R5 2600X işlemci sıcaklığı

MaeBae

Hectopat
Daha fazla  
Selam herkese, işlemcim boştayken 40-50 arası gidip geliyor ama sıcaklık inişli cıkışlı. Yani demek istediğim 42 derecedeyken birden 52'ye falan fırlayıp geri düşüyor. Bugün fark ettim Max sıcaklığı 93'ü görmüş. Açıkcası biraz korkuttu bu durum beni. Hava sıcaklıkları 30-35 arasında. Termal macunu değiştirmeli miyim sizce? Sistemimi bu yılın başlarında toplamıştım.

xs.png

Bu AMD'de ısınma problemleri FX'lerde var diye biliyorum X'lerde çok rastlanmıyor diye biliyorum yüksek ihtimal ile tozlanma veya termal macun sorununu çözücektir.

Öncelikle hangi ayarlarda kullanıyorsunuz işlemcinizi ? O.C yaptınızmı ? Core Performance Boost açık mı ? İşlemci soğutucu olarak ne kullanıyorsunuz ?

Öncelikle hangi ayarlarda kullanıyorsunuz işlemcinizi? O.C yaptınız mı? Core Performance Boost açık mı? İşlemci soğutucu olarak ne kullanıyorsunuz?

O.C yapmadım. Core Performance Boost bilmiyorum o özelliği. Soğutucu olarak da işlemciyle birlikte gelen stok fan var. İşlemciyi aldığımdan beri herhangi bir ayar değişikliği vs. yapmadım. Taktım kullanıyordum öyle.

Muhtemelen CPB açık olduğundan yaşıyorsunuz bu sıkıntıları. Ekran kartınız işlemciyi OC yapmayı gerektirmiyor zaten. Stok hali rahat bir şekilde yeterlidir. Sizin yapmanız gereken belirli adımları kontrol etmek olacaktır.

1. Bios update yapmanızı öneririm çok basit bir işlem. Yapmada tereddüt ediyorsanız bu seçeneği atlayın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2. Bu işlemden sonra Bios'tan fan ayarı yapmanız sıcaklıklarda düşüş sağlayabilir. En düşük ayarı minumum %50 yaparak kademeli bir şekilde artırabilirsiniz.

3. Daha sonra Bios'tan O.C seçeneği daha sonrada Advanced CPU Configuration sekmesine tıklayın.Oradan Core Performance Boost özelliğini Auto'dan Disable yapın. Soldaki Settings kısmından Save Changes and Reboot diyerek çıkın. Çok büyük ölçüde sıcaklıklarınız normale dönecektir.

Muhtemelen CPB açık olduğundan yaşıyorsunuz bu sıkıntıları. Ekran kartınız işlemciyi OC yapmayı gerektirmiyor zaten. Stok hali rahat bir şekilde yeterlidir. Sizin yapmanız gereken belirli adımları kontrol etmek olacaktır.

1. BIOS Update yapmanızı öneririm çok basit bir işlem. Yapmada tereddüt ediyorsanız bu seçeneği atlayın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2. Bu işlemden sonra BIOS'tan fan ayarı yapmanız sıcaklıklarda düşüş sağlayabilir. En düşük ayarı minimum %50 yaparak kademeli bir şekilde artırabilirsiniz.

3. Daha sonra BIOS'tan O.C seçeneği daha sonrada Advanced CPU Configuration sekmesine tıklayın. Oradan Core Performance Boost özelliğini Auto'dan Disable yapın. Soldaki Settings kısmından Save Changes and Reboot diyerek çıkın. Çok büyük ölçüde sıcaklıklarınız normale dönecektir.

BIOS'um güncel. 1-2 hafta önce güncellemiştim. Dediğiniz ayarlara bakıcağım şimdi teşekkür ederim.

Ben de Ryzen 5 2600X kullanıyorum, 1 yıldır benimle işlemci. Termal macununu yeniledim 1 sene sonra. Pek bir fark etmedi ama büyük ihtimal yaz sıcağından. Odada klima da çalıştırmayınca odadaki sıcaklık dışarıdan daha fazla oluyor benim odamda.

Ek olarak, @Celebron'a katılıyorum. Ben de işlemciyi aldığımda işlemci yüksek sıcaklıklara çıkıyordu. CPB kapatarak ve elle overclock yaparak bu sorunu hallettim. Overclock ihtiyacınız yoksa gerek bile yok aslında, direk CPB kapatın yeterli. Ama şöyle bir durum var, bu sonunda X olan işlemciler overclock potansiyeli daha fazla olan işlemciler yani bu işlemcilerde iyi bir soğutucu oldukça ayarlarla oynanmasının gerekmediğini okumuştum. Bizde stok olarak Wraith Spire soğutucu var, oldukça yeterli ancak CPB için değil. Sürekli yüksek voltaj, değişen değerler, atlamalar vb. iyi bir soğutucu olmadıkça bu tarz sıcaklık problemleri oluşabiliyor.

Ama 93 fazla geldi bana. Termal macun değiştirin (bu yılın başında aldıysanız pek gerek yok ama içiniz rahat etmesi açısından) ve arkadaşın dediği şekilde ısınmaya sebebiyet veren ayarları değiştirin.

Son olarak, kasa için hava akışı nasıl? Kasa önü mesh mi? Belki de kasadaki sıcak hava dışarı çıkamıyor, parçalar boğuluyor. Ekran kartı sıcaklığı nasıl?

Özetlemek gerekirse sorunlar şunlar,

• Düşük ihtimalle termal macun.
  • CPB açık olduğu için işlemciye sürekli 1.4V civarında yüksek voltajlar gidiyor, işlemci de fazla voltaj çektikçe ısınıyor.
  • Kasadaki hava akışı sebebiyle sıcak hava dışarı çıkamıyor olabilir.
Yani dediğim gibi CPB aslında açık olması gereken bir özellik ancak iyi bir soğutucu ile birlikte. Boşuna koyulmamıştır değil mi bu özellik? Hele X bir işlemciye. Ama kapasanız bile manual overclock öğrenip performans kaybını önleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Yani kasamda 3 fan var. Bir tanesi egzoz fanı diğer 2 fan ön tarafta. Fakat anakartımda 3 fan için yer yok 2 tanesini takabildim o yüzden. Kasamın markası Corsair 780T. Peki bu OCB olayını kapatmam bir FPS kaybı yaratır mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı