R5 2600 Sistemin ısınma sorunu

ArtvinliRadyant

Kilopat
Makaleler
1
Selamlar...

Sistemim:
Ryzen 5 2600 (Arctic Freezer 34E-Sports Duo) ile kullanıyorum.
Palit 1070 Ti Dual
16 GB 3200MHz bellek
ASUS TUF B450 PLUS GAMING anakart
Dark Spartan kasa (2 ön 2 üst ve 1 egzoz fan) ve onun içerisinde gelen 650W güç kaynağı.

İşlemcim boşta iken 40-50 derece arası dolaşıyor. Şu an 3.8GHz'de kullanıyorum fakat hız aşırtma yapmadan da değerler aynıydı. Genelde aşağı yukarı 60 derecelerde takılıyor oyunlarda. Stres testinde en fazla 68 derece görmüştü. Ekran kartım aynı şekilde boşta iken 50-60 derecelerde, oyuna girince CoD Warzone gibi yük bindiren oyunlarda 78-83 derece arası gidip geliyor (genelde 83 sabit). Sistemim neden bu kadar gereksiz ısınıyor? Yük altındaki değerlere yine tamam denebilir fakat özellikle işlemci için konuşacak olursak, insanlar benim kullandığım soğutucu ile boşta aldığım bu değerleri stok soğutucu ile kısmen yük altında alıyorlar denebilir. Kısaca boştaki değerlerden memnun değilim. Bilgili arkadaşlar yardım eder ise sevinirim.

Selamlar...

Sistemim:
Ryzen 5 2600 (Arctic Freezer 34E-Sports Duo) ile kullanıyorum.
Palit 1070 Ti Dual
16 GB 3200MHz bellek
ASUS TUF B450 PLUS GAMING anakart
Dark Spartan kasa (2 ön 2 üst ve 1 egzoz fan) ve onun içerisinde gelen 650W güç kaynağı.

İşlemcim boşta iken 40-50 derece arası dolaşıyor. Şu an 3.8GHz'de kullanıyorum fakat hız aşırtma yapmadan da değerler aynıydı. Genelde aşağı yukarı 60 derecelerde takılıyor oyunlarda. Stres testinde en fazla 68 derece görmüştü. Ekran kartım aynı şekilde boşta iken 50-60 derecelerde, oyuna girince CoD Warzone gibi yük bindiren oyunlarda 78-83 derece arası gidip geliyor (genelde 83 sabit). Sistemim neden bu kadar gereksiz ısınıyor? Yük altındaki değerlere yine tamam denebilir fakat özellikle işlemci için konuşacak olursak, insanlar benim kullandığım soğutucu ile boşta aldığım bu değerleri stok soğutucu ile kısmen yük altında alıyorlar denebilir. Kısaca boştaki değerlerden memnun değilim. Bilgili arkadaşlar yardım eder ise sevinirim.
Aynı soğutucu ile aynı işlemciyi 3.8GHz OC (1.1V) ile kullanıyorum. Boşta 30-32 derece oyunlarda genelde 45-50 derece arası olsa da 55 dereceye kadar çıkabiliyor. Bence kasanın hava akışı ile alakalı olabilir ya da montajda termal macun ile alakalı bir sorun olmuş olabilir. Ekran kartının da çok ısınmasından dolayı bence kasa ile alakalı.

Aynı soğutucu ile aynı işlemciyi 3.8GHz OC (1.1v) ile kullanıyorum. Boşta 30-32 derece oyunlarda genelde 45-50 derece arası olsa da 55 dereceye kadar çıkabiliyor. Bence kasanın hava akışı ile alakalı olabilir ya da montajda termal macun ile alakalı bir sorun olmuş olabilir. Ekran kartının da çok ısınmasından dolayı bence kasa ile alakalı.

Dediğim gibi yarın arkadaşın dediklerini deneyeceğim. En kötü kasamı satar üstüne ekler güç kaynağıyla birlikte değiştirim.
Ilk on paneli sokun deneyin. Yan kapak dursun.

Ön paneli söktük, kasanın önü bomboş direkt fanlar var. İlk açılışta 35-36 ile başladı CPU, Google falan açınca doğal olarak yine yük bindiğinden anlık 45 gördüm fakat şu an 35-40 arası gidip geliyor. GPU yine maşallah sabit 60 derece. Kasanın üstte olması CPU tarafından gözle görülür ciddi düşüşe sebep oldu. Kasayı değiştirmeyi kafaya koyduk bunu okutabilirsem ek yapıp değiştirebilirim. Şimdi kalan olay GPU'nun neden hala böyle olduğu. CPU boşta iken 35-40 derece Arctic Freezer 34E-sports Duo ile soğutulduğunu da ele alırsak güzel değerler mi?
Bu arada sadece ön kapak söküldü ve kasayı üste aldık. Yan cam falan duruyor yani.
Hocam ek yapayım kasayı değiştirsem mi bilmiyorum da CoD Warzone oynarken işlemci %50 kullanımda 56-62 arası gidip geliyor, GPU ortalaması 76-77 fakat %97-98 kullanımda yine 80-83 arası görüyor. 76-77 neredeyse hiç görmezken az önce 77 gibi değerlerde oynadım, şu an oyuna dönüp baktığımda 80 falan. Yerdeyken dediğim 77'lere iniyor.

Dosya Ekleri

• 1588188946329.png
    1588188946329.png
    42,9 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı