R5 2600 ve RX 570 PUBG FPS yüksek olmasına rağmen kasma hissi

Deus Mortuorum

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Profil Kapağı
1523300818
Konu başlığındaki ekran kartı ve işlemciye sahibim. Bundan yaklaşık 2 hafta önceye kadar hiçbir sorun yaşamaz iken PUBG'de yaklaşık 130-140 FPS alıyordum ve monitörüm 144 Hz monitördür. Fakat son zamanlar bilgisayarım özellikle uzun süre açık kaldığında veya bir süre (yarım saat - 1 saat) AFK bıraktıktan sonra PUBG'ye girdiğimde yine aynı FPS'leri alıyorum fakat oyunda fareyi sağa sola çevirdiğimdeki o HZ farkı o kadar çok düşüyor ki sanki 60 Hz monitörde oyun oynuyormuşum gibi kasıyor. FPS'e bakıyorum yine 120-140 arası FPS alıyorum ama o akışkanlığı kaybediyorum. Bilgisayara reset atıp geldikten sonra bilgisayar düzeliyor. Aradan birkaç saat sonra yine aynı şeyi yapmaya başlıyor. Başlıca sebepleri ne olabilir? Bilen arkadaş yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows belli süre tepkisizlik sonucunda CPU ve GPU frekanslarını düşürüyor. Oyuna yeniden girince tekrar Max. Performansda çalışıyor. Denetim masası/ güç ayarlarından çalışma şeklini yüksek performans olarak değiştirin. Yüksek performans modu yok ise kensiniz ekleyebilirsiniz. Bir deneyin bakalım. :)

Xbox DVR devre dışı mı? Devre dışı değilse Arama kısmına Oyun Modu yazın ve açın, oradan Oyun Modu bölmesi hariç diğer sekmelerdeki her şeyi kapatın.

Turbolu arabalar için beklet derler. Oda 15Dk değil zaten. Harbi konu dışı oldu😂

Turbo salyangozunda sıkışan sıcak hava atılsın diye 10-15 saniye beklemek yeterlidir :)

Oyun konusuna gelelim: sanırım ihtiyacınız olan uygulama Intelligent Standby List Cleaner. Kısa adıyla ISLC. PUBG, her bir bilgisayar parçasına zulmettiği gibi RAM'e ve sanal belleğe de zulüm ediyor(hatta bence arkada veri hırsızlığı ve mining yapıyor ya, neyse).

Bu uygulama sizin seçtiğiniz aralıklarla (saniye mertebesinde) belleği tarıyor ve hem Windows'un hem de PUBG'nin silmeyi unuttuğu ama artık kullanılmayan dosya kalıntılarını temizliyor. Normalde bu, Windows'un işi ama Windows 10 da sağolsun, arka planda bizleri daha çok donanım satın almaya itmek için yaratılmış bir dümen servisi olaugu için bunları temizlemiyor.

Uygulamayı indirdikten sonra sol altta Windows'a beraber başka seçeneğini seçmeniz yeterli. Sonra varlığını bile unutabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı