R5 3500X RX 5600XT sistem aniden kapanma

Karabiyik

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selamlar, bir vakittir bilgisayarım kendi kendine bazı oyunlarda güç kesiyor. Mesela CS:GO oynarken kesinlikle kapanmıyor fakat AC Valhalla ve PES 2021 oynarken falan bilgisayarım aniden kapanıyor. OCCT, FurMark vb. stres testlerine soktum, kapanma olmuyor. Sıcaklık değerlerim maksimum 65 derecede.

Bilgisayarın log kayıtlarına girdiğimde şöyle bir sorun gözüküyor:
1615096124506.png

Sistemim şu şekilde;
  • RX 5600XT ekran kartı
  • Ryzen 5 3500X işlemci
  • 16 GB 3200 MHz RAM
  • Gigabyte B450 Aorus Elite anakart
  • Cooler Master 700W 80Plus güç kaynağı

Bu tür durumlarda genelde ekran kartı ve PSU şüpheli olarak görebiliriz, farklı bir 150W çeken ekran kartı ile deneyiniz. Garantisi varsa iki parçayı da garantiye yollayınız.

Ekran kartının garantisi var fakat PSU garantisi yok sorunun nereden kaynaklı olduğunu çözebilsem...
Şöyle bir durum var sistemin hepsini OCCT ile teste soktuğumda bir sorun olmuyor anlam veremiyorum.

Ekran kartının garantisi var fakat PSU garantisi yok sorunun nereden kaynaklı olduğunu çözebilsem...
Şöyle bir durum var sistemin hepsini OCCT ile teste soktuğumda bir sorun olmuyor anlam veremiyorum.
Reset atmadan önce seslerde donma ve takılma ya da siyah ekran ile karşılaşıyor musunuz ?
Herkese selamlar, bir vakittir bilgisayarım kendi kendine bazı oyunlarda güç kesiyor. Mesela CS:GO oynarken kesinlikle kapanmıyor fakat AC Valhalla ve PES 2021 oynarken falan bilgisayarım aniden kapanıyor. OCCT, FurMark vb. stres testlerine soktum, kapanma olmuyor. Sıcaklık değerlerim maksimum 65 derecede.

Bilgisayarın log kayıtlarına girdiğimde şöyle bir sorun gözüküyor:
Eki Görüntüle 910221

Sistemim şu şekilde;
  • RX 5600XT ekran kartı
  • Ryzen 5 3500X işlemci
  • 16 GB 3200 MHz RAM
  • Gigabyte B450 Aorus Elite anakart
  • Cooler Master 700W 80Plus güç kaynağı

Karnel 41 hatası genelde güç ile ilgilidir. Ama bu gücün PSU kaynaklı olduğunu göstermez. Son zamanlarda RX 5600XT kullanıcılarına gelen BIOS güncellemesinden sonra oyunlarda aniden reset, Black screen, seste takılma ve donmalar gibi sorunlar çok fazla olmaya başladı ki bunlardan biri de benim. Sorununuzun PSU kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. PSU kaynaklı reset atma sorununu direkt yaşayan 1 2 arkadaşım vardı. OCCT testinde anında reset atıyordu.

Reset atmadan önce seslerde donma ve takılma ya da siyah ekran ile karşılaşıyor musunuz?

Karnel 41 hatası genelde güç ile ilgilidir. Ama bu gücün PSU kaynaklı olduğunu göstermez. Son zamanlarda RX 5600XT kullanıcılarına gelen BIOS güncellemesinden sonra oyunlarda aniden reset, Black screen, seste takılma ve donmalar gibi sorunlar çok fazla olmaya başladı ki bunlardan biri de benim. Sorununuzun PSU kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. PSU kaynaklı reset atma sorununu direkt yaşayan 1 2 arkadaşım vardı. OCCT testinde anında reset atıyordu.

Sorunu nasıl çözeceğim hakkında bir fikrim yok ne yapmam gerekiyor hangi parçada sorun var çözümleyemiyorum ne yapmam geretiği hakında bir fikriniz var mı?

Geri
Yukarı