R5 2600 ve RX 570 sistem kasıyor

kerlembit

Decapat
Merhaba benim bilgisayarımda bir sıkıntı var 2-3 haftadır yaşama sevincimi sömürüyor. Önceden High ayarlarda sabit 60 FPS'de oynadığım The Crew 2'yi şimdi en düşükte 40 FPS alıyorum. Rocket League'de ise 60 FPS'den daha fazla aldığım halde feci kasıyor. Hadi hepsini geçtim, masaüstünde Mouse'u oynatırken bile kasıyor. Aynı zamanda sıkıntı gün içinde kendi kendine çözülüp tekrar başlayabiliyor. Sıcaklık değerleri normal, darboğaz falan yok, PC'yi temizleyeli 1 kaç hafta oldu. Görünürde bir sıkıntı yok.
Sistem özelliklerim;
Sapphire Pulse RX570 8 GB.
AMD Ryzen 5 2600.
8x2 16 GB DDR4 2666MHz CL16 RAM.
Seagate 3.5 1TB Barracuda SATA 3.0 7200RPM 64MB 210mb/s okuma harddisk.
Adata 120GB SU650 SATA 3.0 2.5" SSD (520 MB okuma / 320 MB yazma)
Gigabyte 1320M S2H.
Power Boost VK-G39025.
Cooler Master Elite V3 400W PSU.

Edit: Format atınca düzelmedi, Malwarebytes ile tarama yaptım temiz çıktı, Ekran kartını çıkartıp pc yi çalıştırdım sonra kapatıp geri taktım düzelmedi. Yarım saat dinlendirince bazen geçiyor ama çok saçma değil mi? Oyun oynamak için pahalı bir bilgisayar alıyorsun ve sonra sürekli yarım saat dinlendirmen gerekiyor.

Son düzenleme:
FPS düşüşleri ekran kartından (yazılımsal veya donanımsal) kaynaklı oluyor genelde. Ama ani donma ve kasmalar ram veya SSD/HDD den kaynaklı oluyor.

Gerek yok. SSD'ye yüklü olmayan oyunlarda da aynı şekilde takılma oluyor mu? Anladığım kadarıyla Rocket League SSD'ye yüklü değil mi?

SSD 120GB olduğu için hiçbir oyun yüklemedim SSD'ye. Şu an SSD'de 58.4 GB boş.

Windows takılmaları SSD'den kaynaklı diyebiliriz artık. Oyun takılmaları da ona bağlı olur mu bilemiyorum. Keşke daha deneyimli arkadaşlar da yardımcı olsalar bu konuya. Ciddi bir konu çünkü.

Oyun içi FPS değerlerini + donanım kullanımı gibi değerleri ekran görüntüsü olarak paylaşır mısınız?

Rocket League nedense kendi kendine kapanıyor şimdi aynı sıkıntıyı The Crew 2'de yaşamazsam atacağım.
Oyun içi FPS değerlerini + donanım kullanımı gibi değerleri ekran görüntüsü olarak paylaşır mısınız?

Oyun kasarken aldığım bir SS.
the cerw 2 afterburner.png

Bana RAM problemi gibi geldi.
Tek RAM ile deneyebilir misiniz?
Tekrarlarsa diğer RAM'i tek RAM deneyin.

Yeni aldığım RAM'i çıkartınca sıkıntı devam etti. Yeni aldığımı takıp eskiyi çıkarttım. Daha test etmedim göreceğiz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı