R5 3600 2070 Super sistem darboğaz yapıyor

onur_kakilli5

Hectopat
R5 3600 2070 Super'e darboğaz yapıyor. Nasıl bunun önüne geçebilirim?
(Daha doğrusu basit bir OC ile hallolur mu yoksa başka işlemci şart mı?)

Son düzenleyen: Moderatör:
Örnek bir oyunda değerleri paylaşma imkanın var mı?

İşlemci ısındığı için böyle bir sorun olabilir belki. Termal macun düzgün uygulandı mı, işlemci kaç derecede çalışıyor?

Ek olarak stok soğutucu 3600 için yeterli olmuyor çoğu durumda. Yük altında uzun süre kullanman iyi olmaz.
Watch Dogs 2 Screenshot 2020.09.20 - 18.25.49.68.png

Soğutucuyu değiştirmeden önce çektiğim aldığım bir ss.
Bazı oyunlarda 1080P'de az da olsa belli oranlarda darboğaz olabilir, bu gibi durumlarda en basitinden render ölçeklemesini artırabilirsiniz. Eğer imkanınız varsa bellek ve işlemciye de yapabildiğiniz kadar OC denemekte fayda var.

RAM'de zaten OC var.

Yani bana kalırsa bu değerler darboğaza işaret etmiyor. Sebebini anlayamadım ama sorun darboğaz değil.

Darboğaz var, yani tekli çekirdek gücü itemiyor daha yukarıya. %83 GPU kullanımı düşük.

Genel kullanım %68 ama alt çekirdeklerde biri bile %100 olsa darboğaz değil mi burada sadece genel kullanım var.

Çekirdeğin %100 olması değil, işlemcinin besleme gücü yetersizliği burada devreye giriyor. Örneğin Ryzen 1950X tak işlemci kullanımı daha düşük olur ama ekran kartını belki %30 falan besler. Çoklu çekirdek kullanımını yerine getirir ama tekli çekirdeğin gücü yetmez. O dediğin %100 kullanıma bağlı darboğazlar 4/4 ve 6/6 işlemcilerde sık görünür.

Darboğaz var, yani tekli çekirdek gücü itemiyor daha yukarıya. %83 GPU kullanımı düşük.

Çekirdeğin %100 olması değil, işlemcinin besleme gücü yetersizliği burada devreye giriyor. Örneğin Ryzen 1950X tak işlemci kullanımı daha düşük olur ama ekran kartını belki %30 falan besler. Çoklu çekirdek kullanımını yerine getirir ama tekli çekirdeğin gücü yetmez. O dediğin %100 kullanıma bağlı darboğazlar 4/4 ve 6/6 işlemcilerde sık görünür.
Peki bunu nasıl minimuma indirgeyebilirim?

Peki bunu nasıl minimuma indirgeyebilirim?

Bu çok fazla oyunda mı oluyor? Watch Dogs 2'de tek oluyorsa takılmana gerek yok, arada böyle oyunlar denk gelir ama gidip bir RDR2 ve Cyberpunk 2077'de olmaz diye düşünüyorum. Minimuma nasıl indirgeyeceğini önceki sayfada yazmıştım. 2K monitöre geçmek veya 5600X gibi bir işlemci almak bu sorunu temelden çözer.

Bu çok fazla oyunda mı oluyor? Watch Dogs 2'de tek oluyorsa takılmana gerek yok, arada böyle oyunlar denk gelir ama gidip bir RDR2 ve Cyberpunk 2077'de olmaz diye düşünüyorum. Minimuma nasıl indirgeyeceğini önceki sayfada yazmıştım. 2K monitöre geçmek veya 5600X gibi bir işlemci almak bu sorunu temelden çözer.
2k monitöre geçmeyi bende düşündüm ama bazı oyunlarda zaten darboğaz olmadan bile sınırda fps alırken 2k ya geçsem oynabilirliğini kaybedicek birkaç tane oyun var mesela ac odyssey ki en çok darboğaz ac odyssey ve death stranding de oluyo arada GTA 5 de bile oluyo.

En başta R5 3600 ve 2070Super ikilisini almıcaktım başka seçeneğim kalmadığı için 2070Super almak zorunda kaldım.

@onur_kakilli5 bu darboğaz sana maksimum alabileceğinden daha düşük FPS ile geri döner yalnızca. Yine değerlerin yüksek olması lazım. Death Stranding'i en son oynadığımda benim sistemle 90 FPS civarı almıştım ultra ayarlarda. GTA V zaten çok eski bir oyun onda da yüksek FPS değerlerine rahatça çıkmaya çalışır sistem. Açıkçası bunlarda %99 besleme olup olmamasının pek önemi yok. AC Odyssey ise optimizasyonu pek iyi bir oyun değil, AC Valhalla dene bir de.

@onur_kakilli5 bu darboğaz sana maksimum alabileceğinden daha düşük FPS ile geri döner yalnızca. Yine değerlerin yüksek olması lazım. Death Stranding'i en son oynadığımda benim sistemle 90 FPS civarı almıştım Ultra ayarlarda. GTA V zaten çok eski bir oyun onda da yüksek FPS değerlerine rahatça çıkmaya çalışır sistem. Açıkçası bunlarda %99 besleme olup olmamasının pek önemi yok. AC Odyssey ise optimizasyonu pek iyi bir oyun değil, AC Valhalla dene bir de.

Zaten asıl sıkıntı AC Odyssey onun dışında FPS'ler yine iyi Death Stranding sadece örnek olsun diye verdim zaten çok iyi FPS alıyorum ondan.
Valhalayı yakında almayı düşünüyordum zaten bu da bahanesi oldu.

Zaten asıl sıkıntı AC Odyssey onun dışında FPS'ler yine iyi Death Stranding sadece örnek olsun diye verdim zaten çok iyi FPS alıyorum ondan.
Valhalayı yakında almayı düşünüyordum zaten bu da bahanesi oldu.

Rekabetçi oyun gibi düşün 3600 Valorant'ta 250-300 FPS veriyorsa bunun ötesi yoktur. İstersen GTX 1650 tak istersen RTX 3090. Önemli olan iyi ve yeterli FPS alıyor musun o. Darboğaz ancak takılma olduğunda kötüdür ama 6/12 bir işlemciyle de takılma yaşaman imkansıza yakın.

1-2 seneye gereksinimi yüksek oyunlar çıktığında da %99 kullanmaya başlar ekran kartın.

Geri
Yukarı