R5 2600X turbo frekansına çıkmıyor

Ek01000

Hectopat
Makaleler
4
Yer
Birmingham
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar, işlemcim R5 2600X. 4.2GHz OC deniyordum ama voltajı tutturma konusunda başarısız olup bıraktım. Bütün BIOS ayarlarını sıfırladım ve sistemi eski stok ayarlarına döndürdüm. Normalde masaüstünde bile 4.2GHz'e boostlanan işlemcim şimdi 4'ün üstüne arada sırada çıkıyor ve stabil bir frekans değerleri sunmuyor. Sizce bu neden kaynaklanıyor olabilir?
Değerlerim;

1606387287823.png

Boşta 1.45V'a kadar çıkan voltaj çok anormal değil mi? Bazı arkadaşlar 1.35V ile 4.2GHz OC yaptığını söyledi ama ben 1.5v ile anca sistemi açabildim.

Aynı işlemciyi bende kullanıyorum ve aynı sorunu yaşıyorum. Cevapları takip edeceğim. Ben 1.35V ile 4GHz'de sabit kullanıyorum ve hiç bir sorun yaşamıyorum. Bu arada Ryzen Master programı voltaj değerini yanlış gösteriyor. Programdan 1.4V verdim ama HWMonitor'den baktığım zaman 1.5V'ta çalışıyordu, az kaldı işlemciyi yakıyordum. İşte bu yüzden voltaj ayarlamayı BIOS menüsünden yapmanızı öneriyorum.

Aynı işlemciyi bende kullanıyorum ve aynı sorunu yaşıyorum. Cevapları takip edeceğim. Ben 1.35V ile 4GHz'de sabit kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamıyorum. Bu arada Ryzen Master programı voltaj değerini yanlış gösteriyor. Programdan 1.4v verdim ama HWMonitor'den baktığım zaman 1.5V'ta çalışıyordu, az kaldı işlemciyi yakıyordum. İşte bu yüzden voltaj ayarlamayı BIOS menüsünden yapmanızı öneriyorum.
Açıkçası 4.0GHz'e istersem bende çok rahatlıkla sabitlerim. Benim beklentilerim 1.45V üstüne çıkmadan 4.2GHz'e sabitlemekti. Başaramadım :D. Sürekli ardı kesilmeyen mavi ekran ve sistemin açılmaması çok yordu beni. Bende şu an her şeyi sıfırladım ama halen Turbo hıza çıkamıyor işlemcim. Çok ama çok sinir bozucu bir durum.

Geri
Yukarı