R5 3500X ve GTX 1660S ekran donuyor fakat PC çalışıyor

CyberBuzz

Femtopat
Merhaba,

Sorunum başlıkta da belirttiğim gibi, rastgele durumlarda (masaüstündeyken veya oyundayken) ekran kademeli olarak ya da bir anda donuyor. Fakat fare imlecini hareket ettirebiliyorum ve sistem arkada çalışmaya devam ediyor. Ama reset atmadan eski haline gelmiyor.

Bu sorun yaklaşık 1 aydır devam ediyor ve yaptığım bütün testlerde hiçbir sorun bulamıyorum. Yaptığım testlerin de bir kısmını aşağıya bırakıyorum.

• 3DMark -> Sistemime göre puanım ortalama seviyede gözüküyor.
  • AIDA64 -> Tek tek ve hepsi birden stres testleri uyguladım fakat sistem stabil kalıyor.
  • HD Tune Pro -> Health sekmesinde bir sıkıntı bulunmuyor. Error Scan'de de hiç hata çıkmadı.
  • Memtest86 -> Uzun süreli testten sonra RAM'de de hiçbir hata çıkmadı.
Sistem
  • MSI B350M PRO VD-Plus.
  • AMD Ryzen 5 3500X.
  • Gigabyte GTX 1660 Super.
  • Corsair 2x8 GB 2400 MHz.
  • Corsair VS550 550W (2018)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartına herhangi bir o.c yaptınız mı?
İlk aldığım zaman Aorus Engine üzerinden Auto Scan yaparak otomatik bir aşırtma yapmıştım. Daha sonra varsayılan değerlere döndürmüştüm.

Siz söyleyince aklıma geldi şu an. Kartı yeni taktığım zaman (2 ay önce) varsayılan değerlerde 3DMark ve oyun testleri yapmıştım. Fakat 1530Mhz değerlerinde çalışıyordu ve performansı düşüktü. Daha sonra yukarıda belirttiğim aşırtma işlemini yapmıştım.

3DMark testlerini buldum. İlk taktığımda ve otomatik aşırtma ile iki testin karşılaştırması. İşlemci ismi nedense yanlış çıkmış.

Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp WHQL onaylı en güncel sürücüyü kurabilir misiniz?
Yaptım şu an için bekliyorum. Bu takılmalar zamansız olduğu için 1 2 gün stabil giderse başarılı diyebiliriz.

Bütün hız aşırtma işlemlerini iptal ettiğinizde de oluyor mu?
Normalde hız aşırtmayı 1 ay önce iptal etmiştim fakat Aorus Engine denen lanet yazılım etmemiş gibi duruyordu. Yazılımı komple kaldırdım fakat bu sefer de 1830Mhz de çalışması gereken ekran kartı 1200Mhz de çalışıyor.

Geri
Yukarı