R5 3600 4.00-4.20 GHz çalışıyor

depdarq

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar her sene bu sorunu yaşıyorum. Bilgisayara format attığımda düzeliyor. Ancak formatın üstünden 2-3 ay geçince yeniden bu sorunu yaşıyorum. Sorunum şu;
Güç yönetimi yüksek performansta da olsa, dengelide olsa 4, 00-4,20 GHz'de çalışıyor.
En düşük işlemci ayarını %5, en yüksek ayarı %40, %80 hatta %10 (yüzde on) bile yapsam 3, 90-4,20 GHz arasındaki frekanstan düşmüyor.
Bunun sebebi ne olabilir? Anakarın üzerindeki CLTR bileşenleri ile kısa devre yaparak bile anakartı sıfırladım ama değişmiyor. BIOS'tan da sıfırlama yaptığımda değişmiyor.
Windows 10 güncellemeleri ile alakalı olabileceğini düşünüyorum. Format atınca düzeliyor 2 ay sonra bozuluyor. Sıkıntı şu ki, sürekli bu GHz'de çalışınca oyunda anlık kasmalar yaşıyorum. İşlemcinin yazılımıyla ilgili ne olabilir ki? Bu sorunu i5-9400F kullanırken de yaşıyordum, çözemedim.

Öncelikle yüksek GHz dolayısıyla kasma donma olmaz. Sıcaklıktan dolayı işlemci kendini korumak maksadıyla frekans düşürürse donma yapabilir.
Oyunlarda MSI Afterburner ile işlemci sıcaklıklarını kontrol edin.

GHz sabitlemek için BIOS ayarlarından CPB ve PBO ayarlarını kapatman yeterli olur ancak performans düşüşü olur. Eğer kapatacaksan UV yapmanı öneririm. Sabit GHz ve voltaj ile daha düşük sıcaklıklarda aynı performansı alabilirsiniz.

Öncelikle yüksek GHz dolayısıyla kasma donma olmaz. Sıcaklıktan dolayı işlemci kendini korumak maksadıyla frekans düşürürse donma yapabilir.
Oyunlarda MSI Afterburner ile işlemci sıcaklıklarını kontrol edin.

GHz sabitlemek için BIOS ayarlarından CPB ve PBO ayarlarını kapatman yeterli olur ancak performans düşüşü olur. Eğer kapatacaksan UV yapmanı öneririm. Sabit GHz ve voltaj ile daha düşük sıcaklıklarda aynı performansı alabilirsiniz.

Yorumunuz için teşekkür ederim. İşlemcim 50-60 derece arasında çalışıyor. Örneğin; League of Legends oynarken 230-280 FPS alıyorum, anlık olarak 70-100 FPS'ye inerek tekrar yukarı çıkıyor.
Afterburner takibinde o sırada anlık olarak 4.150'de çalışan işlemcinin 3.600 frekans hızına düşüp çıktığını gözlemledim. Sıcaklıkta sorun yok. Dediğim gibi ne zaman format atsam düzelen ancak formattan 2 ay sonra yaşadığım bir problem. Ayrıca, işlemcim güç planı ayarlarını yok sayıyor. Dengeli yapıyorum, 4,1 GHz'de çalışıyor. Yüksek performansa alıyorum yine 4,1-4,2 GHz.
AMD balanced yapıyorum, yine 4,1 GHz. Herhangi bir planlama ayarındaki işlemci güç yönetiminin en yüksek değerini %100'den aşağı çeksem, yani %99 veya %10 (yüzde on) bile yapsam 4,1 GHz'de çalışıyor. BIOS ayarlarına RAM frekansı içim XMP dışında hiç ellemedim. Format atınca düzelen ne gibi bir böyle saçma hata olabilir ki anlamıyorum.

Ekran kartı sıcaklıkları ne durumda?
Sisteminizin tamamını yazın.
BİOS'tan dediğim ayarları kapatırsanız hız 4 GHz'in altına inecektir. Fotoğraf atarsanız yardımcı olurum BİOS için.

Ekran kartı sıcaklıkları ne durumda?
Sisteminizin tamamını yazın.
BİOS'tan dediğim ayarları kapatırsanız hız 4 GHz'in altına inecektir. Fotoğraf atarsanız yardımcı olurum BİOS için.
Ekran kartım: MSİ RX 5700XT Mech Oc
İşlemcim: R5 3600
Anakart dandik biraz: Colorful BattleAX B450M-HD
işletim sistemi: w10
2x8 Gb Ram
650W 80+ PSU
2x480 Gb SSD
---
Ekran kartı sıcaklığım ilk aldığım günden beri aynı. Her oyunda %80 üstü kullanım olduğunda otomatik olarak fanlar 2400 rpm - 2800 rpm arasında çalışıyor 73-76 derece arasında kullanıyor.
Dediğiniz ayarları bu dandik anakartımda pek bulamadım.
WhatsApp Image 2021-01-06 at 15.36.19.jpeg
WhatsApp Image 2021-01-06 at 15.36.19 (1).jpeg
WhatsApp Image 2021-01-06 at 15.36.19 (2).jpeg
WhatsApp Image 2021-01-06 at 15.38.28.jpeg
WhatsApp Image 2021-01-06 at 15.38.28 (1).jpeg

