Çözüldü R5 3500X ve RX 5500XT sistem kilitleniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ghostpc

Picopat
Daha fazla  
Merhabalar
Geçen gün dizdiğimiz sistemi kurduk her şey tamamdı formatı attık bilgisayar açıldı. Bir süre sonra driverları kurmaya çalışırken PC kitlendi mouse ve klavye çalışmıyor görüntü ekranda kaldı. Herhangi bir hata da vermedi sürekli aynı şey oluyor. Format attık HDD ve SSD'ye Windows kurup ayrı ayrı denedim ancak hala devam ediyor. AMD'nin kendi sitesinden indirdiğim driverı kurunca bazen hata verdiği oldu Radeon çalışmayı durdurdu vs gibi hatalar da verdi.
Özellikler:
B450M H 3600OC anakart
R5 3500X işlemci.
Sapphire 5500XT 8 GB
Corsair kasa 550W +80Plus
Team 2x8 3600MHz

BIOS güncel bu arada yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Benim tahminimde o yöndeydi chipset ile ilgili bir sorun oluşuydu. Ancak, kurulamaması ile ilgili düşünmemiştim açıkcası. Chipset ile ilgili sürücüyü ne yapıp edip kurmalısınız. Eski- yeni sürücülerle deneyip illa bir şekil kurmalısınız.

Açıkçası internetim çok yavaş olduğu için Windows'un en güncel sürümü yarına kadar indireceğim. Belki chipseti bir şekilde tanır ve tekrardan sürücü kurmak zorunda kalmam. BIOS'tan Core Performans Boost özelliğini devre dışı bıraktım. Yabancı forumlarda bununla ilgili sorunlar mevcutmuş şu anlık herhangi bir sorun gözükmüyor. Yarın gelişmeleri aktarıcam.
Sorunu 2 günlük uğraş sonunda çözdüm. Core Performance Boost özelliğini BIOS'tan devre dışı bıraktım ve Windows'un son sürümünü yükledim. Şu an herhangi bir sorun yok. Teşekkürler...
Baştan güzelce format atalım. İlk iş olarak,
B450M H (rev. 1.0) Support | Motherboard - GIGABYTE Global
bu linkten CHİPSET'i indirin, kurun. Ardından, ekran kartımızın güncel sürücüsünü indirin. Bu işlemleri tamamladıktan sonra işletim sisteminin güncellemelerini yapınız. Bu işlemleri yapmanıza rağmen sorun çıkarsa etiketleyiniz. Yazdığım sıralama ile yapmanız rica olunur.
NOT; Eğer zamanınız varsa Windows'u yeniden indirip, flasha hazırlamanız daha mantıklı olur.

Baştan güzelce format atalım. İlk iş olarak,
B450M H (rev. 1.0) Support | Motherboard - GIGABYTE Global
Bu linkten Chipset'i indirin, kurun. Ardından, ekran kartımızın güncel sürücüsünü indirin. Bu işlemleri tamamladıktan sonra işletim sisteminin güncellemelerini yapınız. Bu işlemleri yapmanıza rağmen sorun çıkarsa etiketleyiniz. Yazdığım sıralama ile yapmanız rica olunur.
Not; eğer zamanınız varsa Windows'u yeniden indirip, flasha hazırlamanız daha mantıklı olur.

Hocam dediklerini uyguladım ancak chipset driverını kurarken tekrar kitlenme oldu ki kendi sitesinden kendi chipset sürücüsünü yüklüyorum anlamış değilim. 2 RAM var bunları farklı slotlara ayrı ayrı denedim ve bir değişim olmadı. Sorun devam ediyor.

Benim tahminimde o yöndeydi CHİPSET ile ilgili bir sorun oluşuydu. Ancak, kurulamaması ile ilgili düşünmemiştim açıkcası. Chipset ile ilgili sürücüyü ne yapıp edip kurmalısınız. Eski- yeni sürücülerle deneyip illa bir şekil kurmalısınız.

Benim tahminimde o yöndeydi chipset ile ilgili bir sorun oluşuydu. Ancak, kurulamaması ile ilgili düşünmemiştim açıkcası. Chipset ile ilgili sürücüyü ne yapıp edip kurmalısınız. Eski- yeni sürücülerle deneyip illa bir şekil kurmalısınız.

Açıkçası internetim çok yavaş olduğu için Windows'un en güncel sürümü yarına kadar indireceğim. Belki chipseti bir şekilde tanır ve tekrardan sürücü kurmak zorunda kalmam. BIOS'tan Core Performans Boost özelliğini devre dışı bıraktım. Yabancı forumlarda bununla ilgili sorunlar mevcutmuş şu anlık herhangi bir sorun gözükmüyor. Yarın gelişmeleri aktarıcam.
Sorunu 2 günlük uğraş sonunda çözdüm. Core Performance Boost özelliğini BIOS'tan devre dışı bıraktım ve Windows'un son sürümünü yükledim. Şu an herhangi bir sorun yok. Teşekkürler...

Son düzenleme:
Çözüm
Açıkçası internetim çok yavaş olduğu için Windows'un en güncel sürümü yarına kadar indireceğim. Belki chipseti bir şekilde tanır ve tekrardan sürücü kurmak zorunda kalmam. BIOS'tan Core performans Boost özelliğini devre dışı bıraktım. Yabancı forumlarda bununla ilgili sorunlar mevcutmuş şu anlık herhangi bir sorun gözükmüyor. Yarın gelişmeleri aktarıcam.
Sorunu 2 günlük uğraş sonunda çözdüm. Core performance Boost özelliğini BIOS'tan devre dışı bıraktım ve Windows'un son sürümünü yükledim. Şu an herhangi bir sorun yok. Teşekkürler...

Dostum sorunun devam ediyor mu çözdün mü?

Sorun bir üstteki yazıda yazıldığı gibi çözüldü.

Ama bu şekl çözülmemesi lazım bence ya anakartta sorun var ya da işlemci ama büyük ihtimal anakart.

Benim PC boşta kitliyor(tarayıcıda dolanırken bir anda kapayınca kitiyordu mesela). Oyunda kitlemiyor senin sorunda tam olarak bu şekil miydi?
Ama bu şekl çözülmemesi lazım bence ya anakartta sorun var ya da işlemci ama büyük ihtimal anakart.

Benim PC boşta kitliyor(tarayıcıda dolanırken bir anda kapayınca kitiyordu mesela). Oyunda kitlemiyor senin sorunda tam olarak bu şekil miydi?

Yalnız benim ısınma sorunum yok. Kitleme sorunum var. İşelmci 60 - 67 derece arası çalışıyor oyunlarda.

Dostum dediğin gibi Core performance Boost özeliiğini Auto'da idi disabled yaptım işlemci boştayken yükte çalışıyor. Bu ilerleyen zamanlarda sorun yaratmaz mı?

Son düzenleme:
Bu özelliği kapatınca yükte mi çalışıyor anlamadım. Bende bu şekilde değil ve sıcaklığı yüksek olmuyor hiçbir zaman. Boştayken de oluyordu yükteyken de. Mesela bir program açıyorum çat diye kitleniyordu. Yabancı forumlarda araştırdığım kadarıyla CPB özelliğini kapatınca düzeleceği yazıyordu ve düzeldi. Sende şuan durum nedir düzeldi mi?

Yalnız benim ısınma sorunum yok. Kitleme sorunum var. İşelmci 60 - 67 derece arası çalışıyor oyunlarda.

Dostum dediğin gibi Core performance Boost özeliiğini Auto'da idi disabled yaptım işlemci boştayken yükte çalışıyor. Bu ilerleyen zamanlarda sorun yaratmaz mı?

Bu özelliği kapatınca yükte mi çalışıyor anlamadım. Bende bu şekilde değil ve sıcaklığı yüksek olmuyor hiçbir zaman. Boştayken de oluyordu yükteyken de. Mesela bir program açıyorum çat diye kitleniyordu. Yabancı forumlarda araştırdığım kadarıyla CPB özelliğini kapatınca düzeleceği yazıyordu ve düzeldi. Sende şu an durum nedir düzeldi mi?

CPB deneyeceğim başkan olumlu olumsuz size dönüş yapacağım oyunda herhangi bir performans olsun vs bir sıkıntı var mı peki.

Yeni konular

Geri
Yukarı