Çözüldü R5 3500X sistemde ani FPS düşüşü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Stokeley

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Sin City
Dostlar çok usandım çok sıkıldım, keyfim yok kaç gündür. Öyle bir FPS drop yiyorum ki sinir krizi geçirtecek versiyondan. Bir ara RDR 2'de olmayıp diğer oyunlarda oluyordu (Rocket League, Phasmophobia, Dying Light, Mortal Kombat 11) bugün RDR2'de de 1 saat oynamadan sonra FPS drop başladı yine.

RL ve MK11'de ilk 10 dakika içerisinde başlıyor ardı ardına devam ediyor. FPS 0'lara kadar düşüyor zira GPU kullanım yüzdesi de % 0-10 aralığına kadar düşüyor.

Bazen sistemi açıp ilk 2 3 saat sorunsuz oynuyorum, ben de kestiremedim nasıl şaşırtmalı bir FPS drop olduğunu.

Windows: Güncel ✅
Bios: Güncel (27.04 tarihinde güncelledim.) ✅
GPU Driver: Güncel değil, bana denilen üzerine DDU ile silip bir önceki sürüme geçtim. ❌
Oyunların kurulu olduğu dizin: Fark etmiyor, SSD'de olanları HDD'e de kurdum sorun devam ediyor.
Temiz kurulum: 1-2 ay önce yapıldı, ayrıca sistem de yeni gerek olmadığını düşünüyorum. ✅
Stres Testleri: Sistemi aldığım ilk hafta yaptım. Kapanma veya anormal bir sıcaklık, hata yok. ✅ Virüs Taraması: Kaspersky ve Malwarebytes ile yapıldı, virüs yok ✅

Anakart: Biostar B450MH 3200MHz (OC) DDR4 AM4 mATX
CPU: R5 3500X 3.6GHz
GPU: Inno3D GeForce RTX 2060 Twin x2
RAM: Crucial Ballistix 16GB (2X8) 3000MHz DDR4 CL15
SSD: Netac N535S 480 GB 560/520 MBs
HDD: Seagate Barracuda 1 TB 7200RPM
PSU: GameGaraj 650Watt 80+ Bronz

Screenshot_8.jpg

20210506043155_1.jpg

mk11.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
CPB açıkken yaşıyor muydunuz bu sorunu

Hocam eskiden açtığım bir konuya göre yaşamışım. Bu açtığım konu sistemi ilk aldığım zamanlardan, sonradan bir şekilde çözülmüştü sanırım Windows güncellemesiydi ama şimdi güncelleme vs. yok, GPU hariç her şey güncel.
Çözümü buldum, NVIDIA GeForce Experience'ı kapatınca FPS düşüşleri kesildi.
Sıcaklıklar ne durumda hocam o da önemli. HW monitörle bir sıcaklık kontrollerini yapın termal macun yenileyin kasa temizliği yapın bilmiyorum yaptınız mı ama aklıma bunlar geliyor çünkü 2060'ı 3500X rahat besler darboğaz olmaması gerekiyor.

Sıcaklıklar ne durumda hocam o da önemli. HW monitörle bir sıcaklık kontrollerini yapın termal macun yenileyin kasa temizliği yapın bilmiyorum yaptınız mı ama aklıma bunlar geliyor çünkü 2060'ı 3500X rahat besler darboğaz olmaması gerekiyor.
Hocam Ekran Görüntüsü diye oluşturduğum sürprizbozanda görebilirsiniz. İşlemci CPB aktifken ısınıyordu CPB kapalı kullanıyorum aylardır 50-60 derece, ekran kartı sıcaklığı ise 60-75 derece.

Gözüme çarpan bir anormallik olmadı. Ayrıca bazen ani FPS düşüşü oluyor, bazen ise FPS 0'lara düşüp kilitleniyor 5 saniye ekran donuyor bekliyorum.

CPB açıkken yaşıyor muydunuz bu sorunu

Hocam eskiden açtığım bir konuya göre yaşamışım. Bu açtığım konu sistemi ilk aldığım zamanlardan, sonradan bir şekilde çözülmüştü sanırım Windows güncellemesiydi ama şimdi güncelleme vs. yok, GPU hariç her şey güncel.
Çözümü buldum, NVIDIA GeForce Experience'ı kapatınca FPS düşüşleri kesildi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı