R5 2600 ve GTX 1660S GTA V düşük GPU kullanımı

İşletim sistemi
Windows 10

th359

Decapat
Sistem özellikleri:

Anakart=ASUS Prime B450M K.
RAM=1*16 GB DDR4 3000MHz CL16 G.Skill.
Ekran kartı=ASUS TUF GTX 1660(eski model TUF)
İşlemci=AMD Ryzen 5 2600(3.4 GHz yerine 3.85'te çalışıyor)
PSU=FSP 600W 80+
SSD=SanDisk 240GB Plus.

Bu sistemde daha 1 hafta önce GTA V'de sürekli %95-%99 arası kullanım gösteren GTX 1660'ım son 3 4 gündür hiçbir NVIDIA ayarları/güç planı değiştirmememe rağmen kendi kendine azalıp %50 60 kullanım göstermeye başladı. Valorant'da bile %90 kullanılıyor. GTA'daki bu sorunu çözmek için her şeyi yaptım ama yapamadım, yardımcı olursanız sevinirim.

Ek bilgi: Şu an da ilk 30-40 saniye GPU kullanımı %90 95'lerde gezip sonra direkt %50'ye vuruyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fps kaybı olmadığı sürece düşük yüzdelerde çalışması çok daha iyi. Yüzde bazında düşük olan bölgelerde %50 kullanım yeterli oluyor demek ki, ekstra olarak kart ısınmaz. Yüzde kullanımına bağlı olarak FPS düşüyor ise o ayrı.

Dostum %90 kullanması iyi bir şey değil aslında. %90 kullanırken kaç FPS alıyordun %50 kullanırken kaç FPS alıyorsun?

Nasıl ekran kartının %90 kullanılması iyi bir şey değil anlayamadım. Darboğaz yoksa her zaman %99 olması en iyidir diye biliyorum. 2. sorunuzun cevabı ise: %90 100 arasıyken 70 80 FPS alırken %50'lerde 40 50 FPS alıyorum.

FPS kaybı olmadığı sürece düşük yüzdelerde çalışması çok daha iyi. Yüzde bazında düşük olan bölgelerde %50 kullanım yeterli oluyor demek ki, ekstra olarak kart ısınmaz. Yüzde kullanımına bağlı olarak FPS düşüyor ise o ayrı.

Bölgeyle alakası olmadığını düşünüyorum. Her yer çimken de, her yer bulutken de, her yer lunaparkken de aynı sürekli %50-60'larda geziyor.

Sıcaklık değerlerini de detaylı olarak yazarsan yardımcı olalım.

Zaten ASUS TUF serisinin Evo modeller hariç ısınma sorunu var, sıcaklıklar 72-73 arası.

Sıcaklık değerleri nasıl? Ekran kartı güncel mi?

Evet Driver'ı 3 kere silip güncelledim(en güncel versiyona)hala bu şekilde.

FPS kaybı olmadığı sürece düşük yüzdelerde çalışması çok daha iyi. Yüzde bazında düşük olan bölgelerde %50 kullanım yeterli oluyor demek ki, ekstra olarak kart ısınmaz. Yüzde kullanımına bağlı olarak FPS düşüyor ise o ayrı.

Diğer arkadaşa dediğim gibi, her yerde aynı havaya bakarken de %50 60 en ağır yerde de %50 60 sürekli
Ayrıca ekran kartım GTX 1660. GTX 1660S değil admin yanlış düzeltmiş.

Nasıl ekran kartının %90 kullanılması iyi bir şey değil anlayamadım. Darboğaz yoksa her zaman %99 olması en iyidir diye biliyorum. 2. sorunuzun cevabı ise: %90 100 arasıyken 70 80 FPS alırken %50'lerde 40 50 FPS alıyorum
Dostum o sistem GTA'da darboğaz yaşamaz. Muhtemelen çim, ağaçlık gibi yerlere girdiğinizde bu sekilde düşüyor FPS ya da sehir içinde diye düşünüyorum, bu oyun ile alakalı bir sorun. %100 kullanıma da ulaşsanız FPS değerleri bu saydığım kısımlarda yine aynı şekilde düşecek. Ona efekt kısmaktan baska yapabileceğiniz bir şey yok. Bu arada Story Mode'dan mı bahsediyorsunuz, online'dan mı? Ve çözünürlük nedir?

Dostum o sistem GTA'da darboğaz yaşamaz. Muhtemelen çim, ağaçlık gibi yerlere girdiğinizde bu sekilde düşüyor FPS ya da sehir içinde diye düşünüyorum, bu oyun ile alakalı bir sorun. %100 kullanıma da ulaşsanız FPS değerleri bu saydığım kısımlarda yine aynı şekilde düşecek. Ona efekt kısmaktan baska yapabileceğiniz bir şey yok. Bu arada story Mode'dan mı bahsediyorsunuz, Online'dan mı? Ve çözünürlük nedir?

Biliyorum çim-ağaçlık bölgelerde FPS büyük oranda düşüyor ama zaten GPU kullanımım sürekli %50-60. oralara gitsem de gitmesem de hep bu aralıkta nadiren %70'i görüyor. Story modeda da Online'de de oluyor. Online'de zaten FPS'in story modedan daha düşük olduğunu biliyorum ama daha 1 hafta öncesine kadar hem story mode da hem Online'de %95-100 arası GPU kullanımı vardı. Çözünürlük 1920*1080 144Hz.

Ek bilgi: Epic'den oyunu doğruladım ve sil yükle yaptım yine düzelmedi.

Yeni konular

Geri
Yukarı