R5 2600 sistemde WHEA_UNCOCORRECTABLE_ERROR hatası

İşletim sistemi
Windows 10
Daha fazla  
RAM
Ripjaws 16gb 2x8 Ram
SSD veya HDD modeli
970 evo plus / ST2000DM08 hdd
Ekran kartı
Gigabyte windforce 1080
Anakart
Prime B450M-A
İşlemci
Ryzen 5 2600
Merhaba, bu platformda belirttiğim lanetim olan mavi ekran sorunu yüzünden tekrar bu konuyu açıyorum. Artık yıldım diyebilirim, çünkü yapacak gerçekten hiçbir şeyim kalmadı, sorunu bulamazsam yakında parçaları ayrı ayrı satıp kurtulmayı düşünüyorum :(

Sorunuma gelecek olursak; WHEA_UNCOCORRECTABLE_ERROR hata kodlu mavi ekran. Sebebini hiçbir şekilde bulamıyorum çözümlerden sonra yine bir şekilde ortaya çıkıyor, minidump dosyası oluşmuyor. Daha önce SSD'den şüphe edildi ve yeni SSD aldım. Sorunum çözüldü derken tekrar mavi ekran yemeye başladım. Daha sonrasında problemin elektrik akımından olabileceğini düşünerek akım korumalı bir priz aldım, bu beni bir süre idare etti ancak PUBG, Black Desert Online, Lost Ark gibi GPU temelli oyunlarda yine mavi ekran yiyorum.

Bu sorundan ötürü gezmediğim sözde bilgisayarcı(!), okumadığım konu kalmadı tekrar ve tekrar yapabildiğim tek şey buradan yardım eli beklemek :( Şimdiden ilgileriniz için teşekkürler

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu hatanın sebeplerini sayıyorum:

1. Genel olarak Chipset sürücüsünün kurulu olmaması ya da eksik olması.
2. OC/UV işlemlerinde bir sorun olmuştur ve sistem kendini korumaya almıştır.
3.NVMe kontrolcü ile çakışma olmuş olma ihtimali var. Genelde Chipset sürücüsü güncellenince sorun çözülür.
4. İşlemci soketinde yamukluk vardır. AMD işlemciyse pinlere de ayrıca bakılması tavsiyemdir.
5.Ana kartta Chipset arızası vardır.
6. PSU arızalıdır.
7. İşlemci pinleri yamuktur veya kırıktır.

Bunlar tüm sebepleridir.

Dump dosyası alabilir miyim peki?

Yeni konular

Geri
Yukarı