Çözüldü R5 3500X sistem yükte değilken restart atıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

VıctorTR

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul/Zeytinburnu
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İşlemci anakart ve RAM'i bu ay aldım onun öncesinde sorun yoktu, 1-2 hafta sorunsuz kullandıktan sonra başladı bu sorun. Sistem düşük yükte çalışır durumdayken rastgele bir zamanda sistem restart atıyor herhangi bir mavi ekran veya hata ekranı almıyorum. Garip olan oyun oynarken hiçbir türlü restart olmuyor genellikle video izlerken, sistemi masaüstünde bıraktığımda restart atmış oluyor. BIOS ayarlarım XMP dışında hepsi default. Olay görüntüleyicisi ve Kingston SSD Manager görselini aşağıya koydum. SSD wear %71 gözüküyor sorunum bundan kaynaklı olabilir mi? Güç kaynağımı alalı 1 sene oldu. Restart sonrası sadece aşağıdaki hata kodları oluşuyor.

• RAM'leri Memtest86 ile test ettim sorunsuz çıktı.
  • 2-3 kez format attım.
  • Virüs taraması yaptım.
  • BIOS sıfırladım.
  • Kabloları söküp baştan taktım.
  • Sıcaklıkları kontrol ettim fakat anormallik yok.
R5 3500X.
GA-B450M-S2H F60C.
Corsair Vengeance 8x2 3200 MHz (XMP açık)
600 Watt Cooler Master Elite.
Sapphire RX 470.

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı2.PNG

Ekran Alıntısı3.PNG

Çözüm
Hocam dediklerinizi uyguladım bugün yine aynı sorun oldu Steam'den güncelleme bittiği an restart attı. Ekran kartını da değiştirmiştim.
Sorunu yabancı kaynaklara bakarak çözdüm, sorunu yaşayanlar için paylaşayım.
Aygıt yöneticisini açıp sistem aygıtlarında AMD gpıo Controller'e sağ tık>özellikler>güç yönetimi>'bilgisayar güç kazancı sağlamak için bu aygıtı kapatsın' buradaki tiki kaldırıyoruz.

resim_2020-12-10_145254.png

Adsız2.png

Adsız3.png
İşlemci anakart ve RAM'i bu ay aldım onun öncesinde sorun yoktu, 1-2 hafta sorunsuz kullandıktan sonra başladı bu sorun. Sistem düşük yükte çalışır durumdayken rastgele bir zamanda sistem restart atıyor herhangi bir mavi ekran veya hata ekranı almıyorum. Garip olan oyun oynarken hiçbir türlü restart olmuyor genellikle video izlerken, sistemi masaüstünde bıraktığımda restart atmış oluyor. BIOS ayarlarım XMP dışında hepsi default. Olay görüntüleyicisi ve Kingston SSD Manager görselini aşağıya koydum. SSD wear %71 gözüküyor sorunum bundan kaynaklı olabilir mi? Güç kaynağımı alalı 1 sene oldu. Restart sonrası sadece aşağıdaki hata kodları oluşuyor.

• RAM'leri Memtest86 ile test ettim sorunsuz çıktı.
  • 2-3 kez format attım.
  • Virüs taraması yaptım.
  • BIOS sıfırladım.
  • Kabloları söküp baştan taktım.
  • Sıcaklıkları kontrol ettim fakat anormallik yok.
R5 3500X.
GA-B450M-S2H F60C.
Corsair Vengeance 8x2 3200 MHz (XMP açık)
600 Watt Cooler Master Elite.
Sapphire RX 470.

Eki Görüntüle 762121

Eki Görüntüle 762122

Eki Görüntüle 762123
Ekran kartı sürücüsünden kaynaklı olabilir, benim başıma da gelmişti sürücü güncelleyerek çözdüm.

Aşağıdaki rehbere göre Uygulama, Güvenlik ve Sistem olay kategorilerinin raporunu oluşturup tek bir klasöre atıp o klasörü sıkıştırıp MediaFire'a yükleyip indirme linkini paylaşın.

Aşağıdaki rehbere göre Uygulama, Güvenlik ve Sistem olay kategorilerinin raporunu oluşturup tek bir klasöre atıp o klasörü sıkıştırıp MediaFire'a yükleyip indirme linkini paylaşın.

Hocam kusura bakmayın uyarı yemiştim geç cevapladım.

İlk olarak Windows üzerindeki hızlı başlatma ayarını kapatmalıyız. Bunun için aşağıdaki yönergeleri takip edin.

Denetim Masası>Donanım ve Ses>Güç Seçenekleri>Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin(Sol menüde)>Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir(Yönetici izni alacak)>Hızlı başlatmayı aç (Önerilen)

Siz buradaki hızlı başlatma olayını kapatacaksınız. Sonra buna ek olarak bir de MSI Afterburner'ı kaldırın. Overclock yapıyorsanız yapmayın derim.

Hocam dediklerinizi uyguladım bugün yine aynı sorun oldu Steam'den güncelleme bittiği an restart attı. Ekran kartını da değiştirmiştim.
Sorunu yabancı kaynaklara bakarak çözdüm, sorunu yaşayanlar için paylaşayım.
Aygıt yöneticisini açıp sistem aygıtlarında AMD gpıo Controller'e sağ tık>özellikler>güç yönetimi>'bilgisayar güç kazancı sağlamak için bu aygıtı kapatsın' buradaki tiki kaldırıyoruz.

resim_2020-12-10_145254.png

Adsız2.png

Adsız3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı