R5 2600 ve 1660S sistemde FPS sorunu

metal.head

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
İnşaat Mühendisi
Merhaba, birkaç gün önce İtopya'dan hazır sistem satın aldım 3 gündür kullanıyorum henüz PC'yi fakat GTA 5'te FPS sorunu yaşıyorum. Her şeyi denedim BIOS'u güncelledim, Driver'larımı indirdim, Windows'u güncelledim fakat hiçbir işe yaramıyor. Ryzen Master driverından Game moda alıyorum, GeForce Experience uygulamasından optimumda açıyorum oyunu, Windows güç seçeneklerinden de yüksek performans veya Ryzen Balance modlarını kullanıyorum anca 50 FPS alabiliyorum. Aynı sistemin YouTube'da oyun performanslarını izliyorum ve normalde GTA'da Ultra ayarlarda 80-90 FPS almam lazım. Çok can sıkıcı ve moral bozucu bir hal almaya başladı yardımcı olursanız sevinirim. Oyunu Steam üzerinden almıştım. Windows'umda şu anda orijinal 1909 sürümü fakat. Bir de kasadan cızırtılı bir ses geliyor kablolara baktım fakat temas etmiyorlar herhangi bir yere.
  • AMD Ryzen 5 2600
  • GeForce GTX 1660 Super
  • 8x2 RAM 3000 MHz (MHz değerlerini BIOS'tan arttırdım)
  • 480GB SSD
GTA5_2020_04_27_15_18_20_823.png

GTA5_2020_04_27_21_28_46_386.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de aynı sorundan müzdaripim, senin sorunun sadece GTAda mı yoksa farklı oyunlarda da aynı sorunu mu yaşıyorsun? Ekran kartım 1660ti benim, sıkıntının eski 3 4 yıllık i5 6500 işlemcide olduğunu düşünüp ryzen 2600 alacaktım. Ama şimdi senin yaşadığın bu durum beni düşündürdü. Sorunun nerede olduğunu bulamayıp yanlış yükseltmeler ve düzeltmelerle yanlış yere yüksek paralar harcamaktan korkuyorum.

Ben de aynı sorundan müzdaripim, senin sorunun sadece GTAda mı yoksa farklı oyunlarda da aynı sorunu mu yaşıyorsun? Ekran kartım 1660ti benim, sıkıntının eski 3 4 yıllık i5 6500 işlemcide olduğunu düşünüp ryzen 2600 alacaktım. Ama şimdi senin yaşadığın bu durum beni düşündürdü. Sorunun nerede olduğunu bulamayıp yanlış yükseltmeler ve düzeltmelerle yanlış yere yüksek paralar harcamaktan korkuyorum.
Şu anlık CS GO indirebildim onda da takılmalar oluyordu yüksek grafiklerde orta ayarlara aldım bende. Gerçekten can sıkıcı bir durum normalde işlemci ve ekran kartının performansları fena değil yüksek ayarlarda kaldırabilecek kapasitede anlamadım valla neden böyle oluyor. 2 gündür buraya da yazıyorum sorunu çözülmedi henüz.

Sistem linkini atabilir misin?
Bunu satın almıştım tek hatam işlemci düşürmek oldu.
İşlemciye Ryzen Master üzerinden overclock yaptım sıcaklık değeri baya arttı fakat FPS'e hiç bir faydası olmadı. Darboğaz mı var acaba?

Dosya Ekleri

• GTA5_2020_04_28_10_10_30_846.png
    672 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
GTA 5 in şeyi denesene ben de tamamen çözüm olmasa da oynanır halde. Advenced graphics deki tüm ayarları off yap, normal graphics teki her şeyi ultraya çek vsync aç dene bi ben de arada droplar olsada 60fps stabil oldu dün çözdüm ben de.

GTA 5 in şeyi denesene ben de tamamen çözüm olmasa da oynanır halde. Advenced graphics deki tüm ayarları off yap, normal graphics teki her şeyi ultraya çek vsync aç dene bi ben de arada droplar olsada 60fps stabil oldu dün çözdüm ben de.
Denedim 48 FPS'e sabitledi fakat istediğim gibi değil hala. Ryzen 5 2600 - GTX 1660 Super ikilisi YouTube'daki test videolarına göre Ultra ayarlarda 80-90 FPS alıyor bende anca 30 FPS alıyor kafayı yemek üzereyim..

Burdan çözüm aramakla olmayacak gibi. Satın aldığın yerin teknik desteğine ulaşman mümkün mü? Sonuçta beklediğin ve alman gereken performansı alamıyorsun. Evet şu karantina günlerinde bilgisayarsız yapmak zor ama bu şekilde oyunları kasarak oynamak daha zor. Yüksek ayarlarda oynaman gerekirken düşük fpslerde kalmak içini rahat ettirmez ki ben de anlıyorum aynı dert benim başımda çünkü. Ama senin daha bilgisayarı alalı çok olmamış. Sonuç olarak teknik desteğe ulaş çözüm iste olmazsa iadeye kadar gitmeye çalışın bence.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı