R5 3600 Isınıp kapanıyor

combat5

Centipat
3 Gün önce masaüstü bilgisayarım geldi dün sabah sorun yoktu dün gece Rust oynarken 3 kez kendini kapattı bu sabahta JC4 oynarken oldu. Bende gidip Thermaltake UX100 işlemci fanı aldım değiştirdim. Kasanın üstüne ekstra bir fan taktım içerideki havayı da alabilsin diye ancak halen oyun oynarken çok ısınıyor 90-95 dereceleri görüyor. Az önce de Forza Horizon oynarken kapandı. Ne yapmalıyım?

Sistem:
Ryzen 5 3600
ASUS TUF 5700XT
16 GB 3200 MHz RAM
ASUS Prime B450 PLUS anakart

Aldığınız soğutucu ile stok olanın neredeyse hiçbir farkı yok. Kule tipi bir soğutucu alsaydınız farkı görürdünüz. Kasanız nedir? Az bir performans düşüşü olabilir ama CBP'yi kapatarak iyi bir sıcaklık düşüşü olur. Undervolt yapabilirsiniz.

İşlemci ısınıyor olabilir ancak bu değerler çok fazla. Temas sorunun olabilir, kalitesiz macun olabilir macunu iyi sürememiş olabilirsiniz kasadaki hava akışı iyi olmayabilir bir de kasanın yanını açık kullanıp değerlere bakın. Bir de işlemcinin üstüne koyduğunuz yeni fanın egzoz görevi görmesi lazım yani dışarıdan içeriye değil, içerideki sıcak havayı dışarıya çıkaracak şekilde monte etmiş olmanız gerekiyor

Aldığınız soğutucu ile stok olanın neredeyse hiçbir farkı yok. Kule tipi bir soğutucu alsaydınız farkı görürdünüz. Kasanız nedir? Az bir performans düşüşü olabilir ama CBP'yi kapatarak iyi bir sıcaklık düşüşü olur. Undervolt yapabilirsiniz.
CORSAIR Carbide Serisi SPEC-DELTA RGB Tempered Glass 650W 80+
CPB'yi nasıl kapatabilirim? Kule tipi soğutucu için bir link atabilir misiniz?

90-95 derecelerini görmesi, kendi wraith stealth soğutucusuyla dahi çok zor. Kasadaki hava sirkülasyonu ya çok kötü ya da montaj & termal macun yanlış yapılmış.

Daha bu sabah 300Tl harcadım fanlara. Çok zorda kalmadıkça almak istemiyorum. Termal macunu biraz fazla sürdüm galiba bu etki eder mi?

Evet eder. Termal macunu çok ince, yalnızca yüzeyi kapatacak şekilde uygulamalısın yoksa soğutucu ile işlemci yeteri kadar temas edemez ve soğutamaz. Fanı bile boşuna almışsın. Kendi soğutucusu overclock yapmadığın sürece üzerine sürülü macun ile iş görürdü.

Geri
Yukarı