2 aydır yüksek performanstada olsa, boştayken kendisi 3.5 te filan çalışırdı. şimdi boşta 3.90 altına inmiyor. bunu nasıl anlatırım bilmiyorum ama verdi hissiyat şu; ben habire 4 Ghz'de çalışıyorum kendimi boş yere yoruyorum sen oyun oynarkende yoruluyorum, anlık olarak kasıyorum. gereksiz yerlerde 4 ghz üstünde çalışmasam bu kadar yorulmam.
yani neden hiçbir güç planı ayarı işlemci ghz' sini bozamıyor anlamıyorum. Bu arada BIOS'ta olan turbo modu kapattığımda sabit 3.57 ghz de çalışıyor bu sefer ne yaparsam yapayım 4 ghz ye çıkmıyor. sessizlik ayarını kapattım soğutması için çalışsın fan ses beni rahatsız etmez dedim yok yani drop düzelmiyor. illa format mı atayım tekrar.
Ben olsam overclock ile 4,0'da çalıştırmayı denerdim.
Hocam BIOS üzerinden OC yapmayı denemedim. Zarar vermekten korkuyorum. O yüzden işlemlerimi güç planından yaparım. 2 aydır güç planı ile yaptığım işlemler artık çalışmıyor yani ilginç.

Sürekli 4 GHz civarında çalışmasında aslında bir sorun yok. Bunun için üretildi sonuçta. Gerektiğinde gerekli hızlara çıkabilir. Sadece drop kısmı sıkıntılı onun da genelde sebebi sıcaklık oluyor ancak onda da sıkıntı yok diyorsunuz.

BİOS ayarlarında CPU Configration kısmına gelin. Orada olacaktır. Yalnız bu dediğim de işlemcinin maksimum 3.6 GHz hızında çalışmasına sebep olacak. O yüzden size UV yapmanızı öneriyorum, dedim. Bu sayede sabit 4.1, 4.2 GHz hızında çalışsa bile sorun ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
@zimablue OC için turbo frekansın üstüne çıkmak gerekiyor. 4.2 GHz altında yaparsak aslıda Under Volt (UV) yapmış oluruz.

Sürekli 4 GHz civarında çalışmasında aslında bir sorun yok. Bunun için üretildi sonuçta. Gerektiğinde gerekli hızlara çıkabilir. Sadece drop kısmı sıkıntılı onun da genelde sebebi sıcaklık oluyor ancak onda da sıkıntı yok diyorsunuz.

BİOS ayarlarında CPU Configration kısmına gelin. Orada olacaktır. Yalnız bu dediğim de işlemcinin maksimum 3.6 GHz hızında çalışmasına sebep olacak. O yüzden size UV yapmanızı öneriyorum, dedim. Bu sayede sabit 4.1, 4.2 GHz hızında çalışsa bile sorun ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
@zimablue OC için turbo frekansın üstüne çıkmak gerekiyor. 4.2 GHz altında yaparsak aslıda Under Volt (UV) yapmış oluruz.
Öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkür ederim. Tavsiyeniz üzerine bu işlemi uyguladım.
Gün içerisinde sorunumun tekrarlanıp tekrarlanmadığı ile ilgili iletişime geçeceğim. Sağ olun tekrardan. :)
WhatsApp Image 2021-01-06 at 16.12.45 (1).jpeg
WhatsApp Image 2021-01-06 at 16.12.45.jpeg

Benim dediğim ayar bu değil. Bu ayarı tekrardan Auto'ya alın.
Tekrar merhaba. Auto'ya aldım hatayı düzelttim. Ana kartta UV yapamıyorum. Bulamadım yani sanırım ana kart biraz kalitesiz. Araştırmalar sonucunda bu değerleri uyguladım.
Screenshot_1.png

ilk defa bu frekansta sabit kaldı, her zaman 4,100 - 4,150 - 4,175 diye dengesizlik söz konusuydu.
65 derecede olan işlemcim 50-55 derece arasında ve bir aksaklık olmuyor.
Screenshot_3.png
Screenshot_4.png

Değerleri, kendi işlemcimin aynısını kullanan bir şahıstan dinleyerek gerçekleştirdim.
Cool and Quite ayarınıda BIOS' tan kapatacağım.
Son bir soru; sürekli 4,200 de tutmamın bir sakıncası var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı