R5 3500X için OC ayarı nasıl olmalıdır?

Yer
İRLANDA
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İŞLEMCİ : AMD R5 3500X
EKRAN KARTI : AMD RX5500XT 8GB OC THICC II PRO
ANAKART : GIGABYTE S2H V2
RAM : T-FORCE 8X2 3000MHZ
SSD : XPG M.2 500GB 3000MB/3200MB // JAMES DONKEY SATA 250GB
Meslek
İrlanda da dil öğrencisi
RAM
8x2 GB 3000 MHz
Ekran kartı
AMD RX 5500 8 GB
Anakart
Gigabyte B450M-S2H V2
İşlemci
Ryzen 5 3500X
Hocalarım, öncelikle her modeli aynı olduğu için herkeste aynı ayarlar yapılıyordur diye umuyorum. Ben bu işlemciye OC yapıyorum, 4.3 GHz ve 4.5 GHz görüyorum fakat BIOS'u güncellediğim için ayarlar gitti.

OC yapmam için voltaj ayarlarını falan söyler misiniz?

Ben OC yaptığımda boşta 3.2 GHz (normal) duruyordu, oyuna girince 4.3 görüyordu. Acaba bir daha OC yaparsam hep sabit 4.3 GHz'de mi kalır?

Stok fan sıkıntı yaratmıyordu, üzerinden 1 yıl geçti. OC yaparsam fan almam gerekir mi? İlk zamanlar stok fan ile 70 dereceyi hiç geçmiyordu, 60-68 arası geziyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Acaba bir daha OC yaparsam hep sabit 4.3 GHz'de mi kalır?

Hayır, boşta 1-1.5GHz takılır.

Stok fan ile OC pek tavsiye ettiğim bir şey değil, ama istersen 4.3GHz 1.3v ile başla; Prime95'e sokup test et. Sonrasında yetmezse biraz GHz düşürebilirsin. Voltaj arttırmak 1.3v olduktan sonra sıcaklıklara bayağı etki edecektir.

Hayır, boşta 1-1.5GHz takılır.

Stok fan ile OC pek tavsiye ettiğim bir şey değil, ama istersen 4.3GHz 1.3v ile başla; Prime95'e sokup test et. Sonrasında yetmezse biraz GHz düşürebilirsin. Voltaj arttırmak 1.3v olduktan sonra sıcaklıklara bayağı etki edecektir.

Hocam biraz daha detaylandırır mısınız ben OC'yi Ryzen'in kendi uygulamasını indirip yapıyordum siz ne önerirsiniz?

@SAYISALCI CİVCİV

OC'leri BIOS'tan yapmanı öneririm, Ryzen Master'a geçirdiğin ayarları BIOS'a geçir.

Geri
Yukarı