R5 3600 3.6GHz vs 4.2GHz

Metzero

Decapat
Makaleler
1
Bütçem olmadığı için stok soğutucu ile işlemciyi Core performance Boost kapalı 3.6GHz sabit kullanıyorum. Sadece oyun oynadığım için yeterli şu anda. Harici soğutucu alıp 4.2GHz'ye sabitlesem oyunlarda gözle görülür bir FPS artışı olur mu?
Sistem bileşenleri:
MSI B450M-A PRO Max.
R5 3600.
MSI RX 5600XT Gaming X.
2x8GB 3000MHz RAM.

Bütçem olmadığı için stok soğutucu ile işlemciyi Core performance Boost kapalı 3.6GHz sabit kullanıyorum. Sadece oyun oynadığım için yeterli şu anda. Harici soğutucu alıp 4.2GHz'ye sabitlesem oyunlarda gözle görülür bir FPS artışı olur mu?
Sistem bileşenleri:
MSI B450M-A PRO Max.
R5 3600.
MSI RX 5600XT Gaming X.
2x8GB 3000MHz RAM.
Ciddi bir fark var. Her oyunda olmasa da işlemci odaklı oyunlarda bariz bir fark olur.

Ben normal hayatta 3.6'da kullanıyorum oyunlar dahil sadece uzun sürebilecek renderlarda 4.2'ye alıyorum. 4.2'de 7700K'dan bile üstün performans sergiliyor işlemci oyunlar ancak güzel bir voltaj ayarı şart 1.475V her türlü fazla ısınıyor çünkü. Soğutucu bence bu işlemci için şart çünkü Wraith Stealth yetmiyor R5 2600'e zaten yetmiyordu 3600'e hiç yetmiyor soğutucuyu kesin alın derim gerisi sizin keyfinize bağlı deneyip oyun performansında görürsünüz RX 5600XT'de çok bir fark görmessiniz diye düşünüyorum işlemci bazlı oyunlar hariç tabii.

3.6 ile 4.2 Ghz arasında bazı oyunlarda çok fazla fark var, sabitlememenizi öneriyorum. Sizin anakartınıza ve işlemcinize sahibim, stock ayarlarda bırakabilirsiniz sorun olacağını sanmıyorum.

Render alırken gözle görülür bir artış olur, onun dışında csgo türevi oyunlar da baya farkettir ki farkettiriyor ryzen 5 2600 stok ayarlardayken cpb açık yani 300 fps alıyorken 4.1 ghz'ye çektiğimde bu değer 330 fps'leri görüyor fps benchmark testinde. İşlemciye yük bindiren oyunlarda gözle görülür artış olur.

3.6 ile 4.2 GHz arasında bazı oyunlarda çok fazla fark var, sabitlememenizi öneriyorum. Sizin anakartınıza ve işlemcinize sahibim, stock ayarlarda bırakabilirsiniz sorun olacağını sanmıyorum.

Yok oluyor bayağı fark yahu. Stres testinde Max 85 derece görüyordu. Sistemi topladım CoD Warzone indirdim girdim 2 dakika içinde 96 dereceyi görüp kapatıyorsun otomatikman, hem de tam yük altında değilken. Nasıl oluyor anlamadım.

Yok oluyor bayağı fark yahu. Stres testinde Max 85 derece görüyordu. Sistemi topladım CoD Warzone indirdim girdim 2 dakika içinde 96 dereceyi görüp kapatıyorsun otomatikman, hem de tam yük altında değilken. Nasıl oluyor anlamadım.
Soğutucunuzu yanlış falan takmış olmalısınız öyle bir derece kasanızda fan olmasa bile imkansız neredeyse. Ben warzone da 45 derece alıyorum, stok fan ile de 55-60 arası alıyordum, ki stok soğutucu ile bile hiçbir oyunda 75-80 dereceyi geçmemesi gerekir. Kesinlikle soğutucunuzu kontrol edin. Eğer o da işe yaramaz ise kasanızın yan panelini açıp deneyin, derece hiç düşmüyorsa ben bilemeyeceğim artık.

İyi akşamlar hocam. Benim tavsiyem chipset ve BIOS güncellemeniz. Güncellemeleri yaptıktan sonra oyunlarda maksimum 75leri gördüm. Sadece bir iki 81 82'ye fırladı. (Stok ayarlarda). Fan sesi çok gürültülü geldiği için CPB'yi tekrar kapattım. İsterseniz güncellemeleri yapıp deneyin tatmin olmazsanız sogutucu alana kadar CPB kapatırsınız.

Bu arada Ryzen yetkilileri ayarların Auto'da bırakılmasını sıcaklıklarda ise HW info ve Ryzen Master'dan bakılmasını öneriyor.

Selamlar, AMD Ryzen 5 3600 ve Asus TUF B450M Pro Gaming anakart, soğutucu olarak MSI Core Frozr L 120mm kullanıyorum. Ekran kartım MSI GTX 1660 Super Gaming X modeli. İşlemcim stok olarak 3.6Ghz ve voltaj değeri 1.03 değerlerinde. Battlefield 5-1 ve Escape From Tarkov gibi oyunlarda bile işlemcim maksimum 44-45 dereceyi görüyor. Önceden ekran kartım 2070 Super'di satma zorunda kalmıştım, onda bile sıcaklık değerleri maksimum 44-45 arasındaydı. Normal oyunlarda CS:GO, Valorant gibi oyunlarda ise 38-43 arası sıcaklık değerleri var. İşlemcim ekran kartından daha güçlü olduğunu varsayıyorum ve genelde %25-40 arası kullanımda ekran kartını tam besleyebiliyor. Sizce işlemcimi 4.2GHz'ye çıkarmak bana FPS bakımından gözle görülebilir bir performans artışı sağlar mı? (Kasam Ranker Cygnus v2 4x120mm)

Selamlar, AMD Ryzen 5 3600 ve ASUS TUF B450M PRO GAMING anakart, soğutucu olarak MSI Core Frozr L 120mm kullanıyorum. Ekran kartım MSI GTX 1660 Super Gaming X modeli. İşlemcim stok olarak 3.6GHz ve voltaj değeri 1.03 değerlerinde. Battlefield 5-1 ve Escape from Tarkov gibi oyunlarda bile işlemcim maksimum 44-45 dereceyi görüyor. Önceden ekran kartım 2070 Super'di satma zorunda kalmıştım, onda bile sıcaklık değerleri maksimum 44-45 arasındaydı. Normal oyunlarda CS:GO, Valorant gibi oyunlarda ise 38-43 arası sıcaklık değerleri var. İşlemcim ekran kartından daha güçlü olduğunu varsayıyorum ve genelde %25-40 arası kullanımda ekran kartını tam besleyebiliyor. Sizce işlemcimi 4.2GHz'ye çıkarmak bana FPS bakımından gözle görülebilir bir performans artışı sağlar mı? (kasam ranker cygnus V2 4x120mm)

Hocam FPS oyunlarda biraz fark olur onların çoğu işlemci odaklı oyunlar normal oyunlarda 5-10 FPS gibi katabilir. Ancak arkadaşım uzun bir süre 1660s ile 3.6GHz de kullandı. Soğutucu alınca sırf FPS oyuncusu olduğu için 4.2GHz yaptı sizde ağırlıklı FPS oynuyorsanız denemenizi öneririm.

Geri
Yukarı