R5 3500 sistemde RDR'de işlemci 90 dereceye çıkıyor

İşletim sistemi
Windows 11

Alfha13

Hectopat
Daha fazla  
RAM
8x2 GB Adata Gammix D30
SSD veya HDD modeli
Patriot Burst 480GB
Ekran kartı
Asus Phoenix GTX 1650 Super
Anakart
Gigabyte B450M S2H V2
İşlemci
AMD Ryzen 5 3500
Normalde hep ekran kartı ısınırdı ama RDR2'de ekran kartı Max 82-83 derece olurken, işlemci 90'a kadar çıkıyor diğer oyunlarda en fazla 80 oluyordu. Oyunu durdurunca da ekran kartı soğuyor ama işlemci anca 80'e iniyor. İşlemci kullanımı da öyle çok yüksek değil, %30-60 arası.

Macundan veya kasadan değil diye düşünüyorum, diğer oyunlarda da benzer durumların olması gerekirdi. Çözüm öneriniz var mı?

R5 3500 işlemci.
Gamepower airbender fan. İyi değil ama yetiyordu, sıcaklıklar fena değildi şu ana kadar.
1650 Super.
MSI MAG Forge M100R kasa, 6 fan var.

Benim en rahat oynadığım oyun RDR 2. Minecraft'ta bile işlemcim 80 dereceyi görüyor AC Origins de 88'i falan görüyor RDR 2 de işlemcim 72 dereceyi geçmiyor genellikle çok enteresan ultrada oynuyorum bir de. Ayarları bir kontrol et olmadı stok soğutucu al

Benim en rahat oynadığım oyun RDR 2. Minecraft'ta bile işlemcim 80 dereceyi görüyor AC Origins de 88'i falan görüyor RDR 2 de işlemcim 72 dereceyi geçmiyor genellikle çok enteresan ultrada oynuyorum bir de. Ayarları bir kontrol et olmadı stok soğutucu al
AC Origins'te bende de ısınıyordu ama bu kadar değil. Oyunla ilgiliymiş gibi geldi, diğer hiçbir oyunda 90 dereceyi görmedim.

İşlemci kullanım miktarı işlemcinin ısısını açıklamak için yeterli olamaz. Her uygulamanın kendine özgü talepleri vardır bazen çok ufak bir kullanım miktarı işlemciyi çok ısıtabilir. Kullanılan soğutma çözümü işlemciniz için yeterli değil daha iyi bir soğutucu kullanmanız gerek kule tipi iyi bir soğutucuya geçip işlemcinin bütün niteliklerinden faydalanmak en mantıklısı olacaktır. Son olarak kasa içinde fazla fan olması oradaki soğutma performansının mükemmel olması anlamına gelmez iyi bir hava sirkülasyonu yapıp bundan emin olmak lazım yoksa fazla fan fazla ısıya neden olur.

Geri
Yukarı