Çözüldü R5 3500X ve RX 5500XT sistem kilitleniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ghostpc

Picopat
Daha fazla  
Merhabalar
Geçen gün dizdiğimiz sistemi kurduk her şey tamamdı formatı attık bilgisayar açıldı. Bir süre sonra driverları kurmaya çalışırken PC kitlendi mouse ve klavye çalışmıyor görüntü ekranda kaldı. Herhangi bir hata da vermedi sürekli aynı şey oluyor. Format attık HDD ve SSD'ye Windows kurup ayrı ayrı denedim ancak hala devam ediyor. AMD'nin kendi sitesinden indirdiğim driverı kurunca bazen hata verdiği oldu Radeon çalışmayı durdurdu vs gibi hatalar da verdi.
Özellikler:
B450M H 3600OC anakart
R5 3500X işlemci.
Sapphire 5500XT 8 GB
Corsair kasa 550W +80Plus
Team 2x8 3600MHz

BIOS güncel bu arada yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Benim tahminimde o yöndeydi chipset ile ilgili bir sorun oluşuydu. Ancak, kurulamaması ile ilgili düşünmemiştim açıkcası. Chipset ile ilgili sürücüyü ne yapıp edip kurmalısınız. Eski- yeni sürücülerle deneyip illa bir şekil kurmalısınız.

Açıkçası internetim çok yavaş olduğu için Windows'un en güncel sürümü yarına kadar indireceğim. Belki chipseti bir şekilde tanır ve tekrardan sürücü kurmak zorunda kalmam. BIOS'tan Core Performans Boost özelliğini devre dışı bıraktım. Yabancı forumlarda bununla ilgili sorunlar mevcutmuş şu anlık herhangi bir sorun gözükmüyor. Yarın gelişmeleri aktarıcam.
Sorunu 2 günlük uğraş sonunda çözdüm. Core Performance Boost özelliğini BIOS'tan devre dışı bıraktım ve Windows'un son sürümünü yükledim. Şu an herhangi bir sorun yok. Teşekkürler...
Hayır herhangi bir sıkıntı yok. İnceleme videolarındaki aynı FPS'i yakalıyorum CS, Rust vb. oyunlarda.

Ustam oyunda PC kitliyor muydu benimki boşta kitliyor. Ya da tarayıcı da bir şey açıom tarayıcıyı kapadığım anda. Kitliyor kafasına göre yapıyor her zaman yapmıyor.

Yalnız Core Boost devre dışı bırakınca işlemci boşta olsa bile yüksek GHz'de çalışıyor. Sorun yaratmaz mı? Eğer bu donanımsal bir sorunsa hangi karttan dolayı yapar. Garantisi var kartların garantiye yollarım ürü değişimi isterim.

Açıkçası Türkçe pek kaynak bulamadım. Pc yükte çalışmıyor bende şuan oyun açık değilken %3-5 arası cpu kullanımı oluyor.

Öyle ama GHz'ini diyorum. Bende de kullanım az boşta ama yüksek GHz'de çalışıyor onu kastediyorum.
Nasıl yüksek ghz de çalışıyor ki onu anlamadım. Ben CPB kapalı kullanıyorum eğer bu açık olsaydı dediğin gibi yüksek performansta çalışacaktı ben bunu kapatarak ısınmayı da performansı da bir nebze azaltmış oldum. Seninki kapalı ve sorun bu şekilde mi oluyor anlamadım

Nasıl yüksek GHz'de çalışıyor ki onu anlamadım. Ben CPB kapalı kullanıyorum eğer bu açık olsaydı dediğin gibi yüksek performansta çalışacaktı ben bunu kapatarak ısınmayı da performansı da bir nebze azaltmış oldum. Seninki kapalı ve sorun bu şekilde mi oluyor a.

Söylediğin mantıklı ben kapayınca bile 3'un altına düşmüyor GHz neden yapar bunu.
Nasıl yüksek GHz'de çalışıyor ki onu anlamadım. Ben CPB kapalı kullanıyorum eğer bu açık olsaydı dediğin gibi yüksek performansta çalışacaktı ben bunu kapatarak ısınmayı da performansı da bir nebze azaltmış oldum. Seninki kapalı ve sorun bu şekilde mi oluyor anlamadım.

Sorun şu başkan benim PC boşta kitliyor oyunda sorun yaşamıyorum ara ara yapıyor bazen devamlı reset atınca düzelmiyor senin sorunun denk geldi tamam dedim çözüm yolum bu senin dediğini yaptım anakarttaan BIOS ayarındaan CPB ayarı Auto'da idi. Gittim disable yaptım. Fakat işlemci 3GHz altına hiç inmedi bosta bile.
Güç seçenekleri dengeli de olduğu halde.
Ustam şimdi oldu mu? GHz düzeldi gibi

Dosya Ekleri

• IMG_20201122_161221.jpg
    IMG_20201122_161221.jpg
    40,5 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG_20201122_161201.jpg
    IMG_20201122_161201.jpg
    48,4 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20201122_161441.jpg
    IMG_20201122_161441.jpg
    188,6 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Düzeldi mi yani şu an?

Başkan en geç 1 ay sonra buraya döneceğim olumlu olumsuz bıldırcem buraya. Yeni yaptım ayarı bakalım nolacak.
Merhabalar.
Geçen gün dizdiğimiz sistemi kurduk her şey tamamdı formatı attık bilgisayar açıldı. Bir süre sonra driverları kurmaya çalışırken PC kitlendi mouse ve klavye çalışmıyor görüntü ekranda kaldı. Herhangi bir hata da vermedi sürekli aynı şey oluyor. Format attık HDD ve SSD'ye Windows kurup ayrı ayrı denedim ancak hala devam ediyor. AMD'nin kendi sitesinden indirdiğim driverı kurunca bazen hata verdiği oldu Radeon çalışmayı durdurdu vs gibi hatalar da verdi.
Özellikler:
B450M H 3600OC anakart.
R5 3500X işlemci.
Sapphire 5500XT 8 GB.
Corsair kasa 550W +80Plus.
Team 2x8 3600MHz.

BIOS güncel bu arada yardımcı olur musunuz?

Başkan sorun çıkarsa yazacağım dedim şu anlık bekliyorum. 2 sorum var aklıma gelmişken sorayım.
Yalnız sende oyundayken herhangi bir sorun yaratıyor muydu kitleme sorunu.
Bir de CPB kapayinca oyunlarda herhangi bir sorun oldu mu

Teşekkürler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı