R5 2600 sisteme yükseltme yapmaya gerek var mı?

aTESH1

Hectopat
Merhaba;

Arkadaşlar sistem yükseltmek istiyorum ama çok kararsızım gerek var mı bilemedim. Sizlere danışayım dedim. Hatta 1 tane RAM'im bozuldu. Aynısından bulamıyorum. 7-8 yıllık PC 2-3 yıl daha götürü mü sizce? RGB manyağı da değilim. Yeni anakartlar çıkıyor ben güncel kalmayı seven birisiyim B350 cok mu geride beni idare eder mi? Anakarttan pek bir beklentim yok ama Wi-Fi olmaması şu birkaç ay içersinden çok lazım oldu muzdaribim o konuda. Aynı konu işlemci içinde geçerli seneye şimdi 6500 falan cıkacaktır cok mu geride kalacağım. Pek öyle bir oyun manyağı da değilim güncel oyun çıktıkça indirip oynuyorum. En son God of War oynadım yüksek ayarlarda bana mısın demedi 1080p de ilerisi için düşünüyorum. 2 3 yıl daha beni idare eder mi etmezse hangi parçalar değiştirmem gerekiyor sizlere danışayım dedim.

RAM aynısından bulamıyorum CL 15 sanırım ama CL 15'i yok da 16'sı sorun teşkil eder mi alsam?

Sistemim;

Monitör: AOC 22" inç IPS 5 ms 60Hz 1080p.
İşlemci: Ryzen 5 2600.
Anakart: ASUS ROG STRIX B350-F Gaming AMD.
Ekran kart: ASUS ROG STRIX GTX 1070 8 GB 256bıt.
RAM: G.Skill Ripjaws V kırmızı DDR4-3000MHz CL15 16 GB (2x8GB) Dual.
SSD: Samsung 250 GB SSD.
HDD: 1 TB Seagate 5 yıllık hard diskim bütün bilgiler bunda.
Kasa ve PSU: Corsair Carbide serisi Spec-Alpha ve 600W Thermaltake 80+ guc kaynağı.

Sistemimden gayet memnun aslında ama kasamdan memnun değilim sanki tıka basa dolmuş gibi içi hava sirkülasyonu sağlıklı değil gibi ama 1 yıl içerisinde toz olmuyor neredeyse tertemiz şeklinde 1 yılda. Şöyle geniş ferah bir kasada olsa hep içimde hep Aerocool Airhawk Duo'ya da Cooler Master'in H500 modelleri gibi kasalar kaldı o tarzda önünde 2 tane büyük fanlı kasalar cok hoşuma gidiyor. Bir de sıvı soğutma aldın mı tadından yenmez gibi geliyor ama gerek var mı sizce şimdi kasa ve sıvı soğutma almak isterim madem onları aldım PC'yi yenilesem aklıma geliyor. Monitörde bayağı geride kaldım. İşimi görüyor mu görüyor bir TN ekrandan cok cok daha iyi. Sizce ne yapmam lazım? Cok kararsızım.

Bütçe sorun değil. Sadece paranın boş yere verilmemesinden yanayım gerek var mı yok mu? Tavsiyeleriniz nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben olsam ya en baştan PC toplardım ya da bir çift kaliteli ram alıp 2 sene gıkımı çıkarmazdım. Biliyorum 2 sene sabretmek zor. Ve ben RAM alıp da pişmanlık da yaşadım zamanında ama yapabileceğim en iyi şey oydu. Gücüm varsa yeni sistem. Yoksa ram. Kasa konusunda da ileride hazır sistem alırım dersem kasaya para harcamazdım. Artık kasalar da pahalı.

Sistemi islemci + ekran karti şeklinde guncelleyebilirsin. (R5 5600 RX 6750XT, RX 6800) & (R5 5600 RTX 3070, 3070 Ti), 2K monitor. Kasayida değiştirip geniş bir kasa alabilirsin bence seni bayağı götürür.

Depolama birimleri elden geçirilebilir.
evet 250 gb evet küçük gibi gelebilir ama sadece windows için ve bazı hızlı çalışmasını istediğim oyunlar oluyor yeterli bir kaç program için de yeterli aslında ağır oyun indirip yüklücem zaman HDD atıp oynayıp siliyorum bugüne kadar şikayetim olmadı... Sadece sistem güncellemeye gerek varmı onu öğrenmek istedim aslında @dinkulturuogretmeni dediği gibi yıkılana kadar devam edeceğim galiba şuan çünkü hangi oyun olursa olsun ultra yada yüksek ayarlarda oynuyorum sıkıntı takılma donma olmadan ama bugünler de arızalanmaya başladı bana İst avrupa da iyi bir tamirci galiba verdiğim zman he şu bozuk deyip bana parça aldırıp tekrar yine aynı arızayı verip boşa paramı yemicek bir kimseyi arıyorum..

Yeni konular

Geri
Yukarı