R5 2600 Sistemin ısınma sorunu

ArtvinliRadyant

Kilopat
Makaleler
1
Selamlar...

Sistemim:
Ryzen 5 2600 (Arctic Freezer 34E-Sports Duo) ile kullanıyorum.
Palit 1070 Ti Dual
16 GB 3200MHz bellek
ASUS TUF B450 PLUS GAMING anakart
Dark Spartan kasa (2 ön 2 üst ve 1 egzoz fan) ve onun içerisinde gelen 650W güç kaynağı.

İşlemcim boşta iken 40-50 derece arası dolaşıyor. Şu an 3.8GHz'de kullanıyorum fakat hız aşırtma yapmadan da değerler aynıydı. Genelde aşağı yukarı 60 derecelerde takılıyor oyunlarda. Stres testinde en fazla 68 derece görmüştü. Ekran kartım aynı şekilde boşta iken 50-60 derecelerde, oyuna girince CoD Warzone gibi yük bindiren oyunlarda 78-83 derece arası gidip geliyor (genelde 83 sabit). Sistemim neden bu kadar gereksiz ısınıyor? Yük altındaki değerlere yine tamam denebilir fakat özellikle işlemci için konuşacak olursak, insanlar benim kullandığım soğutucu ile boşta aldığım bu değerleri stok soğutucu ile kısmen yük altında alıyorlar denebilir. Kısaca boştaki değerlerden memnun değilim. Bilgili arkadaşlar yardım eder ise sevinirim.

Core performance Boost açık mi?

Hayır az önce baktım da sanırım değil. Sadece kendim 3.8'e çektim. Arctic Freezer 34E-sports Duo ile boşta 45 derece. İşlemci pek sıkıntılı değil de ekran kartım neden boşta 60 derece onu anlamıyorum. Yük altı 60 olduğu oyun da var örnek CS:GO, 83 olduğu da var.

Voltaj ne kadar verdiniz? Kasanızın hava sirkülasyonu iyi olmayabilir.

Voltaj ayarlamadım otomatikte. 1.2 falan takılıyordu AIDA64'den bakınca. Kasamın kötü olduğunu düşünmüyorum içi aslında çok dar değil ve kabloları elimden geldiğince topladım arka kapağın oraya. Biraz tozlandı 1-2 güne temizleyemeye çalışacağım fakat yine pek etkisi olacağını sanmıyorum. Bildim bileli böyle değerler. İşlemciye OC yapmadan önce de böyleydi şimdi de böyleler.

Dosya Ekleri

• IMG_20200429_000345.jpg
    IMG_20200429_000345.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 22
Kasayı üste alın ve on kapağını söküp sıcaklık değerine bakın. Her iki parçan ısınıyor, hava akışından dolayı oldugunu dusunuyorum.

Şu an kasam yine masanın üstünde değil fakat kapalı alanda değil. Kasayı dışa doğru çaprazladım arkası falan rahat yani. Değerler yine gördüğün gibi. Minimum 41 derece olduğuna bakma boşta iken %100 fan hızına ayarlayıp denemiştim. Temizlik falan yaptırsam, macunları yeniletsem düşüşler olur mu? GPU'nun böyle ısınması sıkıntı değil fakat böyle de olmasını istemiyorum. Güç kaynağım kalitesiz ve bazı güvendiğim kişiler güç kaynağı kötüyse parçalar performans kaybı olmamak için kendini zorlar tarzında bir şeyler demişti. O yüzden Mofset'leri ısınır mı ne demiştiler acaba ondan mıdır ya.

Dosya Ekleri

• 1588112058020.png
    1588112058020.png
    287,9 KB · Görüntüleme: 22
kasayı üste alın ve on paneli söküp bir daha deneyin. Kalitesiz PSU bir çok şey yapabilir fakat kasa konumu ve kendisi de ısıya çok etki edebilir.
Tamamdır şuan yapamayacağım fakat yaptığım zaman geri dönüş yapacağım. Ön panel ve yan camı çıkartıp kasayı üste almaya çalışacağım, alamazsam da odanın ortasına alacağım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı