R5 2600 ve RTX 2060 sistemde düşük GPU kullanımı

Abdullah MUTLU

Hectopat
Daha fazla  
Herkese Merhaba!

PC Özelliklerim:
RTX 2060 Ekran kartı
R5 2600 İşlemci
XPG 8x2 16 GB 3000MHz RAM
B450 Aorus m Anakart

Sorunum oyunlarda çoğu bölgede ekran kartının kendini kullanmaması. Örnek olarak Red Dead Redemption 2'de karlı dağlarda falan %98'lerde kullanılıyor ve 80 FPS civarlarında oynuyorum bu sırada işlemci %40-50 arasında kullanılıyor. Ancak şehirlere girdiğimde ise işlemci kullanımı aynı kalırken ekran kartı kullanımı %60'lara düşüyor ve FPS 55-60 arası oluyor. Benzer durum Fallout 4'de de başıma geldi. Fallout 4'de bir mekandan içeri girdiğimde GPU kullanımı %98'lerde FPS 144 sabitken dışarı çıkıp normal harıtada gezdiğimde GPU kullanımı %50-60 arasında gidip geliyorken FPS ise 70-80 civarına düşüyor. Forumda ve internet üzerinde yazılan çözümlerin çoğunu uyguladım ama değişen bir durum yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Olmazsa yine yazın. Voltajı biraz çıkarabilirsininz veya otomatiği kapatıp kendi stabil değerinizi ayarlayın buradaki rehbere göre.

Kardeşim bu binen yükü arttırmak değil bu overclock. Ekran kartının gücünü arttırır ayrıca kart zaten fabrika çıkışlı overclocklu ve sıcaklık değerleri daha fazla overclock kaldırmaz. Benim gücüyle sorunum yok. Benim sorunum GPU nun kendini kullanmaması.

Kardeşim bu binen yükü arttırmak değil bu overclock. Ekran kartının gücünü arttırır ayrıca kart zaten fabrika çıkışlı overclocklu ve sıcaklık değerleri daha fazla overclock kaldırmaz. Benim gücüyle sorunum yok. Benim sorunum GPU nun kendini kullanmaması.
Zaten tersini yaptığınız taktirde de yük artacaktır. Demek ki kartın istediği voltaj ve yük ihtiyacı bu ?

Dostum durumun overclockla bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Kart kendi kullanımını %60 a düşürüp FPS i düşürüyorsa başka bir sorun vardır diye düşünüyorum
Benim RX 5500 xt kartımda da buna benzer sorun vardı. Fanlarla ve ısınmayla daha çok alakalı ama buna da etkisi olacaktır heralde. 2 saniyede 900 ardından 2500 bidaha 1200 rpm de dönüyo kafayı yiyodu kart. Bakınca dönme hızlarının sınırda kaldığını yani yüzde 80 yükte 1500 82 yükte 800 diyelim kartımın 81 yükte olduğunu gördüm. (Tam değer değil örnek) Otomatiği kapatıp kendi değerlerimi ayarladım ve sorun çözüldü. Sen bilirsin.

Geri
Yukarı