Çözüldü R5 3600 Ani Sıcaklık Atlamaları

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ali Anıl Öney

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar,
Yakın zaman önce böyle bir konu açıp "R5 3600" işlemcimin yük altında 100 derecelerde gezdiğinden bahsetmiştim. O sorunu iyi bir hava soğutma ve bulabildiğim en kaliteli termal macun ile ~83 dereceye düşürdüm. Ancak şimdi şöyle bir sorun oluştu; oyun, video izleme, hatta bu yazıyı yazarken bile düşük olan işlemci sıcaklığı bir anda +70 derecelere çıkıyor ve yavaş yavaş düşüyor. İşlemci kullanımı bu esnada maksimum %15 gördüm. Sistemde "CPB" kapalı ve işlemci stok durumunda. Bu durum normal mi CPB kapalı olmasına rağmen çünkü güçlü bir soğutma var ve işlemci 80 dereceyi geçince işlemci fanları %100 devirde dönmeye başlıyor. Ve kasadan uçak motoru gibi ses geliyor. Vantilatör bağlasam daha sessiz çalışacak kadar çıldırıyor fanlar. Voltaj değerleri ile oynayıp biraz performans kaybı ile daha az ısınmasını sağlamanın bir yolu var mıdır? Ya da başka çözümler.
Cevaplar için teşekkürler şimdiden...

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
CPB kapalı ya da overclock yoksa, stok hızda sorunu olmaması lazım. BIOS sıfırlayın, tekrardan CPB kapatıp dener misiniz?
Öncelikle merhabalar,
Yakın zaman önce böyle bir konu açıp "R5 3600" işlemcimin yük altında 100 derecelerde gezdiğinden bahsetmiştim. O sorunu iyi bir hava soğutma ve bulabildiğim en kaliteli termal macun ile ~83 dereceye düşürdüm. Ancak şimdi şöyle bir sorun oluştu; oyun, video izleme, hatta bu yazıyı yazarken bile düşük olan işlemci sıcaklığı bir anda +70 derecelere çıkıyor ve yavaş yavaş düşüyor. İşlemci kullanımı bu esnada maksimum %15 gördüm. Sistemde "CPB" kapalı ve işlemci stok durumunda. Bu durum normal mi CPB kapalı olmasına rağmen çünkü güçlü bir soğutma var ve işlemci 80 dereceyi geçince işlemci fanları %100 devirde dönmeye başlıyor. Ve kasadan uçak motoru gibi ses geliyor. Vantilatör bağlasam daha sessiz çalışacak kadar çıldırıyor fanlar. Voltaj değerleri ile gou kullaoynayıp biraz performans kaybı ile daha az ısınmasını sağlamanın bir yolu var mıdır? Ya da başka çözümler.
Cevaplar için teşekkürler şimdiden...

“Emin değilim“ ama galiba virüs girdiğinde CPU ve GPU kullanımlarının arttığı ile şlgili bir yazı okumuştum.

Son düzenleme:
CPB kapalı ya da overclock yoksa, stok hızda sorunu olmaması lazım. BIOS sıfırlayın, tekrardan CPB kapatıp dener misiniz?

BIOS sıfırlayınca değiştirilecek ayarlar listesi padişah fermanı gibiydi. BIOS güncellerken yanlış bir dosya ile denemişim sanırım çünkü nasıl olduğuna dair hiçbir fikrim yok. AIDA64 stress testinde 80 dereceyi 1 dakikada geçen işlemci 10 dakikadır 67 dereceyi geçemedi, fanlar max hızında dönmüyorlar bile. Teşekkürler bu fikri verdiğiniz için.

BIOS sıfırlayınca değiştirilecek ayarlar listesi padişah fermanı gibiydi. BIOS güncellerken yanlış bir dosya ile denemişim sanırım çünkü nasıl olduğuna dair hiçbir fikrim yok. AIDA64 stress testinde 80 dereceyi 1 dakikada geçen işlemci 10 dakikadır 67 dereceyi geçemedi, fanlar max hızında dönmüyorlar bile. Teşekkürler bu fikri verdiğiniz için.

BIOS'u hangi yoldan sıfırlandınız?

BIOS sıfırlayınca değiştirilecek ayarlar listesi padişah fermanı gibiydi. BIOS güncellerken yanlış bir dosya ile denemişim sanırım çünkü nasıl olduğuna dair hiçbir fikrim yok. AIDA64 stress testinde 80 dereceyi 1 dakikada geçen işlemci 10 dakikadır 67 dereceyi geçemedi, fanlar Max hızında dönmüyorlar bile. Teşekkürler bu fikri verdiğiniz için.

Hocam daha detaylı anlatır mısınız? Aynı sorun bende de var nasıl yaptınız işlemleri?

Hocam daha detaylı anlatır mısınız? Aynı sorun bende de var nasıl yaptınız işlemleri?

Hocam bios'a girince exit sekmesi altında "Restore Defaults" ya da "Restore Defaults Setting" diye bir seçenek çıkacak. O bios ayarlarını sıfırlamaya yarıyor. Onu seçtikten sonra bios default ayarlarına geri dönüyor. Eğer ram frekans ayarlarınız daha önceden arttırılmışsa onlar da sıfırlanıyor onları geri düzeltmeyi unutmayın. Daha sonra yeri anakarttan anakarta değişebilen(?) "CPB(Core Performance Boost)" kapatmak için advanced settings de yer alan bir CPU adı geçen menülerde gezerek onu bulun ve "disabled" yapın. Kaydedip çıkarken tüm değişen ayarları gösterecek. Sıfırlananlar dahil.

Hocam BIOS'a girince exit sekmesi altında "Restore Defaults" ya da "Restore Defaults Setting" diye bir seçenek çıkacak. O BIOS ayarlarını sıfırlamaya yarıyor. Onu seçtikten sonra BIOS default ayarlarına geri dönüyor. Eğer RAM frekans ayarlarınız daha önceden arttırılmışsa onlar da sıfırlanıyor onları geri düzeltmeyi unutmayın. Daha sonra yeri anakarttan anakarta değişebilen(?) "CPB(Core Performance Boost)" kapatmak için Advanced settings de yer alan bir CPU adı geçen menülerde gezerek onu bulun ve "disabled" yapın. Kaydedip çıkarken tüm değişen ayarları gösterecek. Sıfırlananlar dahil.

Hocam anladığım kadarıyla RAM ayarı yaptığım XMP ayarı açık profile 1'de o kapanacak. Bir sorum daha var CPB kapatmanın performansa gözle görülür düşüşe sebep verdiği oluyor mu? Sıcaklık değerleri düşüyor mu? Teşekkürler.

Hocam anladığım kadarıyla RAM ayarı yaptığım XMP ayarı açık profile 1'de o kapanacak. Bir sorum daha var CPB kapatmanın performansa gözle görülür düşüşe sebep verdiği oluyor mu? Sıcaklık değerleri düşüyor mu? Teşekkürler.

Bende sıcaklık değerleri 20 derece kadar düştü stress testinde. Kaliteli bir soğutucu ve kaliteli bir termal macun kullanıyorum. CPB ayarından kaynaklı herhangi bir performans kaybı görmedim. Ani sıcaklık atlamaları düzeldi. 50 dereceden bi anda 80 dereceye çıkıyordu işlemci sadece %10 yükteyken. Bu sorunları çözdü. Uzun vadede nasıl olur bilmem ama dediğim gibi herhangi bir performans sorunu ile karşılaşmadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı