Çözüldü R5 3500X - RX 6600 XT sistem oyun oynarken donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Şerif Metehan

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3500X - Sapphire Nitro+ 6600XT - Apacer Panther 16GB(8x2) 3000MHz - DeepCool 650W PF650 80+ - MSI B450M-A PRO MAX
Merhaba iyi günler arkadaşlar. Sizlere bir sorunumdan bahsedeceğim. League of Legends oynarken sistemim aniden donuyor ve hiçbir şey yapamıyorum, arkada Spotify üzerinden müzik çalmaya devam ediyor fakat başka herhangi bir şey olmuyor tamamen donuyor sistem mecburen yeniden başlatıyorum. 2 haftadır deniyorum bahsettiğim sorun sadece League of Legends oynarken oluyor diğer oyunlarda başıma gelmedi. Ekran kartımın sürücüsünü 3 defa değiştirim fakat bir sonuç alamadım diğer sürücüler de güncel. Faydası olur mu bilmiyorum ama oyun ilk başladığında fazlasıyla FPS düşmesi yiyorum ilk 1 dakika boyunca FPS değerleri 300'den birden 150-100 gibi değerlere düşüyor anlık donup geçiyor ama 1 dakikadan sonra oyun içinde bir daha asla olmuyor bu durum. Bu durum birkaç ay önce olmuyordu şimdi başıma geliyor. Bunun nedenini nereden öğrenebilirim acaba yardımcı olur musunuz?
Sıcaklık değerlerim normal seviyelerde, 45-50 arasında gidip geliyor.
Hard Disk Sentinel ile disklerimi kontrol ettim bir sorun gözükmüyor.

AMD Ryzen 5 3500X,
Sapphire Nitro+ 6600XT,
16 GB 3000MHz RAM,
Sharkoon SHP650 V2 650W Power Supply,
MSI B450M anakart.

Çözüm
Olay görüntüleyici üzerinden de kontrol edin.

Çökmenin saatine göre kontrol ettim fakat oyun ile ilgili herhangi bir şey yok, hep bilgi altında şeyler ver hata vb. gözükmüyor. Birazdan tekrar oyuna girip tekrar deneyeceğim bu yöntemi.

Herhangi bir voltaj veya frekans ayarı yapmış mıydınız?

Hayır yapmadım hiç.

Windows 11 ile formatladım her şeyi sıfırdan indirdim kurdum herhangi bir sorun yaşamadım.
Bu oyunlarda kullanılan bir anti-cheat yazılımı bile sebep olabiliyor. Ayrıca virüs programı, Afterburner, Discord da bile olabiliyor.

Bu oyunlarda kullanılan bir anti-cheat yazılımı bile sebep olabiliyor. Ayrıca virüs programı, Afterburner, Discord da bile olabiliyor.

Bahsettiğim gibi son 2 haftadır falan böyle oluyor normalde böyle olmuyordu. Ortalama 1 yıl oldu sistemi toplayalı böyle bir şeyle karşılaşmamıştım. Farklı bir yazılım falan da yüklemedim birden olmaya başladı. Son çare olarak formatı görüyorum da işte bir sürü dosya oyun var bakalım umarım çözebiliriz umarım bilen birisi vardır.

Olay Görüntüleyici üzerinden de kontrol edin.

Olay görüntüleyici üzerinden de kontrol edin.

Çökmenin saatine göre kontrol ettim fakat oyun ile ilgili herhangi bir şey yok, hep bilgi altında şeyler ver hata vb. gözükmüyor. Birazdan tekrar oyuna girip tekrar deneyeceğim bu yöntemi.

Hayır yapmadım hiç.

Windows 11 ile formatladım her şeyi sıfırdan indirdim kurdum herhangi bir sorun yaşamadım.

Son düzenleme:
Çözüm
Merhaba iyi günler arkadaşlar. Sizlere bir sorunumdan bahsedeceğim. League of Legends oynarken sistemim aniden donuyor ve hiçbir şey yapamıyorum, arkada Spotify üzerinden müzik çalmaya devam ediyor fakat başka herhangi bir şey olmuyor tamamen donuyor sistem mecburen yeniden başlatıyorum. 2 haftadır deniyorum bahsettiğim sorun sadece League of Legends oynarken oluyor diğer oyunlarda başıma gelmedi. Ekran kartımın sürücüsünü 3 defa değiştirim fakat bir sonuç alamadım diğer sürücüler de güncel. Faydası olur mu bilmiyorum ama oyun ilk başladığında fazlasıyla FPS düşmesi yiyorum ilk 1 dakika boyunca FPS değerleri 300'den birden 150-100 gibi değerlere düşüyor anlık donup geçiyor ama 1 dakikadan sonra oyun içinde bir daha asla olmuyor bu durum. Bu durum birkaç ay önce olmuyordu şimdi başıma geliyor. Bunun nedenini nereden öğrenebilirim acaba yardımcı olur musunuz?
Sıcaklık değerlerim normal seviyelerde, 45-50 arasında gidip geliyor.
Hard Disk Sentinel ile disklerimi kontrol ettim bir sorun gözükmüyor.

AMD Ryzen 5 3500X,
Sapphire Nitro+ 6600XT,
16 GB 3000MHz RAM,
Sharkoon SHP650 V2 650W Power Supply,
MSI B450M anakart.
Hocam merhaba aynı sorunu CS-GO'da yaşıyorum aşağı yukarı aynı sisteme sahibiz çözüm bulabildin mi?

Hocam merhaba aynı sorunu CS:GO'da yaşıyorum aşağı yukarı aynı sisteme sahibiz çözüm bulabildin mi?

Kesin çözüm müdür bilmiyorum ama 2 defa falan formatlamıştım, Windows 11 Pro sürümünde temiz formattan sonra bir sorun yaşamamıştım. O zamanlar gerçekten birçok ekran kartı sürücüsü değiştirdim farklı yöntemler denedim fakat çareyi format ile buldum.

Kesin çözüm müdür bilmiyorum ama 2 defa falan formatlamıştım, Windows 11 Pro sürümünde temiz formattan sonra bir sorun yaşamamıştım. O zamanlar gerçekten birçok ekran kartı sürücüsü değiştirdim farklı yöntemler denedim fakat çareyi format ile buldum.
Ben de yazılımdan kaynaklı bi hata olduğunu düşünüyorum donanım kaynaklı olsa arka planda ses gelmeye devam etmez mantık olarak.

Ben çözemedim bunu ya öyle zamansız oluyor ki bilgisayarı kırıp parçalamamak için zor tutuyorum kendimi her testi yaptım sorun bulamıyorum arkadaş neyden olur kafayı yicem Windows 11 güncel sürüm yükledim hala aynı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı