R5 2600 sistemin performansı düşük

İşletim sistemi
Windows 10

ArdaM

Hectopat
Yer
Ordu
Daha fazla  
Merhaba, aşağıda parçalarını yazdığım sistemin tam performans verdiğini düşünmüyorum. Fazla sayıda oyun oynamıyorum ama CS:GO'da yüksek ayarlarda FPS'imin 120'nin altına düştüğünü çok görüyorum. GTA Online'da FPS sayacım açık değil fakat orta ayarlarda oyunum anca akıcı oluyor, zaman zaman FPS'in 60'ın altına düştüğü hissediliyor. Minecraft'ta bile orta seviye bir Shader kullandığımda 50 FPS alıyorum.

-Ekran Kartı: MSI GTX 1660 Ti Ventus XS.
-İşlemci: Ryzen 5 2600.
-Anakart: MSI B450M-A PRO Max.
-RAM: XPG D30 2x8GB 3200MHz.
-SSD: James Donkey JD512 M.2 SSD.
-Kasa-PSU: Gamepower Wraith ve dahili 500W PSU.

Sistemde herhangi bir ısınma problemi yaşamıyorum, kasada hava alacak hiçbir delik olmasa da çoğunlukla 70 derecenin altında kullanıyorum.
Donanımdan çok anlamadığım için doğru ayarlarda kullanıyor muyum, emin değilim.
Performans sorunu yaşayıp yaşamadığımı nasıl öğrenirim, varsa nasıl çözebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim :)

Evet, neden 4K'ya alıyorum, ben de anlamadım.
Bunun çözünürlükle bir alakası olduğunu sanmıyorum. 1660Tİ kullandığınızı söylemiştiniz. Nvidia performans ayarı konusunda yazılımlarını çok iyi hazırlıyor. İnternetten Nvidia performans ayarlarını bulup yapmanızı öneririm. Bu arada benim kendi görüşüm sisteminizin genel bir sorunu var ama şuan anlamadım :(
Attığınız ekran görüntülerine bakılırsa darboğaz söz konusu. Aslında 2600 ve 1660ti arasında olmaması gereken bir durum enteresan gerçektende.
Attığınız ekran görüntülerine bakılırsa darboğaz söz konusu. Aslında 2600 ve 1660ti arasında olmaması gereken bir durum enteresan gerçektende.

Bunun çözünürlükle bir alakası olduğunu sanmıyorum. 1660Tİ kullandığınızı söylemiştiniz. Nvidia performans ayarı konusunda yazılımlarını çok iyi hazırlıyor. İnternetten Nvidia performans ayarlarını bulup yapmanızı öneririm. Bu arada benim kendi görüşüm sisteminizin genel bir sorunu var ama şuan anlamadım :(
Çok güzel 😅
Ne yapacağım acaba...

Başta da dediğim gibi sistemin tam güç çalışmıyor. Kart sürücülerini DDU ile silip tekrar kurman belki işe yarayabilir. UV ayarlarını hatalı yaptıysan da bu nedenle çalışıyor olabilir. Bu nedenle dediğim gibi sıfırlamak ilk yapacağın denemelerden biri olsun.

Kartta undervolt var ama onunla alakalı yanlış bir şey yapmış olabilir miyim?

Kanka keşke daha önce söyleseydin. @jeunesturcs benden önce cevaplamış zaten. Bilgisayarı sıfırla formatla temiz kurulum yap her ne diyorsan artık :D. Sonra driverları tekrar indir ve kur. Sonuçları merak ediyorum. Yaptığın zaman lütfen buraya düzeldi veyahut düzelmedi yaz. Merak ediyorum çünkü. İyi günler iyi forumlar :)

Başta da dediğim gibi sistemin tam güç çalışmıyor. Kart sürücülerini DDU ile silip tekrar kurman belki işe yarayabilir. UV ayarlarını hatalı yaptıysan da bu nedenle çalışıyor olabilir. Bu nedenle dediğim gibi sıfırlamak ilk yapacağın denemelerden biri olsun.
Kanka keşke daha önce söyleseydin. @jeunesturcs benden önce cevaplamış zaten. Bilgisayarı sıfırla formatla temiz kurulum yap her ne diyorsan artık :D. Sonra driverları tekrar indir ve kur. Sonuçları merak ediyorum. Yaptığın zaman lütfen buraya düzeldi veyahut düzelmedi yaz. Merak ediyorum çünkü. İyi günler iyi forumlar :)
Tamamdır, teşekkür ederim :) daha önce sıfırlamıştım ve değişen pek bir şey olmadı. Sürücüleri kaldırıp tekrar kurmayı ve undervolt'u kaldırmayı deneyeceğim.
Yine olmazsa sıfırlarım.
Normalde tüm oyunları ve programları yeniden indirmek çok zaman alacağından yapmazdım ama iyi denk geldi, yarın TurkNet'e geçtiğimden internetim 100Mbps olacak :D
İyi forumlar.

Geri
Yukarı