hikaye modunda ise 60-80 (manzaralı alanlarda 45 55 ) FPS alıyorum ayarları düşürsem de FPS'e fayda etmiyor ki benim amacım zaten Online oynamak ve 5 6 ay önce rahat oynarken ki o zaman ki FPS'ler de normal değil şu an daha daha düşük FPS sorunu yaşamaktayım.

Sistem özelliklerim:
AMD Ryzen 5 2600 six-Core Processor 3.40 GHz.
RX 570 8 GB ekran kartı.
XPG 8 GB Gammix RAM 3000 MHz X2.
Anakart ASUS Prime b450.
SSD Kingston S400M8/240G

UserBenchmarks: Game 44%, Desk 80%, Work 41%
CPU: AMD Ryzen 5 2600 - 74.4%
GPU: AMD RX 570 - 50.4%
SSD: Kingston SA400M8240G 240GB - 75.1%
HDD: WD Blue 1TB (2012) - 96.8%
RAM: Adata DDR4 3200 2x8GB - 89.6%
MBD: Asus PRIME B450M-K

Not: Neden böyle bir sorun ile karşı karşıyayım bir fikirim yok. Bu konulardan da pek anlamıyorum anlayan arkadaşlar çözüm önerisi veyahut DC üzerinden ( gözümden kaçırdığım herhangi bir şey olabilir amaçlı beraber kontrol etmek için ) yardımcı olabilir ise çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler :)

Son düzenleme:
Merhabalar. Sizlere yaşadığım bir sorundan bahsedeceğim. Yaklaşık 1 sene önce bir sistem topladım bu sistemim ile oyunlarda güzel FPS'ler alıyordum ancak son 5 6 aydır oyunlarda FPS'lerim düşüşe geçti. Sistemimin herhangi bir yerinde arıza yok, tüm sürücülerim güncel, PC'mi her 3 ayda bir temizliyorum içi kirli değil. Sistemi ilk aldığım 2020 Eylül ayı GTA 5 ve Online olarak oynadığımda hikaye modunda 140, Online modda 60 70 FPS alırken ( Ultra ayarlarda), şu an aynı ayarlarla Online'de 45 50 FPS, hikaye modunda ise 60-80 (manzaralı alanlarda 45 55 ) FPS alıyorum ayarları düşürsem de FPS'e fayda etmiyor ki benim amacım zaten Online oynamak ve 5 6 ay önce rahat oynarken ki o zaman ki FPS'ler de normal değil şu an daha daha düşük FPS sorunu yaşamaktayım.

Sistem özelliklerim:
AMD Ryzen 5 2600 six-Core Processor 3.40 GHz.
RX 570 8 GB ekran kartı.
XPG 8 GB Gammix RAM 3000 MHz X2.
Anakart ASUS Prime b450.

UserBenchmarks: Game 44%, Desk 80%, Work 41%
CPU: AMD Ryzen 5 2600 - 74.4%
GPU: AMD RX 570 - 50.4%
SSD: Kingston SA400M8240G 240GB - 75.1%
HDD: WD Blue 1TB (2012) - 96.8%
RAM: Adata DDR4 3200 2x8GB - 89.6%
MBD: Asus PRIME B450M-K

Not: Neden böyle bir sorun ile karşı karşıyayım bir fikirim yok. Bu konulardan da pek anlamıyorum anlayan arkadaşlar çözüm önerisi veyahut DC üzerinden ( gözümden kaçırdığım herhangi bir şey olabilir amaçlı beraber kontrol etmek için ) yardımcı olabilir ise çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler

Evet ama ayarları düşürdüğümde vb FPS düşmüyor veya artmıyor Ultra da 35 45, arası ortaya alıyorum yine aynı benchmarks verilerini de koydum.

evet hepsi güncel
CPU kullanımınız fazla olabilir,bilgisayarınız kötü bir bilgisayar değil, ama bence 8 GB rami bir 16 gb yapmak da fayda vardır.

Hocam herkesin dediginine inanmayın, grafik ayarlarınız belki birebir degil. Mesela CS GO'da 1080p en yüksek ayarlarda benim 1660 super ile 150 FPS kadar düşüş oluyor. Siz demişsiniz ki en düşük 240 FPS. Demek ki ayarlarımız aynı degil. 1660 Super'in RX 570'den daha iyi oldugu aşikar. Yani burada eksik bilgi kaynaklı bir hata var.
olabilir ama dediğim gibi ben kendi sorunumu dile getirdim ve hadi cs iyi ama Gta fpslerimi iyi bulmuyorum güzel bir oyun deneyimi yaşayamıyorum ki sistemi alalı tam 1 sene yeni oldu yani 6 k ya almıştım bu pc daha iyi sistemler illa ki alınırdı belki bunun tartışmasını yapmayacağım gel gelelim bu fpsleri almak beni bu yüzden üzer
CPU kullanımınız fazla olabilir, bilgisayarınız kötü bir bilgisayar değil, ama bence 8 GB RAM'i bir 16 GB yapmak da fayda vardır.

Yanına X2 koymuştum 16 GB RAM'im var :)

olabilir ama dediğim gibi ben kendi sorunumu dile getirdim ve hadi cs iyi ama Gta fpslerimi iyi bulmuyorum güzel bir oyun deneyimi yaşayamıyorum ki sistemi alalı tam 1 sene yeni oldu yani 6 k ya almıştım bu pc daha iyi sistemler illa ki alınırdı belki bunun tartışmasını yapmayacağım gel gelelim bu fpsleri almak beni bu yüzden üzer

Yorumlarda bir arkadaş PSU'da sorun olabilir mi? diye belirtmişti. PSU marka model nedir? Acaba yetersiz mi kalıyor? Buradan bir araştırma yapabilirsiniz.

Hocam bilemiyorum,o tür bir bilgisayar da bu tür bir performans hayli garip.

Hocam PC parçaları vb konusunda pek bilgim yok sistemimdeki hangi model o parçadan var bilmiyorum nereden öğrenebilirim bunu da bilmiyorum :)
Hocam bilemiyorum,o tür bir bilgisayar da bu tür bir performans hayli garip.
bende o yüzden burada sorunu nasıl çözerim araştırıyorum ilgin için yine teşekkür ederim :) umarım halledebilirim

Yorumlarda bir arkadaş PSU'da sorun olabilir mi? diye belirtmişti. PSU marka model nedir? Acaba yetersiz mi kalıyor? Buradan bir araştırma yapabilirsiniz.
Hocam PC parçaları vb konusunda pek bilgim yok sistemimdeki hangi model o parçadan var bilmiyorum nereden öğrenebilirim bunu da bilmiyorum :)
Virüs taraması yaptınız mı ?
evet bilgisayar tertemiz ve her akşam yapıyorum tarama

Kasayı açmadan psu yu öğrenmeniz zor diye biliyorum kasayı açıp bakmanız lazım

O zaman arkadaşların da dediği gibi psu ya bir bakın.

Geri
Yukarı