R5 2600X ve 2060 sistemde Metro Exodus oynarken ısınma

Umut OZC

Kilopat
Daha fazla  
Metro Exodus gibi bilgisayarı zorlayan oyunlarda İşlemcim ve Ekran kartım aşırı ısınıyor. Bilgisayarı kendim topladım çok zaman geçmedi üstünde forumda hatta toplamayla ilgili birçok soru sormuştum. Metro Exodus oynarken 10 dk geçmeden bir anda iki donanımında ısısı 80-85 buluyor. Bu normal bir değer midir?
Sistem:
AMD Ryzen 5 2600X (Kendi kutudan çıkan işlemci fanını kullanıyorum)
INNO3D RTX 2060 6 GB
Kasa: Sharkon TG4
Kasaya bütçem yetmemişti ve o an elimde bulunabilecek çok fana sahip bir kasa almıştım. Sorun kasada mı ya da bir sorun mu bu?
Onun dışında uzun süredir işlemci termal macununu değiştirmedim o da etkiliyordur.

Kasanız duvar dibinde veya bilgisayar masalarının kasa koyulan küçük kapalı bölmesi gibi bir yerdeyse etrafı açık bir yere koyun. Ekran kartının ve işlemcinin fanı düşük devirde dönüyorsa hızını artırın. Kasanın önündeki cam kısım çıkıyorsa çakarın, eğer olmuyorsa yan kapağını açarak bir süre aynı oyunları oynayın ve sıcaklıkları kontrol edin. Sıcaklık 70 derece civarına düşüyorsa sorun kasanızdadır.

Kasanız duvar dibinde veya bilgisayar masalarının kasa koyulan küçük kapalı bölmesi gibi bir yerdeyse etrafı açık bir yere koyun. Ekran kartının ve işlemcinin fanı düşük devirde dönüyorsa hızını artırın. Kasanın önündeki cam kısım çıkıyorsa çakarın, eğer olmuyorsa yan kapağını açarak bir süre aynı oyunları oynayın ve sıcaklıkları kontrol edin. Sıcaklık 70 derece civarına düşüyorsa sorun kasanızdadır.

Ekran kartının sorununu fanlarının hızını artırarak ve kasanın yerine değiştirerek çözdüm. İşlemcinin sorunu voltage ile alakalıymış sanırım. 1.4 V'ye yakın anakarıtım işlemciye voltage verdiğinden işlemci ısınıyormuş. Bunun çözümünü hala bulamadım bir fikriniz var mıdır?

Buradaki işlemci 2500X ama izleyin belki işinize yarar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buradaki işlemci 2500X ama izleyin belki işinize yarar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aynısını yapmaya denedim ama sistem başlatılırken sistem onarıma hazırlanıyor deyip kalıyor. Ondan fayda alamadım pek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı