R5 2600X Isınıp kapanıyor

azataydnx

Centipat
Makaleler
2
Daha fazla  
AMD Ryzen 5 2600X işlemci ısınıyor ve kapanıyor ne yapabilirim? Valorant'ta da FPS düşmesi yaşıyorum çok ısındığı için. Ekran kartım RTX 2060, RAM 3200(3000MHz de çalışıyor) 2x8.

Stok fan mı kullanıyorsun zamanında bende kullandım 2600X UV yaparak çözmüştüm sıcaklık sorununu ama kapanıyorsa ilk etapta macun değişimi öneririm bu işlemcilerin soğutucuları sipre soğutucu oluyor zaten bakır tabanlı.

Ekran kartı o işlemciye fazla olmuş gibi görünüyor.

Normal. 2060 da zaten 2018 2019 çıkışlı 2600X de öyle.

Ben 240Mm'lik sıvı soğutucu ile üç sene kullandım. 60 dereceyi geçmedi. Bütçeniz varsa bir tane bakabilirsiniz.

Şu an ne yazık ki yok, yazda işlemci değiştirmeyi düşünüyorum.

Ekran kartı o işlemciye fazla olmuş gibi görünüyor.

Gigabyte GeForce RTX 2060 OC 6G (1755 MHz) bunu kullanıyorum.

Stok fan mı kullanıyorsun zamanında bende kullandım 2600X UV yaparak çözmüştüm sıcaklık sorununu ama kapanıyorsa ilk etapta macun değişimi öneririm bu işlemcilerin soğutucuları sipre soğutucu oluyor zaten bakır tabanlı.

Normal. 2060 da zaten 2018 2019 çıkışlı 2600X de öyle.

Nasıl yapabilirim? Macunu değiştirdim yeni.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'tan CPB ayarını kapatıp bi deneyebilirsiniz. Kasanın hava akışı durumunu bilmiyorum ama önünde cam varsa camı çıkarmayı deneyebilirsiniz verimli bir hava akışı için. Ek olarak UV yapabilirsiniz. Ancak kesin sonuç için kule tipi yada sıvı soğutma şart.

Hocam bence kurtul o işlemciden benim gördüğüm Ryzen serisinin en verimsiz işlemcisi desem yeri vardır. 95 W TDP ile 3.8 GHz en fazla çıkarabiliyorsun 4GHz çıkarmaya çalışırsın bir dünya voltaj verirsin.
Monitör aldım suan işlemciden kurtulamam :').
Yazda değiştiririm yüksek ihtimalle borçları halledince. İşlemci oc durumda rami 3000mhz'e çekmek için çekmiştim. ama sanırım oc hatalı yaptım. bu konu hakkında bana yardımcı olur musunuz?

BIOS'tan CPB ayarını kapatıp bi deneyebilirsiniz. Kasanın hava akışı durumunu bilmiyorum ama önünde cam varsa camı çıkarmayı deneyebilirsiniz verimli bir hava akışı için. Ek olarak UV yapabilirsiniz. Ancak kesin sonuç için kule tipi yada sıvı soğutma şart.
Önünde cam var deneyebilirim. full tamperli cam kasa zaten.

Fan sesi rahatsız edecek şekilde çalışıyor.

Monitör aldım şu an işlemciden kurtulamam:').
Yazda değiştiririm yüksek ihtimalle borçları halledince. İşlemci OC durumda RAM'i 3000MHz'e çekmek için çekmiştim. Ama sanırım OC hatalı yaptım. Bu konu hakkında bana yardımcı olur musunuz?

Önünde cam var deneyebilirim. Full temperli cam kasa zaten.

İşlemciye niye OC yapıyorsunuz? Yapmadan RAM'ler 3000 MHz'de çalışmıyor muydu?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı