R5 3500X 95 dereceyi görüyor

HanzoFerrari

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
İşsiz Mühendis
Arkadaşlar öncelikle merhaba, R5 3500X işlemci kullanıyorum ve dün The Witcher 3 oynarken işlemci sıcaklığının 95 dereceye çıktığını gördüm. Daha önce hiç bakmamıştım sıcaklığına. Ve şu anda işlemci boştayken 60-65 derece arasında gidip geliyor. Recep abinin videosuna bakarak Core Performance Boost'u kapattım ve override CPU Core voltage ayarını 1.3000V'a çektim ama sıcaklığımda hiçbir değişme olmadı. Bu konulardan çok fazla da anlamam, biri yardımcı olabilirse çok sevinirim.
Not: Stok fan kullanıyorum.

Sistemim;
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X 4.1GHz 6/6 çekirdek
  • Ekran Kartı: MSI RTX 2060 Super Gaming X
  • Kasa: XPG Invader TEMPERED GLASS
  • Anakart: MSI B450 GAMING Plus

Termal macunu yenile ve işlemci soğutucuyu tekrar monte et sorun kesinlikle bu ikisiyle çözülecek. Masaüstü için hiç normal değil sıcaklıklar. Kasa da egzoz fanı yoksa ekle onu da.

İşlemciyi ne zaman almıştınız uzun bir süre geçtiyse termal macun kurumuş olabilir. Zaten o stok fanla pek iyi olmuyor sıcaklıklar, güzel bir hava soğutma almak lazım.

Termal macunu yenile ve işlemci soğutucuyu tekrar monte et sorun kesinlikle bu ikisiyle çözülecek. Masaüstü için hiç normal değil sıcaklıklar. Kasa da egzoz fanı yoksa ekle onu da.
3 tane egzoz fanı var. Dün gece söküp tekrar takmak istedim ama açıksası sonradanda korktum fanı sökerken işlemcide çıkabiliyormuş.
İşlemciyi ne zaman almıştınız uzun bir süre geçtiyse termal macun kurumuş olabilir. Zaten o stok fanla pek iyi olmuyor sıcaklıklar, güzel bir hava soğutma almak lazım.
Tam olarak 1 sene 2 ay falan oldu

Çok ciddi sıcaklıklar. Boşta çok yüksek.
Soğutucunun tam oturduğundan emin olun, termal macun olarakta kaliteli markalar tercih edin.
Varmı öneriniz?

3 tane egzoz fanı var. Dün gece söküp tekrar takmak istedim ama açıksası sonradanda korktum fanı sökerken işlemcide çıkabiliyormuş.

Tam olarak 1 sene 2 ay falan oldu

Varmı öneriniz?
Üstad, bir çıkarıp tekrar takman şart gibi. Ani hareket yapmadan çıkarırsın. Vidaları söktükten sonra çek zorlanırsa tekrar yaz buraya ona göre fikir verir arkadaşlar.

Ben 3600X kullanıyorum. RDR2'de 70 dereceyi geçmiyor, çok ciddi sıcaklıklar bunlar.

Tüm fanları temizleyip termal macunu değiştirin.

Hocam az önce fanı tekrar söküp taktım ama elimde termal macun olmadığı için yenileyemedim. şuan pc yi yeni açtım boştayken 50-60 dereceyi görüyorum.
Çözüm bulunamadı. Konu kilitlensin lütfen.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı