R5 3600 B450M S2H sistem kilitleniyor

Viktor Reznov

Kilopat
Yer
Vorkuta
Merhabalar. Dün gece 2 kere oldu. Kasanın güç tuşuna basılı tutarak kapatabiliyorum bir tek. Başka türlü olmuyor. Az önce CS oynarken tekrar oldu. Mouse, klavye devre dışı kalıyor, ekran donuyor hiçbir şey yapamıyorum. Ne yapmalıyım? Sadece CS oynarken değil internette dolaşırken de oluyor.

Sistemim: R5 3600, B450M S2H, 5700 XT Gaming OC, XPG 16GB(2x8) Gammix 3000Mhz, XPG 128GB SX6000, Toshiba 1TB P300, Cooler Master MB511 650W 80+, Aoc 23.8" 24G2U.

Memtest86 ve Windows bellek tanılama aracı ile bellekleri test eder misin? CrystalDiskMark İnfo ile SSD'yi, HD Tune ile de HDD'yi kontrol ediniz.
SSD Sağlık.png
HDD Sağlık.png
Sayfada yer kaplamasın diye sürprizbozan içine aldım. HD Tune ile deneme sürürüm bitti o yüzden CrystalDiskMark sonuçlarını atıyorum. Memtest86'yı yapamadım, USB'mi algılamıyor.

SSD ile HDD en son bozulacak parçalardan zaten, bozulsa bile hiçbir şey yokmuş gibi çalışmaya devam edebiliyorlar da. Benim tavsiyem RAM'in tek bir slotunu çıkarın öyle deneyin, RAM'den kaynaklı olma ihtimali yüksek. Windows tanılama aracıda çok iyi değil, Memtest ile deneseniz bile o da hata bulamayabiliyor, çünkü sorun anakart ile RAM'in uyuşmazlığıyla alakalı yüksek ihtimal.

Az önce sistemi yeniden başlattım, yeniden başlatılıyor ekranında kilitlendi. Sorun devam ediyor.
SSD ile HDD en son bozulacak parçalardan zaten, bozulsa bile hiçbir şey yokmuş gibi çalışmaya devam edebiliyorlar da. Benim tavsiyem RAM'in tek bir slotunu çıkarın öyle deneyin, RAM'den kaynaklı olma ihtimali yüksek. Windows tanılama aracıda çok iyi değil, Memtest ile deneseniz bile o da hata bulamayabiliyor, çünkü sorun anakart ile RAM'in uyuşmazlığıyla alakalı yüksek ihtimal.
2 aydır sıkıntısız kullanıyordum. RAM'lerin 2'sini de sırayla çıkarıp deneyeceğim sanırım bunu demişsiniz. Bu arada bilgisayar kilitlendiği için kasaya basılı tutarak kapatıyorum, bu da zararlı sanırsam. Yapacak başka bir şeyim yok değil mi kapatmak için?
Az önce sistemi yeniden başlattım, yeniden başlatılıyor ekranında kilitlendi. Sorun devam ediyor.

2 aydır sıkıntısız kullanıyordum. RAM'lerin 2'sini de sırayla çıkarıp deneyeceğim sanırım bunu demişsiniz. Bu arada bilgisayar kilitlendiği için kasaya basılı tutarak kapatıyorum, bu da zararlı sanırsam. Yapacak başka bir şeyim yok değil mi kapatmak için?
Az önce 1-2 saat internette dolaştım. Oyuna girdim yaklaşık 15 saniye sonra kilitlendi. RAM'leri çıkarmadan çözmenin yolu yok mu?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı